6 českých firem bojuje o superpočítačový grant 300 000 eur v evropské výzvě FFplus

Superpočítač Karolina, Credit: IT4Innovations

Šest českých firem vstoupilo do boje o grant až 300 000 eur na využití superpočítačů pro řešení jejich firemních výzev. Své projekty mohou realizovat s pomocí nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě, ke kterým patří i ostravská Karolina. Aktuálně probíhá hodnocení podaných projektů. Ty, které sestavená komise vybere budou realizovány od ledna 2025.

Evropská výzva FFplus nabízí malým i středním podnikům a startupům dvě unikátní příležitosti. První s názvem „Business Experiments“ je určená pro podniky bez předchozích zkušeností se superpočítáním, které se rozhodnou vyzkoušet použití superpočítačů pro řešení svých konkrétních problémů z praxe. Do prvního kola této části výzvy se přihlásily celkem 4 české firmy, které jsou zároveň hlavními řešiteli podaných projektů.

Druhá část FFplus výzvy s názvem „Innovations studies“ je pro firmy a startupy, které chtějí využít superpočítače pro vývoj a rozvoj aplikací a projektů v odvětví umělé inteligence. Přihlásily se do ní 2 české firmy, které jsou součástí mezinárodně podaných projektů a vystupují v roli partnerů.

„Zapojení českých firem do první fáze výzvy FFplus je úspěch. Věřím, že o další kola bude zájem ještě větší. Podniky v ČR mají o využití superpočítačů v praxi kontinuální zájem,“ informoval Tomáš Karásek, vedoucí Národního centra kompetence pro HPC (NCK).

V současnosti probíhá dvoufázové hodnocení více než 60 experty a 10 moderátory. Každý projekt hodnotí dva nezávislí hodnotitelé, jejichž stanovisko mentoruje moderátor. „Očekáváme, že seznam úspěšných projektů, které získají grantové financování, bude zveřejněn do konce tohoto roku,“ upřesnila Kateřina Beranová, specialistka pro komunikaci NCK.

Do roku 2028 rozdělí projekt FFplus mezi firmy celkem 8 milionů eur. Další kolo výzvy se firmám otevře na začátku léta 2025. S přípravou projektu i přihlašovacím procesem firmám pomáhá NCK. V případě využití výpočetního času ostravských superpočítačů budou při realizaci projektu spolupracovat s experty IT4Innovations národního superpočítačového centra.

Nyní probíhající výzva FFplus je již čtvrtou etapou kontinuálního projektu, který běží už od roku 2013. Jeho hlavním cílem je pomáhat podnikům překonávat překážky spojené s využitím superpočítačů v praxi a posílit tak globální konkurenceschopnost evropského průmyslu. V průběhu let realizovalo projekty zaměřené na využití výpočetní síly superpočítačů v praxi téměř 200 firem z celé Evropy.

Exit mobile version