Geolokační služby nabízejí úžasné možnosti, současně se ale upozorňuje na jejich bezpečnostní rizika a ztrátu soukromí. Uživatel může ovšem sám rozhodnout, zda si je zapne, nebo vypne. Nová technika nabízí určit polohu zařízení připojeného k Internetu údajně s přesností řádově ve stovkách metrů, a to bez GPS nebo nějaké podpory na straně klienta/souhlasu uživatele.
orbitální satelit ERS2; zdroj: Wikimedia
Již stávající metody samozřejmě umožňují odhadovat polohu počítače podle jeho IP adresy, to však vede pouze k rámcově platným výsledkům. Yong Wang z University of Electronic Science and Technology v čínském Chengdu a jeho kolegové z Northwestern University (Evanston, Illinois) nyní přišli s výrazným zpřesněním těchto postupů. Využili serverů těchto a dalších organizací hostovaných po celém světě a s pomocí Google Maps dokázali přesně přiřadit asi 76 000 IP adres konkrétnímu fyzickému umístění. Z těchto adres (přirozeně ne ze všech najednou) se pak posílají pakety na cílový počítač a měří se doba odezvy, čímž se dosáhne relativně přesného zaměření pomocí jakési obdoby triangulace.
Celý postup je trochu složitější a probíhá ve více fázích, zaměřují se i směrovače (routery) mezi serverem a hledaným počítačem. V průměru lze podle vědců takto zařízení lokalizovat s přesností na 690 metrů, tedy výrazně lépe, než jen s pomocí IP adresy.
Sledování se lze vyhnout pomocí proxy. Systém ale proxy server umí údajně rozpoznat, takže namísto chybného určení vrátí jako výsledek oznámení, že určení polohy se nezdařilo.
Je samozřejmě otázka, k čemu by tato metoda mohla být dobrá v praxi. Možná se s její pomocí podaří dopadnout nějakého neopatrného zločince nebo někdo najde i použití v reklamě. New Scientist uvádí třeba reklamu restaurace cílenou na zaměstnance nedalekých firem, je ale otázkou, zda přesnost určení polohy je pro tyto účely postačující.
Zdroj: New Scientist