Třetí ročník výběrového vzdělávacího programu Women in Tech má za sebou zdárné finále. Jeho letošními absolventkami jsou čtyři talentované podnikatelky, jejichž společná cesta byla od jara nabitá odbornými workshopy, interaktivními přednáškami a osobním mentoringem. Jedinečná iniciativa vznikla ve spolupráci Hospodářské komory České republiky prostřednictvím Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace a společnosti Huawei. Slavnostní ocenění intenzivní práce absolventek proběhlo v pondělí 9. prosince na půdě Hospodářské komory.
Cílem Women in Tech je inspirovat, propojovat a pomáhat s rozvojem technologického talentu mezi podnikatelkami. Program je zaměřen na podporu žen především z prostředí technologických startupů, kde jsou oproti mužům stále ještě nedostatečně zastoupeny. „Fungování na trhu práce je pro ženy výrazně náročnější než pro muže, a to napříč sektory,” uvedl Martin Úlovec, zmocněnec MŠMT pro digitalizaci a digitální vzdělávání. „Z hlediska zastoupení žen v IT odvětví jsme v České republice zcela na chvostu a musíme s tím něco dělat.“ Iniciativa Women in Tech se proto věnuje tématům, se kterými podnikatelky přichází do styku v různých fázích rozvoje podnikání a pomáhá jim získat nejen digitální, ale i praktické dovednosti pro leadership. „Každý ročník je unikátní, každý je upravený na míru našim účastnicím,“ uvedla ambasadorka programu a podnikatelka Linda Štucbartová.
Odborná porota vybrala letos na jaře ze všech přihlášených čtyři podnikatelky. Platforma M.arter, s níž se do Women in Tech přihlásila Andrea Bohačíková, přináší automatizovaný systém vzdělávání pro zaměstnance na rodičovské dovolené a napomáhá jejich návratu zpět do firmy. Klára Hrdá se účastnila s vlastním vzdělávacím programem Semínkovna napomáhajícím prostřednictvím kurzů a osvěty k soběstačnosti spojené s domácím semenařením a přírodním zahradničením. Via Connecta Sandry Lacinové se zaměřuje na podporu dětí s poruchami učení a autismem a usiluje o rozvoj v této oblasti na úrovni jednotlivých regionů. Komunita Holky v Metaverse, s níž se přihlásila Julie Šislerová, spojuje ženy se zájmem o nově se formující virtuální světy a technologie, jako jsou VR&AR, blockchain, NFTs, kryptoměny a také AI.
Čtveřice startupistek v průběhu roku absolvovala pod vedením odborníků řadu vzdělávacích modulů pokrývajících znalosti od AI až po osobní rozvoj. Účastnice se mohly přiučit jak se stát efektivními lídry, vést svůj tým s důvěrou a rozhodností a strategicky přemýšlet o budoucnosti. Díky základům AI zvládají efektivněji řešit komplexní problémy, provádět rešerši a také zpracovávat vlastní grafiku. Kurz rétoriky a sebeprezentace je připravil na představování svých projektů na prestižních oborových veletrzích, což si účastnice vyzkoušely v praxi na summitu Nové Horizonty, kde navíc mohly navazovat nové kontakty.
Příležitost prezentovat měly také v angličtině, a to během tréninku ve spolupráci s EIT Urban Mobility na jedné z oblíbených Inspirativních snídaních na téma FemTech a Edu Tech. Podnikatelkám bylo mimo jiné v celé délce programu poskytováno individuální poradenství, kdy si pod vedením zkušených mentorů mohly definovat cíle a stanovit postupné kroky, ale také získávat novou perspektivu i cennou zpětnou vazbu. „Je fantastické sledovat, kam se účastnice posunuly,” uvedl Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace Huawei. „A máme radost, že tímto to zdaleka nekončí.“
Podnikatelky se totiž svým úspěšným zakončením stávají členkami alumni komunity Women in Tech, která momentálně čítá přes dvě desítky žen a nabízí absolventkám užitečný networking i možnosti dalšího růstu. Mezi členkami je například loňská účastnice Bohdana Goliášová, která se se svým projektem Tvůrci v praxi stala letošní Osobností českého digitálu, nebo Petra Doubková, jejíž prací papírky Ecohaus se umístily na čtvrtém místě v prestižní soutěži Nápad roku 2024.
S podporu aktivit absolventek i budoucích účastnic jednoznačně počítá také Hospodářská komora prostřednictvím své vlastní iniciativy Women4Business. „Jsme tu abychom pomáhali,“ uvedla na slavnostním zakončení letošního ročníku viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová. „Platformou Women4Business jsme otevřeli proto, abychom všem odvážným ženám a dívkám dali prostor k využití jejich potenciálu, který je hodnotný nejen pro ně samotné, ale i pro celou společnost.” V letošním roce tak ve spolupráci Women in Tech a Women4Business proběhly například čtyři online workshopy, každý z nich věnovaný nejmodernějším technologickým dovednostem, jako je práce s umělou inteligencí nebo s grafickými programy.
„Byla to jízda plná inspirace, energie, propojení a možností,“ prohlásila při převzetí ocenění za svou celoroční práci Andrea Bohačíková. „Snem nás všech ale je, aby nemusely být žádné iniciativy zaměřené na ženy,“ dodala v naději, že do budoucna by diverzita a rovnost měla být pro společnost naprosto přirozená. Programy jako Women in Tech tak do té doby hodlají intenzivně pracovat na rozvoji a zviditelnění ženského talentu a posílení ženského postavení zejména v technologických oborech. „Ročník 2024 je u konce, ale ročník 2025 právě začíná. Pokud máte ve svém okolí talentovanou ženu, která má již osvědčený projekt s technologickým řešením, určitě ji o Women in Tech řekněte,“ vybídla závěrem Linda Štucbartová.