Bitcoin může klidně dosáhnout na 30.000 USD, ale i prudce ztratit.
Další růst ceny bitcoinu, který může přerušit krátkodobá korekce, očekávají analytici oslovení dnes ČTK. Za zhodnocením bitcoinu je podle nich především přetrvávající ekonomická nestabilita ve světě, ale i zájem některých velkých finančních institucí. Růst ceny nejznámější kryptoměny pokořil dnes další rekord a překonal hranici 23.000 dolarů. Ve středu se poprvé dostal přes 20.000 USD.
„Současný růst je bezprecedentní. Bitcoin může klidně dosáhnout na 30.000 USD, ale i prudce ztratit. V souvislosti s překonáním 20.000 dolarů jsme zaznamenali zvýšený zájem o prodej bitcoinů,“ řekl ČTK ředitel největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com Martin Stránský. Někteří investoři zřejmě měli tuto hranici nastavenou jako bod pro výstup. Stále ale přicházejí noví zájemci, kteří bitcoiny nakupují a považují je za nové digitální zlato. Růst zájmu je proti loňsku až třetinový, dodal.
„Hlavními důvody pro růst ceny bitcoinu jsou ekonomická nestabilita související s epidemií covid-19 ve světě, inflace měn, tištění peněz a celková tendence investorů mít v portfoliu alternativní platidlo v potenciálně nejistých časech,“ uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Stejně jak momentálně roste zlato a jiné drahé kovy, roste podle něj také bitcoin, který je nezávislý na vývoji kapitálových trhů. Příští rok očekává strmý růst jeho hodnoty.
Poslední týdny se zdála být na bitcoinu hranice 20.000 dolarů nepřekonatelná, ale rostoucí zájem o kryptoměny odstartoval vánoční rally na další kulatá čísla, upozornil analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Pod růstem se podepsal i zájem velkých institucí, kdy například americká Massachusetts Mutual oznámila investici do bitcoinu za 100 milionů dolarů. Růst po proražení 20.000 dolarů může krátkodobě zrychlit, čímž získá pozornost dalších drobných investorů. Po něm však může přijít větší výběr zisků a na trh přijde korekce zpět k 20.000 USD, kde bude zajímavé sledovat zájem investorů, dodal Hájek.
Další růst bitcoinu odstarovaly komentáře představitelů centrálních bank a negativní výhledy na vývoj světových ekonomik, doplnil analytik Imperial Finance Libor Stoklásek. Plán udržovat úrokové sazby dlouhodobě na nule, nepolevující pandemická paralýza a rekordy na akciových trzích podle něj nahrávají alternativním investičním příležitostem. Současný růst směřuje k brzkému otestování dalších psychologických hranic na úrovních 25.000 a 30.000 dolarů. „Je reálné, že se těchto hladin dočkáme ještě před koncem tohoto roku,“ poznamenal.