Česká televize rozšiřuje digitální vysílání. Radost mohou mít v Ústí nad Labem. Chybí ale Prima • Aplikace Google Desktop je nově dostupná i pro Linux • Jeden ze tří teenagerů je na Internetu obtěžován. To jsou závěry nové studie Pew Internet & American Life • Server MySpace opět zneužit k phishingovému útoku, podvodníci spoléhají na technickou nezdatnost uživatelů.
Neděle se stane dnem, kdy bude uvedeno do provozu digitální vysílání z vysílače Buková hora. To udělá radost obyvatelům města Ústí nad Labem. Od 1. července tam budou moci sledovat digitální vysílání.
Digitální televizní vysílání tak bude pokrývat již 43 procent republiky. Diváci v Ústí nad Labem se mohou těšit na programy ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 SPORT, dále také TV Nova a 8 veřejnoprávních rozhlasových okruhů Českého rozhlasu. Prima se do vysílání v Ústí nad Labem bohužel nevešla.
Stávající analogový signál z vysílače Buková hora zatím nezmizí, bude vysílán souběžně s digitálním vysíláním a bude dokrývat jeho mezery. Pro příjem digitálního signálu musíte mít set-top box, který dnes již seženete v cenách od 1200 korun, či mít tuner pro příjem digitálního vysílání zabudován přímo v televizním přijímači. Škoda, že u nás neplatí zákon, který mají například v USA – tam se televize bez digitálního tuneru nesmějí prodávat.
Google desktop pro Linux
Vyhledávač Google Desktop si můžete nově nainstalovat na operační systém Linux. Rozšiřují se tak možnosti použití, které byly prozatím limitovány operačními systémy Windows a Mac OS. Přímo na stránkách Google Desktop najdete instalační soubory. Oficiálně podporovány jsou distribuce Ubuntu, Debian, Red Hat, Fedora, SUSE a Mandriva Linux.
Google Desktop je bezplatná aplikace umožňující vyhledávání e-mailů ve službě Gmail a webové historii. Díky indexaci dat na lokálním počítači není nutné připojení k Internetu. Dále nabízí klasické vyhledávání souborů na discích počítače.
Právě o volné postavení a možnost realizace v různých systémech Google usiluje. U Linuxu konkuruje Beaglu, což je vyhledávač dnes již integrovaný do většiny distribucí. Podobná situace je u Windows, kde nyní probíhá dokonce spor Googlu s Microsoftem. Googlu se nelíbí, že Desktop Search, součást Windows Vista je příliš monopolní a nedovoluje použití „konkurenčních“ programů.
Jeden ze tří teenagerů obtěžován na Internetu
Fenomén Cyber-bullying je pro mnoho z vás jistě neznámým pojmem. Protože jde o jeden ze specifických výrazů, který je relativně nepřeložitelný do češtiny, můžeme si bullying představit jako obtěžování, špatný vtip, uvádění v omyl, nucení do něčeho nebo šikanování. Významů je více, z toho pravdě asi nejvíce odpovídá „obtěžování“ či „vyhrožování“. Slovník přeloží výraz bullying jako „násilnický“. Ostatně, samotné slovo bully znamená „rváč“ či „zlý muž“. Cyber-bullying je pak jen elektronická forma této činnosti, která je hojně rozšířená kvůli své částečné anonymitě. Bohužel se šíří mezi těmi, kteří často ještě neumí rozeznat vtip od reality. Dle studie Pew Internet & Internet Life Project zažil v USA každý třetí teenager internetové obtěžování.
Výzkum Pew Internet & American Life zahrnul 935 dětí ve věku 12 – 17 let. Z jejich výpovědí vyplývá, že dorostenecká krutost se přenesla z hřišť na elektronické pole, kde svým původcům zaručuje i jistou anonymitu. Jeden 15letý chlapec se přiznává: „Na Internetu jsem někomu vyhrožoval, že ho zabiju, že přijdu k němu domů, zabiju ho a zakopu v lese“. „Byl to povedený vtip, hodně jsem je vystrašil, i když jsem jim pak řekl, že šlo o vtip,“ řekl chlapec výzkumníkům.
Podle výsledků jsou obtěžovány více dívky než chlapci, především ve věku 15 – 17 let. 15 procent dětí řeklo, že jejich soukromá pošta byla zveřejněna, aniž k tomu dali souhlas. Celých 13 procent pak někdy obdrželo e-maily s výhrůžkami či agresivním projevem. Napadány jsou také často příslušníci menšin. „Mám kamaráda a on je gay. Jeho e-mail někdo hacknul a neposílal mu tam spousty odporných homofobních věcí,“ řekla jedna z respondentek.
Sečteno, podtrženo, 32 procent celkového zkoumaného vzorku dětí řeklo, že byly už někdy obtěžovány nějakou formou bullyingu. Většina z nich ale také potvrdila, že v reálném životě se to stále ještě stává častěji než v životě elektronickém. Děti umějí být někdy pěkně kruté.
MySpace opět pod phishingovým útokem
Stránka MySpace byla opět zkompromitována kriminálním pokusem. Škůdcům se podařilo na hlavní stranu MySpace umístit banner, který po kliknutí navedl uživatele na server, který se snažil nakazit uživatelův počítač virem. Využíval k tomu mnoha známých děr v Internet Exploreru. Bez obav by měli být ti, kdo mají nainstalovány poslední záplaty od Microsoftu.
Zneužito bylo několik desítek pobočkových serverů MySpace.com. Mnohé škodlivé pokusy byly však během několika hodin odstraněny. Vyjádření provozovatelů MySpace se dosud nepodařilo získat.
Ti, kdo neměli to štěstí, a neubránili se útoku, měli na svém počítači nahraný malware s názvem „flux bot“. Ten, po svém úspěšném nahrání do systému zobrazil uživateli falešnou stránku MySpace.com vyžadující přihlašovací údaje. Šlo tedy, kromě snahy o ovládnutí cizího počítače, i o krádež citlivých dat. Bezpečnostní specialista, který malware testoval, konstatoval, že útočníci byli zřejmě úspěšní. Za hodinu se prý na falešnou stránku připojilo asi 60 uživatelů a čtvrtina z nich vyplnila své citlivé údaje.
Servery jako MySpace se kvůli množství technicky nezdatných uživatelů staly oblíbeným místem nájezdů podvodníků.