Nová zpráva o službách serverhostingu v České republice zjistila zajímavé rozdíly. Poskytovatelé služeb serverhousingu u nás sice pracují s vysokým technologickým standardem, avšak mnohé nabídky nejsou z pohledu potenciálního zákazníka dostatečně transparentní. Zjistil to průzkum nabídek serverhousingu předních českých poskytovatelů, který provedla společnost WEBDOZERS za měsíc říjen 2012.
Předmětem průzkumu bylo srovnání technologických i smluvních parametrů služeb jednotlivých poskytovatelů. Porovnávány byly základní ceníkové nabídky na umístění malých serverů ve skříních formátu 2U anebo tower s typickým příkonem do 150 W. V případě neúplnosti těchto informací byla u konkrétních poskytovatelů provedena telefonická poptávka.
Průzkum zjistil, že všichni poskytovatelé nabízejí služby na vysoké technické úrovni. Kolokační centra jsou běžně vybavena zálohovaným napájením serverů elektrickou energií, zálohovanou tuzemskou i zahraniční konektivitou i podporou protokolu IPv6.
Samozřejmostí se vedle nepřetržitého fyzického přístupu k serveru stala také nepřetržitá přítomnost obsluhy datových center (zaměstnanců poskytovatele).
Největší rozdíly
Největší rozdíly se objevily v nabídce smluvních podmínek a způsobu jejich prezentace. Hodnocena byla variabilita volby smluvního příkonu, neboli možnost výběru smluvního stanovení předpokládaného příkonu serveru, které má následně vliv na cenu (čím jemnější možnosti nastavení, tím lepší možnost optimalizace ceny služby). Dále byla hodnocena variabilita a zvýhodnění platebního období, neboli možnost zákaznické volby délky periody platby a promítnutí délky periody do ceny služby. V neposlední řadě byla vyhodnocována variabilita a zvýhodnění smluvního závazku, neboli možnost zákaznické volby smlouvy na dobu určitou, volbu délky takového smluvního závazku a jeho vlivu na cenu služby. Samotná cena přitom nebyla součástí bodového hodnocení.
„Zákazník citlivý na cenu může smluvním podmínkám přikládat značnou váhu. V některých případech lze volbou delší periody úhrady služeb anebo smlouvou na dobu určitou ušetřit až desítky procent,“ vysvětluje Libor Kopecký, jednatel WEBDOZERS s.r.o. a dodává: „Zklamáním přitom bylo, že celá řada podmínek služeb není transparentní a poskytovatelé je nechávají na individuální domluvě se zákazníkem. Ze samotných popisů a ceníků služeb na webových stránkách poskytovatelů si tak nelze udělat dostatečně informovaný obrázek o situaci na trhu. Výjimkou je v tomto ohledu společnost Coolhousing, která je vůči potenciálním zákazníkům naprosto otevřená včetně například popisu mechanismu agregace konektivity.“
Nejlépe hodnocení
Společnost Coolhousing se ve srovnání umístila společně se společností GTS na prvním místě bodového pořadí. Celkové skóre obou poskytovatelů dosáhlo 45 ze 48 možných bodů. Coolhousingu zde proti větším a dražším konkurentům pomohly nejlepší možnosti volby smluvních podmínek a příkonu serveru. A to i přesto, že datové centrum této společnosti je po stránce protipožární ochrany vybaveno pouze detekcí požáru.
Společnosti GTS a Coolhousing a další v pořadí Casablanca (42 bodů) a Master Internet (42 bodů) provozují vlastní datová centra. Ostatní srovnávaní poskytovatelé přeprodávají služby jiných společností.
Další rozdíly mezi Casablancou, Master Internet a s těsným odstupem následujícími společnostmi Superhosting (41 bodů), VS Hosting (41 bodů) a Web4U (41 bodů) tvořily opět smluvní podmínky, zejména zvýhodnění délky periody platby a smlouvy na dobu určitou. Nejlepší podmínky z této pětice nabízí Casablanca, která zvýhodňuje roční periodu platby až desetiprocentní a délku smluvního závazku až pětiprocentní slevou.
Nejlepší variabilita
Nejlepší variabilitu smluvního příkonu nabízí z této pětice Superhosting, kde lze příkon volit z devíti možností. To je sice zhruba polovina voleb, které nabízí například Coolhousing, ale vzhledem k ostatním poskytovatelům se jedná o nadstandardní variabilitu příkonu. Naopak Casablanca uzavírá smlouvu na jediný typický příkon 150 W a špičkový příkon 300 W, vyšší příkon je za příplatek. Společnost Web4U nestupňuje ceny podle příkonu zákaznických serverů vůbec, což může být zejména pro výkonnější servery výhodou.
Omezování dat
Společnosti Casablanca, GTS a Master Internet ve svých základních cenových nabídkách omezují množství přenesených dat, nadlimitní data jsou za příplatek. Například u Casablancy je limit nastaven na 6 TB do NIX.cz a 200 GB do zahraničí, u Master Internet 20 TB do NIX.cz a 500 GB do zahraničí. Společnosti Web4U a Master Internet jsou jediné, které účtují zřizovací poplatek. Master Internet jej nefakturuje v případě uzavření smlouvy na dobu určitou v trvání alespoň dvou let.
„Srovnání současných nabídek serverhousingu ukázalo, že z technického hlediska se služby poskytovatelů příliš neliší. Zákazník se tak může rozhodovat jednak na základě ceny a jednak na základě sympatií například k úplnosti informací v prezentacích jednotlivých poskytovatelů. Většina poskytovatelů se snaží potenciálnímu zákazníkovi vyjít maximálně vstříc včetně umožnění návštěvy datového centra či sjednávání individuálních podmínek dle potřeb projektů zákazníka,“ uzavírá Libor Kopecký.