Podle aktuálních dat společnosti ESET doznívá v Česku dubnový útok malwaru Agent.QMG, který do zařízení stahuje celou řadu škodlivých kódů, včetně známých spywarů Agent Tesla a Formbook. V květnu bezpečnostní specialisté zaznamenali celou řadu nebezpečných e-mailových příloh s českými názvy odkazujícími na faktury či objednávky. Cílem kybernetických útočníků tak nyní mohou být především menší firmy. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro Českou republiku.
Bezpečnostní specialisté aktuálně sledují na zařízeních s operačním systém Windows pokles počtu detekcí u spywaru Agent Tesla. Oproti předchozímu měsíci naopak vzrostly detekce spywaru Formbook a doznívá také útočná kampaň malwaru Agent.QMG. Experti však varují, že i přes zaznamenaný pokles u některých škodlivých kódů mohou být současné útočné kampaně rizikem jak pro širokou veřejnost, tak především pro zaměstnance různých firem.
„V případě operačního systému Windows aktuálně pozorujeme vyšší zastoupení nebezpečných e-mailových příloh s českými názvy – útočníci spyware ukrývají do přiložených souborů, které vydávají za objednávky či faktury,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. „Domnělými odesílateli mají být také různé firmy. To pravděpodobně svědčí o tom, že útočníci v současné době cílí na firmy a organizace, kde se může takový falešný e-mail mezi řadou ostatních zpráv o objednávkách a fakturách dobře ztratit. Zaměstnanci pak mohou přehlédnout varovné signály a přílohu otevřít. Ve chvíli, kdy se škodlivý kód do firmy dostane, může být často doprovázen i dalším malwarem, a to i obávaným ransomwarem,“ doplňuje Jirkal.
Agent Tesla se v květnu objevoval nejčastěji v příloze s názvem „PURCHASE ORDER.exe“ a v menším počtu případů také v přílohách „Kopie oprav účtenky za 11,2021…exe“ a „Zpusob_platby,jpg.exe“. Spyware Formbook pak útočníci nejčastěji šířili v příloze s názvem „nákupní objednávka pdf.exe“.
Malware Agent.QMG, před kterým bezpečnostní experti varovali již v dubnu, postupně ustával v útočných kampaních a v květnu byl detekován v pěti procentech případů. Nejčastěji se ukrýval v příloze s italským názvem „richiesta di offerta Pesci Attrezzature.vbs“ či pod českou přílohou „Produkt nové objednávky.vbe“. Útočníci e-mail vydávali za obchodní nabídku z italské firmy.
„Agent.QMG ve své útočné kampani šířil také malware GuLoader, který je poměrně obtížné rozpoznat a který má za úkol stahovat do infikovaného zařízení další škodlivé kódy, mimo jiné i spyware. Již v dubnu na sebe upozornil především tím, že útočníci při jeho šíření využívali velmi dobrou úroveň češtiny, takže uživatele již nemusely před malwarem varovat gramatické chyby,“ vysvětluje Jirkal.
I přestože bezpečnostní specialisté doporučují riziko v podobě malwaru Agnet.QMG nepodceňovat, detekce tohoto škodlivého kódu aktuálně klesají a v následujících měsících se teprve ukáže, zda ho útočníci budou v Česku nadále využívat.
Nejčastější hrozby pro Windows
ČR, květen 2023
1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (10,18 %)
2. Win32/Formbook trojan (9,88 %)
3. VBS/Agent.QMG trojan (5,62 %)
4. Win32/PSW.Fareit trojan (5,35 %)
5. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,89 %)
6. BAT/Runner trojan (2,11 %)
7. WinGo/Rozena trojan (1,78 %)
8. Win32/Qhost trojan (1,08 %)
9. Win32/Delf.NBX virus (0,90 %)
10. Java/Adwind trojan (0,90 %)
Zdroj: ESET