Vývoj na trhu práce je značně ovlivněný ekonomickou recesí. I přes náznaky zlepšení z poslední doby jsou dopady propadu ekonomiky stále znatelné. Podle průzkumu realizovaného personální společností Grafton v současnosti zaměstnavatelé příliš nepřidávají na platech. Snížila se fluktuace ve firmách, jelikož jsou si lidé vědomi složité situace na trhu a nemění zaměstnání tak často jako dříve. Lidé jsou též více ochotní za prací dojíždět, stěhovat se jim kvůli zaměstnání ale nechce.
Grafton situaci na trhu dlouhodobě monitoruje. Pro potřeby aktuálního šetření se vyjádřilo na 2500 respondentů z řad žadatelů o práci. Názory a ambice uchazečů o práci nyní hodně ovlivňuje právě stávající ekonomická situace, kdy jsou trvalými trendy nízký počet pracovních nabídek a zvyšující se nezaměstnanost.
Nezaměstnanost bude možná až 10 %
Míra nezaměstnanosti v České republice strmě vzrostla. Posunula z červnových osmi procent už na 8,4 % v červenci letošního roku. Bez práce tak je v tuzemsku bezmála půl milionu lidí (485 319). Podle aktuálních statistik Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) přibylo v červenci nezaměstnaných více než 21 tisíc. Údaje za srpen doposud nebyly k dispozici.
Nynějších osm procent však pravděpodobně nebude konečné číslo. Dle vyjádření analytiků v českých médiích může narůst až na deset procent. Statistická data vypovídají o tom, že na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 12 uchazečů.
Podle Kláry Antošové, recruitment consultanta ve společnosti Hays Česká republika, se při porovnání druhého pololetí roku 2008 s prvním pololetím roku 2009 snížil počet otevřených pozic o 20 %.
S optimistickou tendencí nepřišel ani nový materiál Manpower Indexu Trhu Práce pro čtvrté čtvrtletí letošního roku. Podle něj totiž hodlá v letošním posledním čtvrtletí redukovat stavy zaměstnanců více tuzemských podniků, než kolik jich hodlá zaměstnance nabírat.
I přesto jsou na trhu volná pracovní místa, Grafton momentálně nabízí na 1500 pracovních pozic v České republice, avšak na každé pracovní místo je dvojnásobek až trojnásobek uchazečů.
Pozice na nižší úrovni než vzdělání
Průzkum Grafton poukázal na fakt, kdy ekonomická situace a nízký počet pracovních nabídek nutí uchazeče zvažovat všechny typy pracovních smluv. Mezi uchazeči je také znatelné navýšení zájmu o smlouvy na dobu určitou a také ochota akceptovat pozice s nižšími požadavky na vzdělání. Žadatelům o práci by ani nevadilo absolvovat rekvalifikační kurzy.
Další pohled přinesl průzkum o mobilitě pracovních sil. Lidé jsou sice schopni dojíždět i relativně daleko, ale jejich ochota stěhovat se za zaměstnáním je stále poměrně nízká.
Ekonomická situace má paradoxně pozitivní dopad na fluktuaci ve firmách. Lidé jsou si vědomi složité situace na trhu a nemění zaměstnání tak často jako v minulých letech. Na otázku, jakou dobu považují za optimální u jednoho zaměstnavatele, odpovědělo 77 % více než 4 roky.
Pro uchazeče o zaměstnání je důležitá finanční motivace. Ovšem situace na trhu vypovídá o tom, že lidé ve stávající době nereagují na nepatrné navýšení platového hodnocení, nabídky by musely být o 20 % či 30 % vyšší než je současná situace. Tato informace je samozřejmě aplikovatelná na momentálně zaměstnané respondenty.
Zájem o práci v administrativě, PR a médiích
Podle statistických údajů personálních serverů Jobs.cz a Práce.cz se v srpnu nejvíce lidí ucházelo o jedno pracovní místo v oblasti administrativy. Podle dat těchto online pracovních portálů o jednu pracovní pozici žádalo v průměru 52 lidí. V červenci byla nejvíce poptávanou oblastí práce v reklamě, médiích a PR. Druhé místo v srpnu mezi uchazeči obsadila oblast pojišťovnictví a třetí příčka patřila segmentu služeb.
Z pohledu jednotlivých pracovních specializací se nejlépe dařilo v srpnu najít práci počítačovým profesionálům, konkrétně v oblasti vývoje aplikací a systémů. Vyhledáváni byli frekventovaně také konzultační odborníci a lidé zabývající se analýzou a projektovým řízením. Na dalších pozicích se umístili pracovníci v oblasti výroby a průmyslu, kvality a kontroly jakosti, zdravotnictví a sociální péče.
Z hlediska firem jsou na internetu nejvíce poptáváni pracovníci v oblasti obchodu a prodeje s podílem 15,2 procenta. V ekonomice a podnikových financích firmy v online světě hledají z šesti procent, v administrativě to je 5,9 procenta. V bankovnictví a finančních službách podíl činí 5,5 procenta.