Virtualizace od PDA po superpočítače ve znamení Xenu

Citrix

Nový hypervisor Xen 3.3, vyvinutý rostoucí komunitou špičkových odborníků, přináší podporu napříč platformami, bezkonkurenční výkon, zabezpečení a nové funkce pro implementaci virtualizace.

Xen.org, domovská organizace open source projektu Xen, oznámila vydání enginu Xen® 3.3, nejnovější verze špičkového open source hypervisoru. Tato verze je nyní k dispozici pro stažení z komunitního webu Xen.org a je výsledkem společného úsilí zkušených inženýrů z více než 50 předních firem, které dodávají hardware, software a bezpečnostní řešení. Xen 3.3 obsahuje vylepšení, která dále posilují jeho pozici rychlého, škálovatelného a bezpečného virtualizačního enginu pro nejširší řadu serverových a PC čipsetů – od superpočítačů po PDA.
Od prvního vydání Xenu v prosinci 2005 si produkty na jeho bázi rychle získaly podíl na trhu, který nyní představuje téměř pětinu všech virtualizovaných serverů.
Nejnovější verze Xen 3.3 přináší uživatelům řadu nových progresivních funkcí a vylepšení, zaměřených na další posílení celkového výkonu hypervisorového enginu v klasických firemních počítačových prostředích. Například příspěvkem Intelu do projektu Xen je podpora paralelního zpracování, která zaručuje, že řešení na bázi Xenu mohou plně využívat předností nové generace mikroprocesorových technologií. „V Intelu se stále snažíme uzpůsobit Xen pro využívání všech výhod virtualizačních technologií Intelu (Intel VT) a dalších možností této platformy,“ řekl Imad Sousou, ředitel Intel Open Source Technology Center. „Xen 3.3 je optimalizován pro parametry nové intelovské mikroarchitektury Nehalem, která se vyznačuje vylepšením správy napájení, výkonu, I/O operací a síťových funkcí a umožňuje vytvářet lepší řešení pro správu flexibilních zdrojů v energeticky úsporném datovém centru.“

Nejvyšší výkon a nejnižší náklady pro velká datová centra

Engine Xen 3.3 nabízí nejlepší výkon ve své třídě při nasazení na serverech i desktopech s nejvyšším stupněm multiplexingu a dává uživatelům nástroje pro dosažení nižších hardwarových nákladů na jeden virtuální stroj. Jeho doplňkovou výhodou je optimální využití energie pro napájení serveru. To z něj dělá ideální volbu pro zavádění virtualizace ve velkých datových centrech. Kromě toho využívá Xen také hardwarové i softwarové techniky, které umožňují virtualizovat nejnovější i starší operační systémy pro dosažení maximálního výkonu. Důsledkem je, že architektura Xenu významně ovlivnila koncepci všech moderních operačních systémů, včetně Windows, Linuxu a Solaris, které získávají lepší výkon a bezpečnost díky průkopnickému „paravirtualizačnímu“ přístupu Xenu. Xen je také skvěle přizpůsoben x86 hardwarovým funkcím pro virtualizaci, což umožňuje jeho nasazení v nynějších i budoucích aplikacích.
„Xen se stal průmyslovým open source standardem pro virtualizaci, protože udává směr svým výkonem a podporou předních serverových a PC systémů,“ řekl Ian Pratt, tvůrce Xenu a zakladatel Xen.org. „Náš model otevřeného vývoje, podpora standardních API a naše otevřená aktivní spolupráce s bezpečnostní komunitou na zabezpečení hypervisoru jsou zárukou, že Xen bude nadále překonávat proprietární hypervisory. Xen 3.3 dále zvyšuje náskok naší komunity díky významnému posílení výkonu, efektivity a bezpečnosti a díky průkopnickým možnostem implementace Xenu do PC, laptopů a PDA.“
Xen se stal také standardní součástí infrastruktury u mnoha největších a nejrychleji rostoucích poskytovatelů „cloud“ služeb (tzv. cloud computing vychází z modelu klient-server, kdy uživatel pracuje na malém úsporném počítači přes Internet s aplikacemi běžícími na vzdálených výkonných serverech) a získal nedávno prestižní cenu InfoWorld 2008 Best of Open Source Software (BOSSIE) za řešení virtualizace serverů.

