Průmyslu oslabenému současnými dopady koronavirové nákazy může v restartu pomoci 3D tisk. Jeho technologie se v posledních dvou letech výrazně posunuly od malých stolních 3D tiskáren k velkým průmyslovým zařízením, které mohou denně vyrábět tisíce dílů a konkurovat tak zavedené výrobě například plastových dílů. V rozhovoru s ČTK to řekl jednatel pražské firmy 3Dees Industries Ondřej Štefek.
Společnost zastupuje 3D tiskárny Hewlett Packard (HP) v České republice a v současné době koordinuje výrobu a montáž respirátorů nejvyšší třídy, které kvůli současné situaci vyvinul Institut pro informatiku, robotiku a kybernetiku (CIIRC) Českého vysoké učení technického (ČVUT) v Praze.
I přes zahájení dodávek ze zahraničí Česko od počátku koronavirové krize nemá dostatek ochranných zdravotnických pomůcek. Štefek potvrdil, že první várka nově vyvinutých respirátorů v objemu 600 kusů bude k dispozici do konce týdne. Podle dřívějších informací mají zamířit do fakultních nemocnic. Příští týden už by měly vzniknout stovky kusů denně.
Úkolem firmy 3Dees Industries je podle Štefka koordinovat všechny dodavatele a optimalizovat postupně výrobu respirátorů, aby se do jedné tiskové úlohy vešlo co nejvíce sad výrobků. „Sada se skládá z masky jako takové, pak jsou tam závity, kam se šroubuje filtr, záslepka a tak dále. Cílem je, naskládat to tam co nejefektivněji, aby se jich tam vešlo co nejvíce,“ řekl ČTK Štefek. „Rozhodně to není o tom, že bychom na tom nějak bohatli. Respirátory vyrábíme sotva za náklady. Pozitivní je pro nás ten vedlejší efekt – že se o 3D tisku začalo více hovořit jako technologii, která dokáže konkurovat zavedené výrobě,“ uvedl.
ČVUT tento týden uvedlo, že chce v budoucnu denně připravit až 10.000 těchto ochranných prostředků. Současný postup výroby všech komponentů to však neumožňuje. V Česku podle Štefka je sedm vhodných tiskáren, které masovou výrobu zatím nepokryjí, neboť jedna tiskárna zvládne zhruba 100 respirátorů denně. „Řešíme, zda do toho nezapojit další tiskárny v blízkém zahraničí. Existují také úvahy, že by se v Česku nainstalovaly další tiskárny, aby země byla soběstačná,“ řekl.
Instalace zařízení je podle něj relativně rychlá, do provozu je možné je uvést během několika dní. „Na obsluhu nejsou kladeny nějaké přehnané nároky, tři mašiny dokáže obsluhovat jeden člověk. Tiskárny jsou vyráběny v Singapuru, český trh zásobí distribuční sklad v Německu. Cena za jednu tiskárnu je v řádech vyšších jednotek milionů korun,“ uvedl Štefek.
Budoucí rozvoj 3D tiskáren v Česku závisí podle něj na nějakém strategickém rozhodnutí státu nebo soukromé firmy, která si to může dovolit. „Tato krize nejen že změní mnohé ekonomické sektory – například cestovní ruch a letectví už nikdy nebudou jako dřív, ale podle mě změní i dodavatelsko-odběratelské vztahy. Myslím si, že vláda nebo stát si prostě musí určit takzvanou kritickou infrastrukturu a kritické segmenty, které musí být tady v Česku. Teď má jasnou ukázku, že má jít i do těchto moderních technologií,“ dodal.