Události: chystá se projektor pro domácnosti

Flicker nabízí uživatelům další jazyky. • Epson a Philips spolu vytváří nový projektor pro domácností. • Microsoft získal nový patent na rozpoznávání hlasu. • FBI zatkla dva další pachatele, kteří provozovali botnety.

Flickr bude vícejazyčný

Komunitní web Flickr, určený ke sdílení fotografií mezi uživateli, se tento týden naučil mluvit dalšími sedmi jazyky. Chce tak se svým portálem prorazit i do zbytku světa, kde nevládne angličtina. Těšit se mohou uživatelé, ovládající tradiční čínštinu, němčinu, italštinu, španělštinu, portugalštinu, francouzštinu a korejštinu.

„Flickr byl vytvořen jako oči světa, s milióny uživatelů po celé planetě, sdílejících fotografie z každého okamžiku jejich života. Rozšiřujeme množství jazykových verzí tak, aby bylo možné sjednotit uživatele sdílející ty samé vášně, ale dosud jim v tom bránila jazyková bariéra,“ sdělil Stewart Butterfield, spoluzakladatel a generální ředitel Flickru.

Na oslavu tohoto kroku bude tento měsíc Flickr pořádat sérii komunitních srazů v Berlíně, Paříži, Londýně a Montrealu.

Zástupci populárního webu také uvedli, že připravují vzpomínkovou knihu s názvem 24 hodin Flickru a prosí uživatele o zaslání jedné fotografie z plánovaných akcí. Tímto krokem by chtěli ukázat, jak silná je komunita tohoto portálu.

Co je ale zajímavé, že vícejazyčné uvedení Flickru následovalo krátce po zablokování této služby na čínském Internetu. Důvodem této akce byly pravděpodobně fotografie masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989, který má být podle Čínské vlády tabu.

Epson a Philips společně vytváří osobní projektor

Seiko Epson a Royal Philips Electronics ohlásily spolupráci při vytváření malého, cenově přijatelného projektoru a dokonce již představily i referenční design.

Projektor je určen především pro multimediální zařízení v domácnostech a hráče počítačových her. Použitá technologie v zařízení by měla být kompromisem mezi Philipsovým Ujoy lamp-system a HTPS 3LCD panelem od Epsonu, který má být zárukou ostrého obrazu, dobré saturace a kompaktních rozměrů.

„S neustálým zmenšováním klíčových komponent začíná být projekce vhodná také pro domácí uživatele. Použití projekce ve spojení s aplikacemi tak různorodými, jako jsou herní konzole, digitální kamery, PDA nebo MP4 přehrávače, vytvoříme pro uživatele neobyčejný dojem, který získá z obrovského zobrazovacího prostoru produkovaného miniaturním zařízením. Náš systém osvětlení Ujoy je velice kompaktní a energeticky úsporný, což ocení především domácnosti,“ Tvrdí Ney Corsino, viceprezident marketingu z divize Digital Projection Lighting společnosti Philips.

Microsoft získal další patent

Andrei Pascovicimu z vývojového týmu Microsoftu byl udělen patent na software, rozpoznávající hlas volajícího na základě analýzy tónu. Program tak při každém hovoru s volajícím prohledá databázi a zjistí, zda s klientem na druhém konci již byl v minulosti veden rozhovor, případně jak se dotyčný jmenuje, kde bydlí a jaké vztahy má s firmou. V případě prvního telefonického kontaktu s volajícím se do databáze zanese akustický model jeho hlasu, který slouží k pozdějšímu porovnání.

Aplikace rozdělí uživatelův hlas na mnoho malých částí, které pak jeden po druhém porovnává s akustickými modely volajících uložených v databázi. Pascovici vidí velký potenciál využití tohoto softwaru především v call centrech, které budou moci volající uživatele velmi rychle a hlavně automaticky přesměrovat ke kompetentní osobě řešící konkrétní problémy.

FBI zatkla dva majitele botnetů

Další dva škůdci byli zatčeni amerických Ministerstvem spravedlnosti a FBI v rámci operace Bot Roast, která má za úkol omezit operace lidí provozujících botnety.

FBI zatkla a obvinila Jamese C. Brewera z Texasu z toho, že řídil botnet o desítkách tisíc počítačů po celém světě, mnoho z nich bylo i v Chicagské nemocnici. Zatkla také muže se jménem Jason Michael Downey z Kentucky. Ten měl využívat botnet k DoS (denial of service) útokům.

Botnety jsou skupiny počítačů infikovaných malwarem, které útočníkům umožňují páchat trestnou činnost v podobě phishingu, rozesílání spamu nebo generování zmiňovaných DoS útoků. Ty fungují tak, že se velkému množství počítačů rozešle instrukce, aby hromadně přistupovaly na daný server a znemožnily mu tak běžný provoz. Jen pár nejvýkonnějších serverů dokáže takovýto útok přežít bez toho, aniž by byly zcela nedostupné.

„Většina napadených uživatelů se neobává toho, že je jejich počítač někým kompromitován, ani že může dojít ke zneužití jejich osobních informací uložených v počítači,“ prohlásil James Finch z FBI.

Začátkem tohoto roku internetový průkopník Vint Cerf odhadl množství počítačů, které je zneužíváno botnety. To se má podle něj pohybovat v rozmezí 100 až 150 milionů počítačů z celkových 600 milionů, připojených k Internetu.

Exit mobile version