Soud nařídil provozovatelům služby TorrentSpy, aby začali sledovat aktivity svých uživatelů. • Symantec představil nový produkt Norton AntiBot, který sleduje chování systému, a dokáže odhalit podezřelé aplikace. • Firma Yahoo opravila bezpečnostní problém v klientu Yahoo! Messenger. • Dell se stahuje z trhu LCD televizí. • Univerzita Queens v Belfastu zveřejnila bezpečnostní studii pro uživatele počítačů v podnikové sféře.
Oblíbený vyhledávač torrentů TorrentSpy dostal nařízeno federálním soudem v Kalifornii, že musí sledovat své uživatele a o jejich aktivitách vést podrobné záznamy. To je prudce v rozporu s filozofií serveru, který má navíc v podmínkách, že uživatele bez jejich souhlasu sledovat nebude.
TorrentSpy je tak dalším cílem Motion Picture Association of America, která vytáhla do boje s pirátstvím. Systém BitTorrent často slouží k šíření hudby i filmů. A Motion Picture Association of America obviňuje právě server TorrentSpy, že usnadňuje přístup k pirátským souborům.
TorrentSpy má možnost se odvolat a to do 12. června. Vyjádření provozovatelů bohužel není k dispozici. Bude tato kauza k něčemu dobrá? Při kauze okolo systému Napster už v době jeho zavření fungovalo množství dalších systémů na stejném principu. Na Internetu stejně funguje bezpočet podobných torrent vyhledávačů, které nejsou předmětem žaloby. V případě, že by se žalující straně podařilo TorrentSpy zavřít, na jeho místo zřejmě okamžitě nastoupí jiný server.
Symantec otestoval bot-killera
Společnost vypustila betaverzi svého nového produktu Norton AntiBot. Ten je založen na existující technologii od Sana Security a používá vylepšenou technologii SONAR, která je již součástí produktů řady Norton.
Symantec považuje AntiBota za doplněk ke stávajícím antivirovým systémům. Nemůže je nahradit, protože nepoužívá stejný systém k vyhledávání hrozeb. Místo toho používá tzv. „behaviorální analýzu“. Tedy zjišťuje, odkud škodlivý program působí, jaké dělá změny v registru, a ke kterým internetovým stránkám se snaží připojit. Nemá působit jako konkurence stávajícím systémům, ale jako jejich rozšíření. Zůstává spuštěn na pozadí a neustále sleduje dění v počítači. Zaměřuje se především na malware, který umí infikovaný počítač přeměnit na dálkově ovládaný „zombie PC“.
Betaverze je ke stažení zdarma. Ta vyprší v červenci, kdy je plánováno vypuštění oficiální verze. Společnost Symantec zatím nespecifikovala cenu.
Yahoo! opravuje Messengera
Společnost eEye Digital Security zjistila počátkem měsíce bezpečnostní problém v aplikaci Yahoo! Messenger. Pomocí tohoto bezpečnostního nedostatku mohl cracker získat vládu nad počítačem uživatele, který se o nechtěných aktivitách neměl šanci dozvědět.
Antivirové programy si s podobnými dírami neumí poradit a počítače jsou pak často využívány jako síť pro šíření virů a jiných bezpečnostních rizik. Nová verze s opravenou chybou je již k dispozici ke stažení.
Dell přestává vyrábět LCD televize
Stejně jako se teď často v událostech objevuje nový produkt Applu iPhone, tak i společnosti Dell se dostává nadmíra pozornosti. Nejnovější zprávou je, že končí na poli LCD televizí.
Společnost se stahuje z masového trhu LCD televizí a tento měsíc přestane přestane produkty z dané oblasti vyrábět. Mluvčí společnosti řekla, že LCD televize zůstanou v prodeji pouze na trzích v USA a v Japonsku. Společnost se chce primárně zaměřit na počítače.
Dell vstoupil na trh LCD televizí s první vlnou už v roce 2003. Podobně na tom byla společnost Motorola. Obě společnosti, stejně jako většina dalších, řešily vstup na tento trh akvizicí třetí strany, jejíž výrobky pak prodávaly pod svou značkou. Spousta společností ale brzy poznala, že bude lepší trh opustit a věnovat se svým tradičním výrobkům.
Nebezpečí na cestách
Cestujete rádi? A stal se notebook součástí vašeho zavazadla? Pak byste měli věnovat pozornost studii SurfControl Trust & Risk Study, kterou zpracovala doktorka Monica Whitty z univerzity Queens v Belfastu.
Ta se snažila zmapovat riskantní a nebezpečné zvyky uživatelů počítačů v podnikové sféře, hlavně těch pracujících na noteboocích v terénu. Tam se přes 80 % z nich připojuje k nezabezpečeným sítím a dvě třetiny z nich pomocí hotspotů bezdrátové sítě.
Studie se účastnilo 1000 zaměstnanců z pěti zemí. Ukázalo se, že nejriskantnějšími aktivitami jsou používání různých messangerů, stahování hudby, používání firemních USB klíčů a posílání důvěrných informací e-mailem. Studie upozorňuje hlavně na nebezpečí, které na uživatele číhá při připojení na nezabezpečené sítě. A další výsledky?
Například okolo 40 % britských zaměstnanců klábosí po síti s přáteli a 66 procent z nich posílá e-mailem citlivé firemní informace. Přitom riziko zcizení na nezabezpečené síti je obrovské. V Singapuru 83 % uživatelů připojuje k počítačů soukromé USB klíče. A 64 % pak používá různé messangery.
Ze studie dále vyplynulo, že naprostá většina uživatelů nepovažuje podobně nebezpečné aktivity za odpovědnost svojí, ale firemní. Má za to, že o bezpečnost se má postarat všemocné IT oddělení. To se jim může stát přímo osudovým. Většina zaměstnavatelů totiž tvrdí, že v případě zcizení dat by provinilce okamžitě propustila.