Knihovny i výzkumy NetMonitor se shodují, že roste zájem o internet mezi seniory. Výzkum vyčísluje zvýšení podílu uživatelů starších šedesáti let nárůstem v procentech ze 2,63 na 3,09 a prodlužování doby strávené seniory na internetu – v průměru 11 hodin a 40 minut měsíčně na začátu minulého roku a 15 hodin a 4 minuty měsíčně koncem minulého roku. Zvyšuje se také počet starších uživatelů, kteří přistupují na internet z domova – ze 77,72 na 81,93 procenta. Zvýšil se také mírně podíl žen starších šedesáti let.
Knihovny v rámci jubilejního 10. ročníku Března – měsíce internetu zvaly na mnoha místech právě seniory v duchu motta „Internet – výhoda pro znevýhodněné“. Možnosti seznámit se s internetem do knihovny na akce pro seniory využívaly více ženy než muži a většinou už přicházely s konkrétní představou, k čemu internet využijí. V Kostomlatech pod Milešovkou dosáhl věkový průměr starších zájemců o internet dokonce 76 let.
Starší zájemci se mohou seznámit s internetem i ve Školičce internetu pro seniory.
Projekt nadačního fondu Elpida se zasloužil od roku 2003 o vyškolení více než 8100 seniorů v práci s počítači a internetem. I nyní nabízí kurzy seniorům na dvou místech v Praze, dále pak v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Libchavách, Lukavicích, Olomouci, Ostravě, Pečkách, Plzni a Ústí nad Labem. Náplň i tempo výuky je samozřejmě přizpůsobeno potřebám starší generace.
Na Školičku pak navazuje další projekt – Zlatá linka seniorů s internetovou poradnou, e-mailovou linkou důvěry a telefonní linkou důvěry. Na ni je možné volat každý všední den od 8 do 20 hodin na číslo 800 200 007.
Dalším projektem je časopis Elán plus. Tištěný vychází čtyřikrát do roka.
Organizátorem projektu Březen – měsíc internetu je BMI sdružení. BMI sdružení je neziskové sdružení, jehož posláním je podpora rozvoje Internetu jako globálního komunikačního prostředku. Jeho projekt Březen měsíc Internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award z celkového počtu 612 projektů z 80 zemí.
Zdroj: tisková zpráva