Schválení zákona o digitalizaci finančního trhu Poslaneckou sněmovnou je podle ekonomů krok správným směrem, který kryptoměny více přiblíží a zrovnoprávní s tradičními investičními aktivy. Kryptoměny se tak stanou zajímavější pro více dlouhodobých investorů. Vyplývá to z aktuálních vyjádření analytiků pro ČTK.
Podle schváleného zákona bude nad trhem bude dohlížet Česká národní banka. Předloha stanoví například požadavky na odbornou způsobilost. Bude mezi ně patřit i schopnost řádně zákazníkovi vysvětlit povahu kryptoaktiv, informace týkající se této oblasti nebo služeb souvisejících s kryptoaktivy a poskytnout mu doporučení.
„Vítám především možnost využívat tzv. hodnotový a časový test, což již dnes platí pro akcie, fondy ETF a jiné investiční nástroje. Kryptoměny tak budou moci ještě více patřit k zajímavým nástrojům pro dlouhodobé investory,“ uvedl analytik společnosti Portu Lukáš Raška.
Podle předsedy České kryptoměnové asociace Františka Vinopala schválení časového a hodnotového testu na kryptoaktiva znamená konec absurdit v daňové legislativě. Pravidla pro investování do kryptoměn se tímto krokem narovnávají a Česká republika následuje země jako Německo, Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko, kde již obdobný přístup funguje.
Obchodník s kryptoměnami Bit.plus nový zákon vitá a podle ředitele Martina Stránského se těší na spolupráci s ČNB a bankami. „Zároveň zlepšení regulatorního prostředí může být impulzem pro příchod nových investorů do kryptoměn i pro růst celého trhu v Česku,“ dodal Stránský.
„Dnešní krok poslanců je pozitivní nejen pro vlastníky kryptoměn, kteří díky tomu mají motivaci aktiva držet dlouhodobě, ale také pro tuzemské firmy z kryptoměnového průmyslu a v neposlední řadě i pro samotný stát. Česko může být globálním technologickým lídrem v oblasti kryptoměn a docílit ekonomického růstu v řádech desítek miliard korun ročně,“ dodal Vinopal.
Novinkou pro majitele kryptoměn je podle daňového poradce ze společnosti KODAP TAX Matěje Nešlehy možnost osvobodit příjem z úplatného převodu kryptoaktiva. Mají přitom možnost osvobodit příjem na základě skutečnosti, že úhrn souvisejících příjmů nepřesáhne v kalendářním roce 100 tisíc korun, nebo na základě toho, že kryptoaktivum vlastní alespoň tři roky. „Zdanění příjmů z prodeje kryptoaktiv se významným způsobem přiblíží zdaňování příjmů z prodeje cenných papírů, typicky akcií,“ podotkl.
Ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda doplnil, že dosud bylo investování do kryptoměn v Česku kvůli absenci osvobození od zdanění po třech letech znevýhodněno, i když jde o inovativní obor. „Nová legislativa tedy kryptoměnám nepřináší žádnou výhodu navíc, nad rámec toho, jak stát již nyní přistupuje k jiným investičním nástrojům. Pouze srovnává podmínky, a to právě zavedením časového (a hodnotového) testu i u krypta,“ doplnil.
Předseda nejsilnější opoziční strany ANO a podnikatel Andrej Babiš na pražské konferenci ke kryptoměnám ve čtvrtek uvedl, že by měly být kryptoměny daněny stejně jako akcie. V případě návratu do vlády příští rok chce zvolit podobný přístup jako nový americký prezident Donald Trump. Ten chce přidat bitcoin do amerických rezerv a zřizuje poradní sbor.
Zakladatel investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch doplnil, že zákon o digitalizaci finančního trhu ministerstvo financí předložilo v souvislosti s očekávaným nabytím účinnosti evropského nařízení MiCA. To představuje klíčový krok směrem k vytvoření stabilního, transparentního a jednotného trhu s digitálními aktivy napříč Evropskou unií. Pro všechny investory to znamená větší ochranu, jasná pravidla a větší důvěru v tento rychle rostoucí segment trhu, dodal Rajnoch. Schválení MiCA v České republice navíc podle něj umožní sjednocení pravidel na evropské úrovni, což usnadní přeshraniční investice a posílí stabilitu trhu.