Albánie přerušila diplomatické vztahy s Íránem kvůli kyberútoku na své instituce

Albánie přerušila diplomatické vztahy s Íránem a jeho diplomatům nařídila do 24 hodin opustit zemi. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na albánskou vládu. Ta za důvod tohoto kroku označila červencový rozsáhlý kybernetický útok na albánské instituce, za nímž podle Tirany stojí íránské vedení. Bílý dům dnes uvedl, že „íránský kyberútok vůči americkému spojenci v NATO důrazně odsuzuje“. Obdobně se vyjádřila britská diplomacie. Írán naopak albánské rozhodnutí odsoudil,

„Vláda s okamžitou účinností rozhodla o ukončení diplomatických vztahů s Íránskou islámskou republikou. Rozhodnutí bylo dáno na vědomí oficiální nótou íránské ambasádě, která byla požádána, aby opustila území Albánské republiky během 24 hodin,“ citoval dnešní oznámení albánského premiéra Ediho Ramy server Tirana Times. Rama dodal, že výzva k opuštění země se týká celého personálu ambasády, kromě diplomatů i technicko-administrativních pracovníků a ochranky.

„Došli jsme k závěru, že tento bezohledný a nezodpovědný kybernetický útok provedla íránská vláda,“ napsala dnes v prohlášení mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová. „Spojené státy íránský kybernetický útok proti našemu spojenci z NATO Albánii důrazně odsuzují,“ dodala.

Také Británie dnes uvedla, že její národní centrum pro kybernetickou bezpečnost dospělo k závěru, že za červencovým kybernetickým útokem na albánskou vládu stojí „téměř jistě“ aktéři napojení na íránský stát. „Spojené království podporuje našeho cenného partnera a spojence v NATO. Připojujeme se k Albánii a dalším spojencům při odhalování nepřijatelného íránského jednání,“ uvedl v prohlášení britský ministr zahraničí James Cleverly. „Bezohledné jednání Íránu ukázalo zjevnou neúctu k albánskému lidu a vážně omezilo jeho možnost přístupu k základním veřejným službám,“ uvedl v prohlášení.

Naopak Írán rozhodnutí Albánie přerušit diplomatické vztahy odsoudil. Zdůvodnění albánského kroku přitom íránská diplomacie označila za „nepodložená tvrzení“.

Rama uvedl, že jeho vláda se domnívá, že kybernetický útok z července byl íránským „státním útokem“. Podle něj je albánská reakce adekvátní závažnosti kyberútoku, který paralyzoval na několik dní některé veřejné služby a ohrozil bezpečnost země. Napadeny byly webové stránky různých vládních institucí, včetně stránek úřadu premiéra, jejich zprovoznění trvalo několik dní.

Útok z poloviny července podle serveru Tirana Times pravděpodobně souvisel s chystanou mezinárodní schůzkou íránské exilové opozice, která se měla ve druhé polovině července konat v Albánii v sídle íránské opoziční formace Lidoví modžáhedové (MEK) a která byla kvůli kybernetickému útoku zrušena. V Albánii pobývá asi 3000 členů formace MEK, kterou Teherán považuje za teroristickou organizaci.

Exit mobile version