Analytici očekávají největší pokles ve státním sektoru, výrobě a těžbě surovin – na vině je nicméně hlavně vývoj měnových kurzů.
Celosvětové výdaje na IT napříč všemi obory (vertikálami) dosáhnou v letošním roce 2,69 bilionu amerických dolarů.
Podle analytiků společnosti Gartner je to o 3,5 % méně než v roce 2014 – na vině je přitom především stabilně silný kurz amerického dolaru.
„Zhodnocení amerického dolaru, zejména vůči euru, jenu a rublu, společně s relativním zpomalením na rozvíjejících se trzích, především v Rusku, Brazílii a Číně, má na výdaje na IT v roce 2015 dvojí dopad a vysvětluje, proč jsme byli nuceni naše odhady revidovat,“ vysvětluje Anurag Gupta, viceprezident pro výzkum ve společnosti Gartner. „Většina technologických firem udává svůj obrat v amerických dolarech a jejich čtvrtletní výsledky jsou tímto faktorem negativně ovlivněny.“
Přestože dolarové výdaje v jednotlivých oborech v letošním roce s ohledem na kurzové změny poklesnou, i nadále platí, že hlavními růstovými odvětvími v letošním roce budou maloobchod, bankovnictví a finance a poskytovatelé zdravotní péče.
V případě maloobchodu budou hlavními prioritami v IT oblasti technologie, které pomáhají lépe rozumět zákazníkům, zlepšovat interakci a zapojení napříč kanály a usnadňují nákupní proces. Dále to bude nasazování řešení pro mobilní platby a digitální peněženky v obchodech, společně s investicemi do nových POS terminálů.
V případě bank bude mezi prioritami podpora nových digitálních iniciativ a projektů, které sníží náklady na údržbu historických systémů, podporu prodeje nových bankovních a finančních produktů, rozvoj zákaznických služeb a snižování provozních nákladů.
V oblasti poskytování zdravotní péče ovlivňuje situaci zejména trh v USA, na který připadá asi 40% všech výdajů – jeho současnou prioritou je legislativa HITECH (Health Information Technology for Economic and Clinical Health Act).