Studie: vývoj softwarového trhu v následujících 10 letech

Ve své nejnovější studii se analytická společnost Gartner věnovala odhadu tendence vývoje trhu s informačními technologiemi. Ve výzkumu dokázala identifikovat sedm hlavních trendů, které v horizontu následujících deseti let promění trh s počítačovými programy a povedou ke snížení licenčních poplatků za užívání softwaru. Z výzkumu vyplývá, že potenciální změny ve světě informačních technologií budou mít výrazný dopad nejen na ceny licencí, ale na celý globální vývoj softwarového trhu.

Analytici Gartner vyslali varování k prodejcům softwaru. Doporučují jim nastavit realističtější marže, což by jim mělo zaručit udržení se na trhu a zvýšení konkurenceschopnosti. Přední prodejci by se měli zasadit o snížení softwarových poplatků tak, jak to úspěšně udělali v nedávných letech s hardwarem a službami.

„Až doteď vypadal softwarový trh jednotně a fungoval tím způsobem, že nakupující lidé měli po počátečním zakoupení licence velmi nízkou možnost smlouvání,“ řekl William Snyder, viceprezident pro výzkum společnosti Gartner. „Očekáváme, že se tento jev podstatně změní v příštích pěti až deseti letech,“ dodal Snyder.

Podle Snydera největší změny na trhu vzniknou z nových dodavatelských modelů. Měla by růst úloha Business Process Outsourcingu(BPO). Jedná se o outsourcing specifického úkolu z oblasti podnikových procesů (například mzdová agenda). Často se dělí do dvou kategorií. První je back office outsourcing zahrnující interní podnikové funkce (fakturace nebo nákup). Druhou kategorii tvoří front office outsourcing, jehož součástí jsou služby související se zákazníkem (marketing nebo technická podpora). Outsourcing informačních technologií (ITO) je tudíž podmnožinou BPO.

Měl by se také zvýšit význam konceptu softwaru jako služby SaaS (software as a service). Budou se stále více prosazovat obchodní modely jako nabídky Open Source řešení. Stále více se bude zvyšovat poptávka po výrobcích v nových nákupních centrech v Číně a Indii. Bude patrný přechod ke strukturám orientovaným na služby.

Sedm klíčových faktorů

Společnost Gartner vyslovila sedm klíčových trendů, které změní trh se softwarem v následujících deseti letech. Prvním faktorem bude zvýšení užívání již zmiňovaného systému Business Process Outsourcingu. Světový trh s BPO bude nejrychleji rostoucím segmentem v IT. Gartner očekává, že do roku 2011 by měl trh narůst ze současných 144 miliard dolarů až na 235 milionů.

Druhým klíčovým trendem má být nárůst využívání SaaS. Podle předpovědi Gartner se bude prostřednictvím SaaS do roku 2011 doručovat až 25 % všeho firemního softwaru. Tento model, při kterém je software doručen formou placené služby, bude mít velký vliv na vztahy mezi zákazníky a dodavateli a na marže.

Jako třetí faktor Gartner uvedl zvýšení významu tvorby softwarové architektury neboli SOA. SOA není ani konkrétní technologie nebo produkt ani norma nebo standard, ale obecný přístup, jak aplikace budovat nebo integrovat. Každá analytická nebo softwarová společnost si proto vytváří vlastní referenční model SOA.

Dalším faktorem podle Gartner bude postupná podpora nabídek třetích stran. Znamená to, že by prodejci softwaru neměli být jedinými oprávněnými subjekty k poskytování podpůrného softwaru na své produkty, jako tomu bylo doposud. Prostor by měli dostat i jiní alternativní poskytovatelé softwarového servisu.

Jako pátý faktor Gartner uvádí zvyšující se význam Open-Source Softwaru. Přechod na technologie s otevřeným zdrojovým kódem má značný vliv na vztahy zákazníků s dodavateli v softwarovém průmyslu. Důležitý faktorem je především schopnost nabízet softwarové služby s vyšší kvalitou, ale za nízkou cenu.

„Řešení s otevřeným zdrojem budou přímo konkurovat produktům s uzavřeným zdrojem na všech trzích se softwarem, ačkoliv OSS řešení budou svůj vliv významně měnit z jednoho technologického trhu na druhý,“ předpovídá Snyder.

Rostoucí vliv asijského trhu

Jako další faktor analytici Gartner uvádějí objevující se nové přežitosti v Číně. Nejvýznamnější prodejci softwaru spolu bojují o možnost vstupu na čínský trh, kde jsou pro ně stanoveny výhodnější cenové podmínky než na lokálních trzích. Místní softwarové společnosti jako Kingdee International Software Group a Ufida Software získávají v Číně stále větší tržní podíl. Západní výrobci sledují trh v Číně a ptají se po místních softwarových řešeních, protože jim produkty firem SAP nebo Oracle připadají příliš velké a sofistikované pro dané podmínky.

V posledním bodě Gartner vidí význam expandujících trhů, kterými jsou především Čína, Indie a Brazílie. Gartner vidí vstup těchto zemí na konkurenční trhy jako faktor, který hodně ovlivní podobu obchodování se softwarem v následujících letech. Země mají velký potenciál pracovních sil, a pokud se jim podaří správně implementovat technologie, bude jejich význam rychle růst.

Související

Průzkum: trh s IT službami dosáhne 730 miliard dolarů
Pro a proti: open source pro firmy
SAP připravuje koupi společnosti Business Objects za 4,8 mld. eur

Exit mobile version