ITBIZ.cz se v současné době věnuje testování virtualizačních výrobků. V minulém článku jsme představili virtualizační nástroje Workstation Player a Server od americké firmy VMWare Inc. Předtím jsme prezentovali produkt Microsoftu, konkrétně se jednalo o Microsoft Virtual Server 2005, respektive Virtual PC. V dnešním pokračování seriálu o VMWare bude následovat poslední krok, kterým je nastavení sítě a další zajímavosti.
Nastavení sítě je posledním krokem, kterým se budete při instalaci zabývat. To umožní komunikaci virtuálního stroje s hostitelským operačním systémem a samozřejmě také okolním světem. Jak jsem již zmínil, Workstation nabízí dvě možnosti nastavení připojení – NAT a připojení přes síťový spoj v hostitelském počítači. Při nastavení NAT už jsou ale potřeba technické znalosti nastavování sítí, které drtivá většina domácích uživatelů nemá, proto ho spíše nedoporučuji.
VMware Workstation 6
Poté, co úspěšně dokončíte všechna nastavení, budete vyzváni k uložení konfiguračního souboru. Ten doporučuji dobře uschovat. Zkopírováním konfiguračního souboru a datového souboru můžete velice jednoduše přenášet svůj virtuální stroj z jednoho PC na druhé, jen pozor na několik možných problémů:
–> vždy bude nutné upravit nastavení sítě tak, aby odpovídalo aktuální situaci
–> to samé platí i pro hardware, faktem zůstává, že díky přehlednému rozhraní se jedná o snadnou záležitost
–> pozor na různé verze Workstation – z nižší na vyšší nebývá problém, naopak se může často vyskytnout
Snapshots obdobou Bodu Obnovení u Windows
Zajímavá a i velice často používaná je funkce Snapshots. Představme si ji jako snímek operačního systému, ke kterému můžete daný virtuální stroj kdykoliv vrátit. Jedná se tedy v podstatě o obdobu Bodu Obnovení ve Windows, s tou jedinou výjimkou, že u Snapshots se vrací zpět celý systém jako takový, kompletně. Čili rada do začátku – zálohujte data.
Tato technologie přináší obrovské výhody především pro ty z vás, kdo potřebujete testovat jednotlivé programy či aplikace v několika různých operačních systémech. Není nic jednoduššího než si vytvořit několik „čistých“ instalací (tj. čerstvě nainstalovaných a updatovaných bez jakýchkoliv aplikací třetích stran), u kterých si uděláte snímek, čímž si je uložíte. Poté už jen stačí vždy zapnout Workstation, vybrat konkrétní virtuální stroj, nainstalovat aplikaci (případně doinstalovat další potřebné), otestovat a poté celý stroj vrátit na výchozí bod těsně po instalaci. A máte opět skvěle funkční a naprosto připravený operační systém.
VMWare Virtual Appliance Marketplace
Virtual Appliance Marketplace je jedním z podpůrných projektů všech virtualizačních nástrojů od společnosti VMWare. Jak jsem se již zmiňoval, například Player nedovoluje vytvořit vlastní virtuální stroj, jen použít ten již vytvořený. Pokud žádný nemáte, je Virtual Appliance Marketplace přesně tím, co vaši složitou situaci vyřeší.
Od roku 2005, kdy bylo Virtual Appliance Marketplace oficiálně spuštěno, urazil celý projekt již značný kus cesty. Tehdy se v něm vyskytovalo jen několik málo strojů od firem IBM, Oracle, BEA, MySQL, Red Hat a Novell, což se v dnešním měřítku jeví téměř až směšně. V sekcích jsou pro vás přichystány desítky strojů jak od softwarových firem, tak od open-source komunity rozdělené do několika kategorií (Administration, App/Web Server, Communications, Content/Collaboration, Database, Networking, Operating Systems, Security). Podle toho, od koho daný operační systém pochází, se odlišují i licenční podmínky použití.
Jen pro ilustraci, pokud se zaměříte čistě jen na Linux, najdete prakticky všechny hlavní distribuce. Pokud jste síťař, nejzajímavější pro vás bude rozhodně sekce Networking, která obsahuje nejen mnoho aplikací typu firewall či směrovač, ale i mnohem sofistikovanější, jako je například VPN SSL gateway, LDAP server, management aplikace, atd.
Shrnutí
Při pohledu na VMWare si musíme uvědomit, že za tímto produktem stojí firma, která se prakticky ničím jiným než virtualizací nezabývá. Virtual Server od Microsoftu a VMWare Workstation jsou nejvyužívanější virtualizační nástroje.
Rozhodně ale nemůžeme říct, že se jedná o jediné možné varianty. V příštím díle tohoto seriálu se podíváme na konkurenční, i když pravda ne tak rozšířené virtualizační nástroje, jako je například Parallels Workstation, HP Integrity Virtual Machines nebo Adeos a samozřejmě se zmíníme o historickém a velice kultovním DosBoxu.
Klady a zápory
+ jednoduché ovládání
+ velká podpora návazných produktů (např. Virtual Appliance Marketplace)
+ podpora i Microsoft formátů
+ příjemná cena (cca 180 dolarů)
– Player je opravdu značně omezený, mezi ním a Workstation je obrovský skok
– nastavení NAT je pro běžného uživatele prakticky nemožné
– Snapshots mažou při skoku zpět data, pozor na to!
Přečtěte si také
Virtualizační nástroje VMWare-1.díl
Test: Microsoft Virtual Server 2005
Začínáme s virtualizací ve firmě
VMware významně rozšiřuje program výhod pro své obchodní partnery v oblasti virtualizace
VMware přináší nové funkce pro virtuální infrastrukturu