Investoři se nyní obávají, že společnost Twitter bude v důsledku svého postupu vystavena větším tlakům ze strany regulačních orgánů.
Akcie americké internetové společnosti Twitter po trvalém zablokování účtu prezidenta Spojených států Donalda Trumpa výrazně oslabují. Na newyorské burze dnes jejich cena klesla až o 12 procent. Tržní hodnota podniku se snížila o téměř pět miliard dolarů (zhruba 108 miliard Kč), napsala agentura Reuters.
Trumpův účet měl více než 88 milionů sledujících. Firma trvalé zablokování účtu oznámila v pátek večer a za důvod označila riziko dalšího podněcování k násilnostem. Twitter už dříve Trumpův účet dočasně zablokoval kvůli příspěvkům, v nichž prezident odmítal odsoudit násilné středeční vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu. Trump také trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v listopadových prezidentských volbách.
Podle agentury Reuters se předpokládá, že rozhodnutí Twitteru bude mít na podnik mírně negativní finanční dopady. „Očekávejte mírný úbytek uživatelů,“ uvedli analytici ze společnosti Berstein.
Krajně pravicové skupiny jsou nadále velmi aktivní na digitálních platformách, jako je Parler, Gab, MeWe, Zello či Telegram, a mohly by se stahovat z mainstreamových sociálních médií, poznamenala agentura Reuters. Parler je nicméně dnes nedostupný. O Parleru jako o své budoucí platformě uvažoval i Trump, když mu účet zablokoval Twitter.
Trump krok Twitteru označil za omezování svobody projevu. Uvedl také, že zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě.
Znepokojení ohledně postupu společnosti Twitter dnes vyjádřili rovněž někteří evropští představitelé. Výhrady vůči způsobu, jakým byl zrušen Trumpův twitterový účet, má například i německá kancléřka Angela Merkelová.
„Fakt, že šéf firmy může bez jakékoli kontroly či vyváženosti vypnout prezidentovi USA mikrofon, budí velké rozpaky. Není to jen potvrzením moci těchto platforem, ale také ukazuje velké slabiny způsobu, jímž je naše společnost organizována v digitálním prostoru,“ uvedl dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.
Investoři se nyní obávají, že společnost Twitter bude v důsledku svého postupu vystavena větším tlakům ze strany regulačních orgánů než její větší konkurenti, jakou jsou například firmy Facebook či Gooogle, napsala agentura Reuters.