Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) vítají veřejné vyjádření premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství Marka Výborného ohledně nutnosti chránit český a evropský trh před zaplavením pochybným zbožím z Číny. Premiér správně upozornil na riziko, že po zavedení drastických cel v USA se právě Evropa stane hlavním cílem čínských výrobců, kteří často dlouhodobě obcházejí evropská pravidla bezpečnosti výrobků, ochrany spotřebitele i povinnosti řádně platit cla a daně.
Obě asociace plně sdílejí tento kritický pohled. Vyzýváme proto vládu České republiky, aby kontrolním orgánům zdůraznila potřebu vymáhat pravidla i vůči čínským e-shopům a ukončila tak praxi posledních let, kdy jsou povinnosti, plynoucí z české legislativy, vymáhány pouze na českých podnikatelích. Současná legislativa dává českému státu dostatek možností, aby důrazně zasáhl vůči řadě nekalých praktik čínských e-shopů, stačí pouze najít ochotu tyto možnosti využívat.
Vyzýváme také vládu, aby byla aktivní v jednáních o reformě evropského celního kodexu a prosazovala urychlené zrušení výjimky de minimis, která umožňuje dovoz zásilek do hodnoty 150 eur bez cla. V kontextu nejnovějších kroků Spojených států – které pod vedením prezidenta Donalda Trumpa podobnou výjimku zrušily a tyto zásilky zatíží paušální částkou 150 dolarů či clem ve výši 90 % z jejich hodnoty – je zřejmé, že si budou další stovky milionů balíků z Číny hledat nové adresáty. Jen v loňském roce do Evropy přišlo 4,6 miliardy individuálních balíčků a pokud Evropa nezačne jednat, tato nekontrolovatelná lavina dále poroste.
„Premiér má naprostou pravdu – pokud Spojené státy zavřely dveře, je na Evropě, aby neotevřela okno. Musíme okamžitě začít vymáhat naše pravidla a urychleně odstranit daňovou výjimku, která umožňuje dovoz balíčků z Číny bez cla a efektivní kontroly,“ říká Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK. „Zkušenosti ze Spojených států ukazují, že rozhodnost se vyplácí. Je načase, aby Evropa přestala být daňovým rájem pro anonymní online prodejce z třetích zemí.“
Příliv levného zboží z Číny není nový fenomén – už od vstupu Číny do Světové obchodní organizace v roce 2001 evropské trhy čelí postupné invazi levných výrobků, často pochybné kvality. V digitální éře ale tento trend eskaloval. Jen v roce 2024 dorazilo do EU 4,6 miliardy nízkohodnotových zásilek, převážně z čínských online tržišť jako Temu, SHEIN nebo AliExpress. To je více než 12 milionů balíčků denně, z nichž naprostá většina uniká důslednému celnímu a daňovému dohledu.
V České republice dosáhl obrat čínských e-shopů v roce 2024 podle odhadů APEK 23,2 miliardy Kč, což je nárůst o 170 % oproti předchozímu roku. Jejich podíl na českém online trhu vzrostl z 4,4 % na 10,7 %. Přitom podle údajů Evropské komise je až 65 % těchto zásilek záměrně podhodnoceno, aby se vyhnuly zdanění a clům. Výpadky pro veřejné rozpočty dosahují jen v Česku až 9 miliard korun ročně, v celé EU pak přes 10 miliard eur.
„Podporujeme každou iniciativu, která míří ke spravedlivým pravidlům na jednotném trhu. Český i evropský obchod musí být konkurenceschopný, ale zároveň férový a bezpečný. Výjimka pro malé zásilky je dnes tím hlavním kanálem, kterým se levné, často neregulované a nebezpečné zboží dostává k zákazníkům – a vytváří obrovskou ztrátu pro státní rozpočty i důvěru ve férový obchod,“ uvádí Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR. „Je důležité, aby český stát konečně začal jednat a vymáhat existující pravidla. Musí skončit výmluvy na čekání na evropské řešení, protože kontrolní orgány jako Česká obchodní inspekce již dnes mají dostatek pravomocí na to, aby testovaly rizikovost výrobků, stíhaly zakázané agresivní marketingové praktiky a aktivně upozorňovaly zákazníky na rizika, které nákupy pochybného zboží z Číny podstupují,“ dodává.
APEK i SOCR ČR proto vyzývají českou vládu, aby vytvořila pracovní skupinu pod osobním mandátem ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka s jasným zadáním začít po letech odkladů konečně vymáhat stávající pravidla i po e-shopech z Číny a zároveň aktivně vystupovat na evropské úrovni tak, aby byla výjimka na celní řízení zrušena co nejrychleji, nikoli až v roce 2028, jak navrhuje Evropská komise. Obě asociace zároveň podporují návrh na zavedení jednotného manipulačního poplatku a přenesení větší míry odpovědnosti za to, že prodejci dodržují příslušná daňová a další pravidla, na samotné platformy.
„Evropa se nesmí stát skládkou čínského nadvýrobního přebytku. Pokud nezačne jednat rychle, promění se ve skladiště pochybného levného zboží, které jinde odmítli. Česká vláda má naši plnou podporu – teď je však třeba přejít od slov k činům,“ uzavírá Jan Vetyška.