V představenstvech světových bank chybějí odborníci na technologie, varuje výzkum společnosti Accenture

Mezinárodní průzkum společnosti Accenture ukázal, že v představenstvech světových bank chybějí odborníci na moderní technologie. Pouze 6 % členů představenstev a 3 % generálních ředitelů předních bank jsou odborníci na technologie. Více než dvě pětiny bank nemají žádného člena představenstva, který by měl v této oblasti hluboké profesní zkušenosti.
Podle zprávy s názvem „Překlenutí technologické mezery v představenstvech finančních organizací,“ (Bridging the Technology Gap in Financial Services Boardrooms) má profesionální zkušenosti v technologické oblasti pouze 6 % členů představenstev a 3 % generálních ředitelů největších světových bank. Více než dvě pětiny (43 %) bank nemají žádného člena představenstva, který má profesionální zkušenosti s technologiemi – a téměř jedna třetina (30 %) má jediného odpovídajícícho člena.
„Mnoho velkých výzev, kterým dnes banky čelí, je úzce spojeno s využitím moderních technologií, takže pokud mají lidé ve vedeních bank činit informovaná rozhodnutí, potřebují technologiím rozumět,“ říká Richard Lumb, který v Accenture vede divizi služeb a řešení pro klienty z odvětví finančních služeb. „FinTech, kybernetická bezpečnost, odolnost IT infrastruktury a technologické dopady regulatorních změn, se staly problémy na úrovni bankovních představenstev, ale vedení mnoha bank prostě nemá dostatečnou expertní znalost k posouzení těchto otázek a rozhodování ohledně strategie, investic a optimální alokace technologických zdrojů.“
Zpráva – na základě analýzy profesionálního zázemí téměř 2000 výkonných a nevýkonných členů představenstev ve více než stovce největších světových bank – definuje „zkušenost s technologií“ jako zkušenost ze seniorní technologické pozice nebo praxi na seniorní pozici v technologické firmě.
Podle zprávy mají představenstva bank ve Spojených státech a ve Velké Británii vyšší procento členů s profesionální technologickou zkušeností než v jiných zemích, čísla jsou však stále nízká: 16 % v USA a 14 % ve Velké Británii. Představenstva čínských, brazilských, řeckých, italských a ruských bank vykazují nejnižší podíl – v průměru méně než 1 % řídících pracovnícků v čínských bankách a 0 % z řídících pracovníků brazilských, řeckých, italských a ruských bank má profesionální zkušenost s technologiemi.
„Mnoho bank si nyní uvědomuje, jak důležité je přemostit technologickou propast a chce do představenstva najmout technologické experty, ale to není tak snadné,“ říká Lumb. „Je důležité pochopit, že jeden nebo dva IT odborníci v představenstvu nepředstavují řešení problému. Banky musejí změnit tvář představenstev prostřednictvím hluboké technologické expertizy, a také výrazně zlepšit chápání významu technologií ostatními členy vedení.“
Zpráva doporučuje, aby banky zřídily technologické výbory na úrovni představenstva. Stejně jako rizikové a auditní výbory by poskytovaly dodatečnou expertizu a radily představenstvu s hlavními technologickými rozhodnutími. V současné době má technologický výbor pouze 11 % největších bank. Zpráva také ukazuje, že představenstva finančních institucí absolvují pravidelné programy personalizovaného koučingu, zaměřeného na zlepšení přehledu v technologické oblasti jako podkladu pro vydávání informovaných rozhodnutí. V rámci těchto programů členové představenstev pracují na případových studiích, které jim pomáhají dělat správná rozhodnutí v oblasti technologií a investičních výzev.
„Nestačí, aby si banky uvědomily, že jejich podnikání čelí hrozbám a že inovace jsou nezbytné pro to, aby jim předešly,“ dodal Lumb. „Také potřebují jasný plán inovací s měřitelnými cíli, investičními plány a strategií realizace. Členové představenstev hrají klíčovou roli při určování dalšího rozvoje a hodnocení jeho správnosti, ale aby tak mohli činit, potřebují vyplnit současnou technologickou mezeru.“
V rámci průzkumu společnost Accenture analyzovala profesionální zázemí 1 925 výkonných a nevýkonných členů představenstev 109 největších bank (podle aktiv) na světě. Analýza zahrnovala 68 bank v Evropě (10 v Německu, 8 ve Francii, 8 ve Španělsku, 8 ve Skandinávii, 7 ve Velké Británii, 7 v Itálii, 4 v Nizozemí, 4 v Řecku, 3 v Belgii, 3 v Rakousku, 2 v Irsku, 2 v Rusku a 2 ve Švýcarsku), 20 bank v Asii a Tichomoří (8 v Japonsku, 7 v Číně a 5 v Austrálii), 18 bank v Severní Americe (12 ve Spojených státech a 6 v Kanadě), a 3 banky v Jižní Americe (všechny v Brazílii).

Exit mobile version