Tisková zpráva z 27. října 2006 v nadpisu slavnostně hlásá, že softwarový gigant Adobe nabídne větší podporu uživatelům platforem Linux a Apple Macintosh. Jak je to ale doopravdy?
Adobe uvolnilo testovací verzi vývojového prostředí Adobe Flex Builder 2 ve verzi pro Macintoshe. Tento produkt je již k dispozici v oficiální verzi pro Windows. Je těsně provázán s technologií Flash a umožňuje vytvářet internetové aplikace zaměřené především na dokonalou vzhledovou stránku. Tvorba internetových aplikací v tomto prostředí připomíná práci na vývoji uživatelského rozhraní běžných desktopových aplikací.
Ukázky aplikací najdete například na adrese http://www.adobe.com/devnet/flex/?tab:samples=1, kde je možno najít odkazy na MP3 přehrávač, videomixážní program a další multimediální aplikace. To vše lze spouštět v okně webového prohlížeče.
Co se týče Linuxu, tak přínos pro jeho uživatele je především v tom, že Adobe začátkem ledna příštího roku uvolní aktualizaci vývojové sady Flex 2 SDK a spolu s Flash Playerem 9 pro Linux bude možné vytvářet na této platformě webové aplikace založené na Flexu.
Photoshop na Linuxu nebude
Je ovšem škoda, že se v Adobe nerozhodli podporovat Linux i u jejich původních produktů (tedy nepřevzatých s koupí Macromedie). Bylo by zajímavé sledovat, zda by uživatelé zvyklí na zdarma dostupný GIMP a jiný software byli ochotni platit poměrně velké sumy za grafický program Photoshop s uzavřeným kódem. Šeptanda praví, že by podobný krok nebyl komerčně příliš úspěšný. Ovšem kdo ví, třeba by příchod Adobe Photoshopu způsobil podobnou revoluci jako příchod OpenOffice.org.
Z hlediska firem by asi byla zajímavější podpora Adobe Acrobatu. Nejde o typický program, který by si každý uživatel instaloval na svůj domácí počítač. Je určen spíše do firem. A právě firmy jsou totiž ochotny za software (i ten linuxový) platit častěji než domácí uživatelé.
Zeptali jsme se Michala Metličky, Country Managera Adobe Systems, zda Adobe chystá i další překvapení pro uživatele Linuxu, nejenom nezbytně nutnou novou verzi flashového přehrávače.
Má Adobe v plánu představit i další software ve verzích pro Linux?
Kromě připravovaného přehrávače Flash Player 9 budeme uvádět ještě Adobe Reader 8 pro Linux. Dále bychom měli začátkem příštího roku uvést vývojové prostředí Flex Builder i na tuto platformu. Řadu produktů na Linux máme v oblasti serverových řešení, včetně PDF Generatoru a kompletní řady LiveCycle.
V budoucnu určitě přinesete více linuxových aplikací. Odhadnete, zda půjde o multimediálně laděné programy nebo software určený do kanceláří?
To je poměrně obtížné předpovídat. Hodně investujeme do konceptu Rich Internet aplikací v projektu Apollo, který bude umožňovat spouštění stejné aplikace na mnoha různých platformách. Z našich tradičních produktových oblastí bych spíše očekával, že přijdeme s něčím v multimediální nebo grafické oblasti, ale je to jen můj odhad.