Od superpočítačů po PDA

Xen 3.3 nabízí škálovatelný virtualizační engine, který podporuje širokou řadu serverových a PC čipsetů – od superpočítačů až po PDA. Umožňuje velmi efektivní virtualizaci pro platformy na bázi x64, IA64 a ARM a díky těsným vazbám na přední výrobce CPU a čipsetů, kteří jsou zapojeni do projektu Xen, podporuje Xen 3.3 nejnovější hardwarové virtualizační funkce, což dělá z produktů založených na Xenu přirozenou volbu pro nejmodernější hardware pro servery, klienty a PDA. Xen podporuje architektury vícejádrových CPU, umožňující větší konsolidaci virtualizovaných procesů na nejmodernějších CPU a také vyšší počty virtuálních CPU připadajících na virtuální stroj. Díky plně 64bitovému adresovému prostoru může Xen využívat velké bloky fyzické paměti, včetně nových úložišť dat s flash pamětí, a funkce Xenu pro řízení velikosti paměti (memory ballooning) dovoluje dynamickou realokaci paměti mezi hostujícími virtuálními stroji (VM), aby zaručila požadovaný výkon a umožnila zvýšit počet VM na jednom serveru. Xen 3.3 nabízí nyní portabilitu CPU, umožňující přechod běžících VM mezi různými procesorovými platformami, aktivní optimalizaci výkonu, snížení spotřeby energie na Xen serverech, maximalizaci úspory energie v rámci datového centra a výrazné posílení bezpečnosti.
Xen 3.3 obsahuje také mnoho nových funkcí, kterými přispěli výrobci spolupracující v rámci Xen Client Initiative (XCI), což je projekt komunity Xen.org, usilující o urychlení a koordinaci vývoje rychlých, bezplatných a kompatibilních Xen hypervisorů pro notebooky, PC a PDA. Projekt XCI se zaměřuje na tři případy použití: použití Xenu pro provozování „IT vestavěných“ virtuálních strojů, což umožní vzdálenou podporu, zabezpečení a servis počítačů prostřednictvím vestavěných IT aplikací bez jakéhokoli dopadu na uživatelův primární desktopový OS; „okamžitě spouštěné“ aplikace, které mohou být ihned k dispozici jako samostatné virtuální stroje z uživatelova primárního desktopového OS; a „aplikačně kompatibilní“ virtuální stroje, které umožňují provozovat dosavadní PC aplikace jako VM spolu s uživatelovým primárním desktopovým OS. Společnosti zapojené do projektu XCI již dodávají Xen klientské hypervisory vestavěné do čipsetů, PC a notebooků.

Aktivní a rostoucí Xen komunita

Xen.org těží při vývoji Xen hypevisoru z rozsáhlé podpory průmyslu a organizací. Na vývoji projektu se podílí více než 50 velkých IT výrobců, 14 univerzit a vývojáři z 12 zemí. Kromě rostoucí vývojové základny jsou řešení na bázi Xenu uváděna na trh stále více dodavateli, mezi něž patří například Amazon Web Services, Citrix, Fujitsu, Intel, Lenovo, Neocleus, Novell, Oracle, Sun Microsystems, a Virtual Iron, a jsou dostupná také jako předinstalovaná řešení u prodejců na většině x86 serverových platforem.
„Použitím Xen hypervisoru obsaženého v SUSE Linux Enterprise 10 získají naši zákazníci skutečnou podnikatelskou výhodu díky lepšímu využití hardwaru a výraznému snížení nákladů na údržbu a licence,“ řekl Holger Dyroff, viceprezident managementu pro SUSE Linux Enterprise ve firmě Novell. „Novell plánuje začlenit nejnovější verzi Xen hypervisoru do distribuce SUSE Linux Enterprise 11, která bude mít podporu pro virtualizaci napříč platformami a optimalizaci využití dynamických zdrojů.“

Dostupnost

Xen 3.3 je již nyní k dispozici. Více informací získáte na www.xen.org.

O projektu Xen Project a Xen.org

Xen.org je organizace pro vývoj open source Xen® hypervisoru, rychlého, bezpečného a standardizovaného programového kódu pro virtualizaci operačních systémů. Komunita, kterou založil a vede Ian Pratt, využívá příspěvky od zkušených inženýrů z více než 50 předních hardwarových, softwarových a bezpečnostních společností. Xen.org je řízena ve prospěch komunity dozorčí radou projektu Xen, jejíž členové jsou vybíráni z řad hlavních přispěvatelů projektu. Více informací získáte na www.xen.org.

O Citrixu

Citrix Systems, Inc. (Nasdaq:CTX) je vedoucím celosvětovým dodavatelem infrastruktury k poskytování aplikací. Více než 215.000 podniků na celém světě se spoléhá na Citrix technologie, aby nezávisle na místě a čase mohly uživatelům poskytnout jakoukoli aplikaci – s nejvyšším výkonem, nejvyšší bezpečností a nejnižšími náklady. Mezi zákazníky Citrix se řadí všechny společnosti žebříčku Fortune 100 a 99% společností Fortune 500, stejně jako tisíce malých a středních podniků. Hlavní sídlo Citrix Systems, Inc. se nachází v Fort Lauderdale, Florida (USA) a společnost je svými pobočkami zastoupena ve 29 zemích. Pobočka pro obchodní region Central Europe (Německo, Rakousko, Švýcarsko a východní Evropa) sídlí v Hallbergmoos bei Műnchen. Citrix má 8.000 obchodních a aliančních partnerů ve více než 100 zemích. V hospodářském roce 2007 dosáhla společnost Citrix obratu ve výši 1,4 miliardy amerických dolarů. Další informace naleznete na adrese www.citrix.de nebo www.citrix.com.

Exit mobile version