Apple jednal s čínskou Baidu o umělé inteligenci pro svá zařízení

Zdroj: Pixabay

Americká společnost Apple předběžně jednala s čínskou firmou Baidu o využití generativní umělé inteligence (AI) této čínské firmy v zařízeních od Applu prodávaných v Číně. S odvoláním na informované zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Je to nejnovější ukázka snahy výrobce iPhonů o rozšíření schopností v oblasti AI.

Apple zkoumá možnosti využití externích partnerů, kteří by mu pomohli urychlit jeho ambice v oblasti AI. Vedl také jednání se společnostmi Google nebo OpenAI o využití jejich technologií, dodal WSJ. V Číně hledá místního dodavatele modelů generativní AI, zvláště proto, že Čína vyžaduje, aby takové modely prověřil její kybernetický regulátor, než se dostanou na veřejnost, uvedly zdroje.

Od loňského srpna, kdy Čína zavedla nařízení o prověření modelů AI regulátorem, Peking schválil více než 40 modelů generativní AI, včetně modelu Ernie Bot společnosti Baidu. Zatím nebyly schváleny žádné modely vytvořené zahraničními vývojáři a není známo, zda nějaké zahraniční společnosti o schválení požádaly.

Přední modely generativní AI, jako je ChatGPT firmy OpenAI a Gemini od Googlu, nejsou v Číně k dispozici. Nejnovější chytrý telefon Galaxy firmy Samsung používá mimo Čínu Gemini a v Číně model Ernie od Baidu.

Jednání mezi Applem a firmou Baidu jsou však podle zdrojů zatím jen průzkumná. Není také známo, zda Apple jedná i s jinými čínskými společnostmi.

Apple investoval do vývoje vlastních schopností v oblasti AI, včetně vytvoření vlastního modelu generativní AI. Snaží se tuto technologii využít k vylepšení funkcí, jako je hlasový asistent, úprava fotografií a e-mail.

Data nahraná uživateli Applu z Číny, jako jsou fotografie, dokumenty a zprávy, už Apple ukládá v cloudovém úložišti provozovaném státním partnerem. Dodrží tak místní zákony, které nařizují, aby data zákazníků shromážděná v zemi byla ukládána lokálně. Čína je největším zahraničním trhem Applu, firma se tam ale potýká se sílící konkurencí domácích firem, včetně společnosti Huawei Technologies, na kterou se vztahují americké sankce.

Prodej iPhonů v Číně za prvních šest týdnů letošního roku podle firmy Counterpoint Research klesl o 24 procent, zatímco prodej přístrojů Huawei se o 64 procent zvýšil. Na prodej Applu v Číně má v poslední době negativní vliv slabší spotřeba v zemi způsobená zpomalením růstu ekonomiky a také tím, že státní zaměstnanci kvůli omezením nemohou přístroje iPhone používat jako dříve.

Podle analytiků by spojení Applu s místním dodavatelem modelů AI mohlo pomoci americké firmě snížit náklady spojené s dodržováním předpisů a zlepšit její konkurenční postavení, zvláště v oblasti schopností AI v čínštině.

Exit mobile version