Potřebujete provozovat online služby či vzdáleně přistupovat k aplikacím? Je pro vás výkon tradičního serveru nadbytečný a provoz náročný? Zapomeňte na hardware, budoucnost patří virtualizaci!
Virtualizace je provoz několika virtuálních serverů na jediném fyzickém stroji. Speciální software umožní provozovateli služby rozdělit hardwarové prostředky fyzického serveru mezi několik souběžně spuštěných instalací operačního systému, které jsou již plně pod kontrolou zákazníků.
Každý zákazník této služby tak se svým serverem může pracovat stejně, jako by spravoval skutečný server, avšak nebyl zatěžován péčí o hardware.
Kdy zvolit virtualizaci
Podle zkušeností společnosti Coolhousing, která je na českém trhu jedním z nejagilnějších provozovatelů virtuálních serverů, si zákazníci tuto službu nejčastěji pořizují v okamžiku, kdy chtějí plnou kontrolu nad operačním systémem svého serveru.
Typické využití pak virtualizace má v nasazeních, která vyžadují například oprávnění přístupu k souborům či konfigurace běhu aplikací, jaké jsou na tradičním webhostingu, kde všichni klienti sdílí jedinou instalaci operačního systému, nemyslitelné.
Silné zastoupení mezi zákazníky virtuálních serverů mají také uživatelé systému MetaTrader, současné nejpopulárnější analytické platformy pro obchodování na měnovém trhu Forex.
„Pomocí MetaTrader-u lze snadno obchodovat měnové páry a spekulovat na vývoj kurzů takřka všech světových měn. Když k tomu přidáme virtuální server za pár kaček bez nutnosti smluvního závazku, může si každý na vlastní kůži vyzkoušet, jak to na burze chodí,“ vysvětluje Jiří Dvořák, specialista prodeje datacentra Coolhousing.
„Ať se již chystáte provozovat online služby, pro něž potřebujete přístup ke konfiguraci operačního systému, chcete si zajistit vlastní online existenci (webové služby, vlastní souborový, poštovní, multimediální, herní či jakýkoli jiný server), potřebujete vzdáleně přistupovat k aplikacím nebo vaše nároky prostě přesahují možnosti klasického webhostingu, ale zároveň neodpovídají investici nutné do nákladného pořízení či pronájmu celého dedikovaného serveru, je pro vás virtuální server ideálním řešením,“ doplňuje Dvořák.
Na provozu virtuálního serveru ušetříte
Jedna z odpovědí na tuto otázku je nasnadě: Protože nemusíte kupovat fyzický server. Pro využití virtualizace je však i řada dalších argumentů. Díky virtualizaci dosáhnete na bezkonkurenční cenu vlastního internetového serveru. Rozdělení výkonu jediného fyzického stroje mezi více zákazníků sníží náklady poskytovatele na elektrickou energii, chlazení i zálohování napájení, což se samozřejmě promítne do ceny pro koncové zákazníky.
Výhodněji se díky virtualizaci také dostanete k licencím na serverový software. Typickým příkladem mohou být procesorové licence operačního systému MS Windows Server. Není třeba vydávat desítky tisíc za nákladné produkty, když pronájem licence od poskytovatele vyjde řádově na desetikoruny měsíčně.
Na rozdíl od tradičních serverů je možné virtuální servery kompletně za běhu automaticky zálohovat a v případě poruchy přesunout na jiný fyzický server bez jakéhokoli dopadu na dostupnost služeb.