Žebříček Green500: superpočítače IBM vyhlášeny jako energeticky nejúčinnější

Technologická společnost IBM představila výsledky nedávno vyhlášeného žebříčku společnosti Green500.org, podle kterého získala první pozici v hodnocení energetické účinnosti svých superpočítačů. Dle listu Supercomputing IBM zaujímá ve stovce nejefektivnějších superpočítačů celkem 57 pozic. Jedná se o další ocenění přístrojů IBM, které jsou považovány za nejvýkonnější na světě


Superpočítač Roadrunner od IBM

Americký výrobce IBM dominuje žebříčku Supercomputing Green500 List. Celých 90 procent z dvaceti energeticky nejúčinnějších superpočítačů je od IBM.

Široké využití superpočítačů

Nejnovější žebříček uvádí že 18 z 20 energeticky nejúčinnějších superpočítačů světa je postaveno na vysoce výkonné počítačové technologii IBM. Hodnotící list zahrnuje superpočítače z celého světa, které jsou využívány pro nejrůznější aplikace jako je astronomie, předpovídání klimatu a farmaceutický výzkum.

IBM poukazuje na fakt, kdy považuje hledisko energetické účinnosti – včetně výkonu na watt pro výpočetně nejnáročnější pracovní úlohy – při vývoji systémů IBM za klíčovou konstrukční zásadu. IBM nabízí nejširší řadu obecně využitelných superpočítačů zastoupených v žebříčku Green500 List včetně superpočítačů Blue Gene, serverů Power, iDataPlex, BladeCenter a hybridních clusterů.

Žebříček Green500 slouží jako doplňkový přehled k seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů, který minulý měsíc zveřejnil web Top500.org.

Chystaný superpočítač Sequoia

„Big Blue“ se na trhu superpočítačů aktivně realizuje. Společnost IBM ze začátku roku 2009 uzavřela s americkým ministerstvem energetiky novou smlouvu a vyvine pro jeho potřeby superpočítač, jehož výkon přesáhne 20 PFLOPS. Až dvacetkrát tak výkonnostně předčí v současnosti nejrychlejší superpočítač Roadrunner, který pochází rovněž z dílny IBM. První výpočty by nový superpočítač Sequoia mohl začít provádět už v roce 2012.

Superpočítač Sequoia, který by měl dosahovat výpočetního výkonu dvou milionů notebooků, bude umístěn v Lawrence Livermore National Laboratories a sloužit by měl potřebám ministerstva energetiky. Pod něj spadá mimo jiné údržba nukleárního arzenálu a superpočítač proto bude využíván hlavně pro simulace v oblasti jaderných zbraní.

Exit mobile version