Wikipedia bude k mání v tištěné podobě

Muž

Německé vydavatelství Bertelsmann AG plánuje prodávat tištěnou verzi německé otevřené encyklopedie Wikipedia za cenu kolem 32 dolarů (asi 480 korun). Články z Wikipedie budou řazeny spíše podle popularity než podle relevance. Publikace by se měla na trhu objevit v září a čtenář v ní nalezne obsah 50 tisíc nejvíce hledaných výrazů v německé edici této populární encyklopedie.


Wikipedia se také objevila
v komiksu ITBIZu
.

Tištěná verze by měla přinést internetové Wikipedii nové čtenáře. Agentuře AP to řekla Beate Varnhorn, vedoucí publikací v Bertelsmann Encyclopedia Institute. Vydavatelství plánuje vydávat tištěnou verzi každý rok. Průměrná délka hesel bude mezi osmi a deseti řádky. Protože se na tvorbě hesel podílejí uživatelé, bude vydavatel kontrolovat uvedená fakta – zejména u rizikových slov. Zatím však není jasné, která hesla to budou.

Ještě jednu věc bude mít tato 992stránková kniha na německém trhu společného se svojí internetovou sestřičkou. Kniha bude pod stejnou licencí, což znamená, že ji bude možné volně šířit a kopírovat, včetně komerčního použití. Zkrátka nepřijde ani nadace provozující tuto encyklopedii. Za každou prodanou kopii dostane 1,59 dolarů. Samotné vydavatelství pak ušetří na autorských honorářích.

Pro německou otevřenou encyklopedii Wikipedia to není první počin, kdy se online verze ocitla mimo Internet. Již v roce 2004 jste si mohli za tři eura zakoupit CD, později byl dokonce ISO obraz volně ke stažení. Celkem bylo na adresu registrovaných zákazníků zasláno 30 000 CD-ROMů a více než 10 tisíc z nich bylo prodáno v různých knihkupectvých za cenu média. Poslední verze se objevila na DVD v roce 2006 a mohli jste si jí koupit za 7,95 eur. Na CD a DVD vyšla také anglická verze Wikipedie.

Kontrola hesel je potřeba, dokázal test

O nutnosti kontroly faktů uvedených ve Wikipedii svědčí test, který v květnu minulého roku udělal český internetový publicista a novinář David Antoš. Pozměnil totiž heslo věnované Patricku Zandlovi, bývalému zakladateli zpravodajského portálu Mobil.cz a odborníkovi na oblast telekomunikací. Nově se tam ocitla věta o nákupu podílu v chemické společnosti: „V průběhu roku 2006 začal pracovat na projektu internetové televize Stream.cz. Koncem stejného roku ohlásil kapitálový vstup do společnosti Chemopetrol, velikost investice nebyla specifikována.“ Tento údaj v české verzi Wikipedie zůstal až do doby zveřejnění výsledku „testu“ na Antošově blogu.

Jak ušetřit ve firmě
Pokud chcete ve firmě sdílet v týmech informace, můžete si zavést vlastní firemní encyklopedii. Pomůže vám bezplatný software MediaWiki, na kterém běží právě Wikipedia.
Jak se používá wiki ve firmách

V následné diskusi někteří přispěvatelé z Wikipedie tvrdili, že považovali autora za důvěryhodného, a proto nebyla informace okamžitě smazána. „Anonymní přispěvatelé mají vždy nastavenou nejmenší míru důvěryhodnosti, a jsou tak kontrolování pečlivěji než přispěvatelé registrovaní. I registrovaní uživatelé jsou kontrolováni, ale míra důvěryhodnosti je nastavena individuálně podle počtu, kvality a spolehlivosti již vložených příspěvků,“ vysvětlil postup kontroly Petr Adámek, který na české Wikipedii aktivně působí. V reakci na experiment vzniklo také několik dalších příspěvků v blozích českých wikipedistů. V nich byly podrobně objasněny postupy kontroly a ověřování hesel v rámci této internetové komunity.

Chyb se také týkal článek časopisu Nature. Ten koncem roku 2005 po srovnání anglické Wikipedie a Encyclopædie Britannica došel k závěru, že obsahují srovnatelný počet chyb. Autoři encyklopedie Britannica metodiku a výsledky srovnání ostře odmítli. Zcela nevážně je naopak pojata parodie s názvem Necyklopedie. V ní je například uveden tento netradiční úvod do historie naší země: „Dějiny Česka tvoří dlouhá řada prohraných bitev, neschopných, hrabivých a omezených vládců, podrazů, lží, nenávisti, hloupých rozhodnutí a zcela unikátní lenosti.“

Přečtěte si také:
Skandály internetové encyklopedie
Skandály internetové encyklopedie

Exit mobile version