Trh práce i na přelomu srpna a září rostl. Firmy trvale poptávají IT odborníky. Celkově zájem o tyto specializované pozice představuje dvanáct procent poptávky firem. Tradičně se firmy přetahují o programátory.
Z IT pozic vedou u firem vývojáři
Ze statistik pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz na přelomu srpna a září vyplynulo, že firmy projevují intenzivní zájem o IT odborníky, zejména o specialisty z oboru Vývoj aplikací a systémů. Zájem o vývojáře tvoří celkově 5 % poptávky ze všech oborů na trhu.
Hned v závěsu za programátory se v očích firem jeví atraktivní zaměstnávat lidi z dalšího IT oboru – IS/IT: Konzultace, analýzy a projektové řízení. Celkově zájem o tyto specialisty činí 4,15 % z celkové poptávky firem.
V prodeji a obchodu nejvíce volných pozic
Segment prodeje a obchodu na portálech Jobs.cz a Prace.cz stále drží vedoucí pozici z hlediska poptávky firem se 14,91% podílem z celkového počtu vystavených nabídek zaměstnání.
Na druhém místě je rostoucí obor strojírenství (7,27 %), dále následují administrativa (6,94 %), výroba a průmysl (6,92 %) a bankovnictví a finanční služby (6,36 %). Výrazný podíl mají stále také jednotlivé obory segmentu IT (souhrnně cca 12 %).
Podle vystavených životopisů ze strany uchazečů je největší zájem o práci v administrativě. Tato oblast zaujímá první místo se 14,34 %. Na druhém místě je prodej a obchod (9,76 %) a pomyslný bronz mezi uchazeči drží doprava, logistika a zásobování (6,74 %).
Výrazný nedostatek vhodných uchazečů je patrný především v oblasti IT, zvláště ve vývoji softwaru a aplikací.
Makro pohled na trh
Portál Jobs.cz registruje růst počtu volných pracovních míst. Během srpna zde bylo zveřejněno denně v průměru 12 912 pozic na plný úvazek, což je o 27 % více než ve stejném období loňského roku a o 6 % více ve srovnání s předchozím měsícem.
Aktuální data tak potvrzují, že tuzemské firmy na sklonku léta i přes některé nepříznivé zprávy z trhů pokračují v oživování svých náborových aktivit.
Srpnová hodnota bezmála 13 tisíc pozic na plný úvazek je v tomto roce zatím třetím nejlepším výsledkem, vyšší počet denně inzerovaných pracovních míst byl letos jen v dubnu a v červnu. Výhled na vývoj v podzimních měsících tak zůstává pozitivní.
„V tuto chvíli nejsou na místě přehnané obavy z výrazného propadu trhu práce vlivem světových ekonomických událostí a do jisté míry negativních očekávání trhů. Přestože se s koncem sezonních prací a vstupem absolventů na trh práce v září zřejmě mírně zvýší míra nezaměstnanosti, tuzemské firmy nyní stále hledají nové pracovníky a v náborech budou pravděpodobně pokračovat i v dalších měsících,“ komentoval srpnové výsledky Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.
Letní sezona poznamenala pracovní trh
Při pohledu na počet reakcí uchazečů na inzerované pracovní pozice je v posledních třech měsících zřetelně vidět vliv letní sezóny. Zatímco v červnu uchazeči zaslali celkem 456 057 odpovědí na pozice vystavené na portálech Jobs.cz a Prace.cz, v průběhu července část lidí od hledání zaměstnání upustila (437 901 reakcí).
S blížícím se koncem prázdnin však počet odpovědí vytrvale rostl. Celkový počet reakcí uchazečů v srpnu dosáhl bezmála půl milionu (492 929), ve srovnání s letošním červnem i meziročně jde o 8% růst.
„Zvýšený počet odpovědí uchazečů na inzerovaná pracovní místa během srpna přikládáme zejména vlivu letošních absolventů, z nichž většina si chtěla užít poslední prázdniny a teprve na konci léta začínají hledat zaměstnání. K tomu ovšem dochází každoročně,“ uvedl Ondřej Mysliveček.
Zkrácené úvazky stagnují
Konec letních měsíců a sezonních prací neznamená útlum poptávky po brigádních. Již nyní firmy i živnostníci začínají poptávat výpomoc a pracovní síly na podzimní a zimní období.
Na Jobs.cz a Prace.cz bylo na konci srpna vystaveno denně 1036 brigádnických míst, což je o 22 % více než v předchozím měsíci. Největší zájem je nyní o výpomoc při drobném prodeji, kompletaci a balení dárků apod.
Na trhu zkrácených pracovních úvazků portály registrují stagnaci. Potvrzuje se, že firmy volily alternativní pracovní formy zejména v době hospodářského poklesu, kdy potřebovaly obsadit pracovní místa pružněji dle aktuálních objednávek i svých potřeb. S oživováním trhů se vracejí k běžné formě spolupráce na hlavní pracovní úvazek.
„Nízká diverzita pracovního trhu a opomíjení zkrácených úvazků coby formy zpřístupnění práce širšímu okruhu zájemců tuzemskému trhu práce příliš nesvědčí. Česká republika stále zůstává hluboko pod průměrem Evropské unie z hlediska aplikace alternativních forem práce, což může mít negativní dopady v případě opakování potíží světové ekonomiky,“ uvedl Petr Skondrojanis, manažer rozvoje platformy alternativních úvazků společnosti LMC.