Women in Tech Index: tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů

Technologický sektor, považovaný za jedno z nejdynamičtějších odvětví současnosti, zůstává v České republice i nadále doménou mužů. Přestože ženy tvoří polovinu populace, v IT a technologických oborech jich pracuje méně než čtvrtina. Podle posledního průzkumu iniciativy Women in Techi, realizovaného agenturou Ipsos, se ukázalo, že více než tři čtvrtiny žen považují uplatnění v IT za složitější než u mužů. Tento problém ukazuje nejen na přetrvávající nerovnosti, ale i na nevyužitý potenciál, který by mohl oboru přinést nové perspektivy.

Navzdory rostoucí poptávce po odbornících v technologických oborech tvoří ženy v IT sektoru pouze čtvrtinu pracovní síly. Překážky, kterým čelí, mají mnoho podob. Platová nerovnost, která podle průzkumu dosahuje v průměru 16 % oproti mužským kolegům na stejných pozicích, zůstává jedním z klíčových problémů. K tomu se přidává „skleněný strop“, tedy možnosti kariérního růstu: podle průzkumu WomenTech Networkii 66 % žen v technologickém sektoru postrádá u svých zaměstnavatelů jasně definovanou možnost kariérního růstu. Další bariérou jsou hluboce zakořeněné stereotypy – představa, že technické obory „nejsou pro ženy,“ je stále rozšířená a ovlivňuje jejich volbu vzdělání i kariéry. Tento společenský tlak často pokračuje i po nástupu do zaměstnání, kde ženy narážejí na předsudky a nedostatečné zastoupení ve vedoucích rolích.

„V technologickém sektoru je potenciál žen stále nedostatečně využíván. Přitom průzkum ukazuje, že 60 % žen vnímá zlepšení podmínek v IT a 10 % dokonce vidí změny jako rychlé a pozitivní. Rozmanitost na pracovišti není jen otázkou spravedlnosti – přináší nové pohledy, inovace a zlepšuje efektivitu týmů. Firmy, které se snaží vytvořit vhodné prostředí a podporují ženy ve všech fázích jejich kariéry, nejenže získávají konkurenční výhodu, ale také přispívají k vyváženějšímu a spravedlivějšímu trhu práce,“ říká Linda Štucbartová, ambasadorka iniciativy Women in Tech.

Průzkum rovněž odhalil, že ženy vnímají převahu mužského kolektivu a nedostatečnou podporu jako zásadní problém. V kombinaci s náročností práce, která je často obtížně slučitelná s péčí o rodinu, jsou ženy ještě stále mnohdy nuceny volit mezi kariérou a osobním životem. Ačkoli mateřská dovolená nemusí znamenat konec kariéry, technologický sektor, který se rychle vyvíjí, představuje pro ženy velkou výzvu při návratu na pracovní trh.

Na druhé straně přináší výsledky průzkumu i pozitivní zprávy. Více než 60 % žen vnímá postupné zlepšení podmínek, a jde především o ty, které mají s prací v tomto oboru reálnou zkušenost. Růst počtu IT specialistek ukazuje, že změny jsou možné, pokud firmy dokážou vytvořit vhodné prostředí. Transparentní odměňování, flexibilní pracovní doba nebo větší přístup k technickému vzdělání jsou podle respondentek klíčové faktory, které jim mohou otevřít dveře do technologického světa.

Rovné příležitosti mají vliv i na inovace. Firmy, které podporují zapojení žen, často dosahují lepších výsledků. Podle odborníků ženy v IT přinášejí preciznost a spolehlivost, které jsou klíčové pro úspěšné projekty. Jejich zapojení znamená skutečné využití talentu a potenciálu, který mohou nabídnout.

Výsledky průzkumu ukazují, že rovné příležitosti pro ženy v IT jsou stále spíše cílem než realitou. I ve velkých technologických společnostech v USA se podle průzkumu WomenTech Network jejich podíl pohybuje kolem 30 %. Změna by měla začít už během vzdělávání, které může hrát klíčovou roli při motivaci k volbě technických oborů. Firmy by pak měly vytvářet prostředí, které bere v úvahu různorodé potřeby svých zaměstnanců a zaměstnankyň. Technologie by měly odrážet potřeby celé společnosti – a k tomu je zapojení žen nezbytné.

Exit mobile version