Americká vláda přiznala tchajwanské firmě GlobalWafers granty na výrobu čipů

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena rozhodla o přidělení vládních grantů do výše až 400 milionů USD (9,25 miliardy Kč) tchajwanskému výrobci křemíkových destiček pro výrobu polovodičů GlobalWafers. Včera to v tiskové zprávě oznámilo americké ministerstvo obchodu. GlobalWafers a její dceřiné společnosti s ministerstvem podepsaly memorandum o podmínkách poskytnutí přímého financování na základě zákona na podporu výroby kritických polovodičových destiček na území Spojených států.

Prezident Biden zákon nazvaný CHIPS and Science podepsal v březnu 2022. Počítá s celkovou částkou 280 miliard dolarů (6,5 bilionu Kč) a zahrnuje 52 miliard dolarů na podporu domácí výroby komponent pro polovodiče.

„Díky této navrhované investici bude společnost GlobalWafers hrát klíčovou roli při posilování amerického dodavatelského řetězce polovodičů tím, že poskytne domácí zdroj křemíkových destiček, které jsou základem moderních čipů,“ uvedla ministryně obchodu Gina Raimondová.

Investice podle Raimondové zajistí vytvoření více než 2000 pracovních míst ve státech Texas a Missouri. Podle dohody má GlobalWafers v texaském Shermanu zřídit první závod na výrobu 300milimetrových křemíkových destiček pro pokročilé čipy v USA. Další závod má vzniknout ve městě St. Peters v Missouri, který se bude specializovat na destičky pro polovodiče používané v obranném a leteckém průmyslu.

V současné době kontroluje pět velkých společností včetně GlobalWafers více než 80 procent světového trhu 300milimetrových křemíkových destiček a přibližně 90 procent křemíkových destiček se vyrábí ve východní Asii.

Exit mobile version