Americká společnost Apple smontovala v loňském fiskálním roce v Indii telefony iPhone za 14 miliard USD (328 miliard Kč). Zdvojnásobila tak výrobu v zemi. Indie má nyní na výrobě iPhonů podíl 14 procent. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
Údaj v dolarech se vztahuje k odhadované hodnotě přístrojů, které opustí továrnu, nikoli k maloobchodní ceně. Apple se ke zprávě odmítl vyjádřit.
Apple se stále více snaží rozšířit své dodavatelské řetězce mimo Čínu kvůli geopolitickému napětí mezi Pekingem a Washingtonem. Čína však dál zůstává největším centrem výroby iPhonů na světě a největším zahraničním trhem firmy.
Hlavní podíl na výrobě v Indii má firma Foxconn, a to téměř 67 procent. Druhá je firma Pegatron s podílem 17 procent. Zbývající podíl připadá na závod firmy Wistron, který loni převzala společnost Tata Group.
Apple vyrábí v Indii modely od staršího iPhonu 12 po nejnovější iPhone 15, ale ne modely Pro a Pro Max. Většinu zařízení vyrobených v zemi vyváží. V Indii má na trhu s chytrými telefony podíl asi šest procent, dominují mu levnější čínské značky. Loni tam Apple otevřel první dva značkové obchody a do roku 2027 plánuje v zemi další tři prodejny.
Růst výroby v Indii znamená výhru pro vládu indického premiéra Naréndru Módího, která poskytla zahraničním firmám, včetně Applu, štědré pobídky s cílem přilákat do země kvalitní výrobu. Vláda tvrdí, že růst výroby vytvořil u dodavatelů Applu až 150.000 pracovních míst.
Agentura Reuters tento týden uvedla, že Pegatron je v pokročilé fázi jednání o předání svého závodu na iPhony ve městě Čennaí firmě Tata Group. Tata také plánuje postavit jeden z největších montážních závodů na iPhony v zemi.