Je pro vás běžný mininotebook příliš malý a nevýkonný a klasický notebook zase příliš velký? Pokud ano, pak se pravděpodobně budete stejně jako my rozhlížet v kategorii přenosných počítačů s dvanácti- až třináctipalcovým displejem. Do této oblasti patří také Toshiba Portégé M800. Zaujala nás zejména kvalita provedení a intuitivní podsvícené ovládací prvky.
Kam patří?
Celkový pohled na notebook
Toshiba Portégé M800 patří do kategorie klasických notebooků s úhlopříčkou 13,3 palce. Není tedy třeba dodávat, že se jedná o vhodný kompromis mezi mininotebookem a klasickým notebookem. Od zástupce řady Portégé jsme očekávali hlavně vysokou kvalitu zpracování, což se nakonec potvrdilo. Modely řady M800 jsou všechny z velké části své vnější konstrukce zabarveny bíle. Po otevření víka s displejem se nám naskytla možnost pozorovat hned několik druhů materiálů a různě vyhotovených povrchů. Potěšující bylo, že během recenze nejevil notebook výraznější sklony k zapatlání, což je u lesklých materiálů vlastnost vítaná. Stejně tak se materiál vyjma klávesnice ani pod větším tlakem příliš neprohýbá a působí dostatečně robustním dojmem.
Klávesnice, touchpad a ergonomie
Klávesnice je jako všechny v této kategorii notebooků bez numerické části. Sami jsme byli zvědaví na její kvalitu po čistě praktické stránce. Jednotlivé klávesy jsou dostatečně velké, což ovšem nemůžeme říci o funkčních klávesách a šipkách. Zvláště dolní pravý roh je možná až příliš zahuštěn. Situaci by napomohlo rozšíření klávesnice až do úplných krajů konstrukce. Na každé straně je zbytečně více než centimetr nevyužitého místa. Tímto nedostatkem však z nepochopitelných důvodů trpí i nemalá část konkurence. Vždyť například model XPS 1330 od Dellu ukazuje, že lze využít místo a do krajů a získat tím více prostoru pro klávesnici. Pochvalu si naopak Toshiba zaslouží za oddělení horní části (tedy kláves F1 a dalších) a zabudovanou diodu v klávese Caps Lock, která indikuje její zapnutí.
Právě podsvícení jednotlivých prvků se vyskytuje po celém notebooku často. V horní části je tak vyvedeno tlačítko power, ale také ovládací panel pro multimediální přehrávač. Stejně tak je elegantně podsvícen název Portégé a horní část Touchpadu. Všechny takové prvky jsou bez výjimky chráněny částečně průsvitnou vnější konstrukcí, čehož si lze všimnout až pod zapnutí jednotlivých diod.
Touchpad netradičně mírně vystupuje nad okolí. Je pokryt vrstvou, která vzdáleně připomíná hrubou lepící pásku, přesto se s ním pracuje velmi dobře. Hlavní výhodu v tomto řešení jsme poznali hned na počátku testu. U menších notebooků se stává, že často zavadíte prsty o touchpad a při psaní textu se pak omylem octnete v jiné části dokumentu. Hrubý povrch použitý u modelu M800 však vyžaduje větší sílu a k mylným překlepům tak nedochází. Pod touchpadem se nachází dvě tlačítka, mezi nimiž je pak čtečka otisku prstů. Celek pak v souladu s celým tělem působí velice poutavě.
Displej: škoda, že je lesklý
Podsvícený ovládací panel
Toshiba Portégé M800 disponuje třináctipalcovým displejem s rozlišením 1280 na 800 obrazových bodů. Hodnota je to v tomto případě dostatečná. Vyšší rozlišení by už očím nemuselo, vzhledem ke skutečné velikosti displeje, úplně vyhovovat. Celkový dojem však tak trochu kazí lesklý povrch. Nemá kromě vzhledu žádný význam a bohužel ani nezabraňuje pohledu z většího úhlu. Při práci se v něm odráží všechna světla v místnosti, což jeho použití značně limituje.
Hardware, chlazení a výdrž
Po stránce výkonu se Portégé M800 (v našem případ verze 11K) rozhodně stydět nemusí. Použit byl procesor Core 2 Duo z dílen Intelu, konkrétně model P8600. Ten umožňuje dosáhnout maximální frekvence 2 400 MHz, disponuje 3 megabajty vyrovnávací paměti a se sběrnicí komunikuje na frekvenci 1 066 MHz. O dostatek operační paměti se starají dva moduly typu DDR2 s celkovou kapacitou čtyř gigabajtů, což je pro notebook takové kategorie více než dostačující. Pro uživatelská data je připraven klasický mobilní pevný disk o 5 400 otáčkách. V našem případě měl kapacitu 400 gigabajtů. O grafické výpočty se stará integrované grafické jádro Intel GMA 4500MHD, které umožňuje nasdílet až 1 320 megabajtů (pokud má daný model 4 GB operační paměti).
Při testování nás potěšil systém chlazení, Toshiba Portégé M800 je totiž téměř neslyšitelný stroj. O odvod horkého vzduchu se stará větrací průduch po straně a na stejném místě ve spodní části konstrukce. Není tedy problém mít notebook občas na klíně, aniž byste byli neustále ofukováni horkým vzduchem, v horším případě zacpali všechny větrací průduchy a zničili tak vnitřní hardware. Část kolem modulů operační paměti je ještě zakryta drobnou a téměř neviditelnou mřížkou, která zabraňuje prachu dostat se do samotných vnitřností a působit v nich problémy.
Dodávané operační systémy: s Linuxem to nejde
Detail klávesnice a touchpadu
Model je běžně dodáván s operačním systémem Windows Vista Business s možností downgradu na Windows XP Professional. Bohužel není možnost jiného výběru, například Linuxu, a tak se poplatku za OEM licenci, která běžně činí tři tísíce korun, nevyhnete.
Závěrečné zhodnocení
Toshiba Portégé M800 nás celkově potěšila. Kvalita zpracování, malé rozměry tichý a dlouhý provoz na akumulátor dělá z tohoto notebooku skutečně propracované zařízení. Nejsou znát žádné nedodělky a příznaky šetření. I přesto lze notebook zakoupit již za dvacet tisíc korun bez daně (platí pro červen 2009). Pokud se vám Portégé M800 líbí, můžeme vám ji jen doporučit.
Za zapůjčení produktu Toshiba Portégé M800 11K děkujeme společnosti Toshiba.
Přečtěte si také
Toshiba převezme divizi pevných disků společnosti Fujitsu
Google Android: expandující systém podrobněji
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Intel představil plány na nový Atom a operační systém pro netbooky