Nevyžádané zprávy se ve druhém čtvrtletí roku 2015 dle analýzy Kaspersky Lab nesly ve znamení e-mailů založených na skutečných událostech. Takzvané nigerijské dopisy zneužívaly tématiku zemětřesení v Nepálu, prezidentských voleb v Nigérii či olympiády v Rio de Janeiro. Cílem bylo získat osobní údaje a dobrovolné příspěvky od uživatelů po celém světě.
Přestože podíl spamu v e-mailové komunikaci klesl oproti minulému čtvrtletí o 5,8 procentního bodu (z 59,2 % na 53,4 %), ve druhém kvartálu značně narostlo zneužívání světových událostí v nevyžádané poště. Některé zprávy obsahovaly podvodné sdělení žádající příjemce o poskytnutí příspěvku na pomoc obětem zemětřesení v Nepálu. V další hromadné poště se podvodníci snažili nalákat příjemce na sumu dvou milionů dolarů, kterou byl údajně nově zvolený prezident Nigérie připravený zaslat uživateli jako kompenzaci. Jiné e-maily obsahovaly podvodné oznámení o výhře vstupenek na olympijské hry v Brazílii v roce 2016. Cílem bylo přimět příjemce k poskytnutí osobních údajů za účelem obdržení výhry.
Ve druhém čtvrtletí došlo k výrazným změnám v první trojici zemí, do nichž nejčastěji škodlivé hromadné e-maily směřují. První místo obsadilo s 19,59 % Německo, které bylo v předchozím čtvrtletí čtvrté. Velká Británie, která byla v prvním čtvrtletí na čele žebříčku, klesla s 6,31 % na druhé místo a na třetím místě skončila s 6,04 % Brazílie. Čtvrté místo patří zemi, na kterou tradičně škodlivé e-maily nejvíce cílí, tedy USA (5,03 %). Páté skončilo Rusko s 4,74 %, které bylo v prvním čtvrtletí na desáté pozici. Největšími zdroji spamu zůstaly USA (14,59 %) a Rusko (7,82 %). Následovala Čína (7,14 % oproti 3,23 % v Q1), Vietnam (5,04 % oproti 4,82 % v Q1), Německo (4,13 % oproti 4,39 % v Q1) a Ukrajina (3,90 % oproti 5,56 % v Q1).
Od začátku roku došlo k celosvětovému poklesu spamu v e-mailové komunikaci. Tento trend se ale téměř zastavil. Ve druhém čtvrtletí se podíl ustálil a pohyboval se mezi 53,5 % (duben) a 53,23 % (červen). Anti-phishingový systém Kaspersky Lab byl na počítačích uživatelů v tomto období spuštěn celkem 30 807 071krát. Do databáze Kaspersky Lab přibylo 509 905 masek podvodných URL adres. Na špici žebříčku škodlivých programů zaslaných e-mailem se umístil Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Ten je podvodnou HTLM stránkou napodobující důležité sdělení například od velké obchodní banky, online obchodu či vývojáře softwaru. Na této stránce musel uživatel zadat svá osobní data, která byla následně přeposlána kyberzločincům.