Crackeři se vrací ke starým technikám

Crackeři a tvůrci škodlivých kódů se svými strategiemi vrací na počátek 80. a 90. let, kdy se jejich programy šířily výhradně pomocí vyměnitelných zařízení. Podle analýzy společnosti Symantec, která v oblasti počítačové bezpečnosti patří ke světové špičce, se v oblasti EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) šíří až 65 % virů pomocí přenosných USB disků. To představuje téměř třetinový nárůst oproti loňskému roku.


Paměťová USB zařízeni jsou mezi tvůrci
virů velmi oblíbená.

Aktuální situace na poli počítačové bezpečnosti se tak, po letech stále větší orientace na šíření pomocí internetu a hledání slabin v operačních systémech, paradoxně vrací na přelom 80. a 90. let minulého století. Tehdy se viry šířily pomocí spusitelných souborů na disketách a později i na CD discích. „Spustitelné soubory slouží k šíření škodlivého softwaru, který se pomocí nich kopíruje na vyměnitelná média. V důsledku oblíbenosti a zvýšeného používání médií připojovaných prostřednictvím rozhraní USB, jako jsou USB klíčenky, došlo ke vzkříšení této historicky úspěšné metody distribuce,“ komentovala výsledky analýzy Věra Petrtýlová, mluvčí české pobočky společnosti Symantec.

Za velkou oblibu paměťových USB zařízení mezi útočníky je zodpovědno hned několik faktorů. Předně se jedná o stále se zvětšující kapacitu těchto zařízení, což má za následek, že vir nebo jiný škodlivý kód snadněji unikne pozornosti. Pro potenciálního útočníka je také přitažlivá funkce automatického spuštění, kterou USB zařízení nabízí a která umožňuje spuštění škodlivého kódu i bez vědomí a přímého zásahu uživatele.

Velké množství dnešních škodlivých kódů se také při každé příležitosti kopíruje dál. Při použití na infikovaném PC například v internetové kavárně a jejím následném zapojení do domácího nebo firemního PC tak může velmi snadno dojít k infikování celé sítě. Na tomto principu pracují v regionu EMEA nejrozšířenější škodlivé kódy, jako jsou Gammima, Mabezat, Sality a SillyFDC.

Zaručená obrana před viry a dalším škodlivým kódem prakticky neexistuje, lze jen snižovat riziko potenciálního nebezpečí. Základem je tak používání kvalitního antivirového programu, nebo ještě lépe celého bezpečnostního balíku. V případě USB disků je také vhodné zapnout prověření každého zařízení ihned při jeho připojení k počítači a deaktivovat funkci automatického spuštění.

Přečtěte si také:

Situace na trhu bezpečnostních řešení
Bezpečnost: hrozby šířící se přes vyměnitelná média a nárůst spamu o 5 %

Exit mobile version