Organizace The DotGreen Community, Inc., přední propagátor spuštění nové domény nejvyšší úrovně (TLD) .green, představila v Praze u příležitosti mezinárodní konference organizace ICANN svojí myšlenku, vizi a globální plán využití domény .green jako online identifikátoru udržitelnosti, na kterém pracuje již téměř 5 let. Cílem žádosti organizace DotGreen o nejvyšší doménu .green je nabídnout lidem, firmám, neziskovým organizacím i státním úřadům nový způsob vyjádření snah v oblasti udržitelnosti. Zároveň má přivést pozornost k širšímu globálnímu posunu směrem k zelenějším obchodním postupům a zelenějším životním stylům.
Doména .green umožní uživatelům internetu, spotřebitelům a lidem z celého světa snadno nacházet firmy, produkty a programy, o které mají zájem a které souvisí s udržitelností a zdravím lidí a celé planety. Kromě toho budou neziskoví partneři organizace EarthShare a nadace The DotGreen Foundation distribuovat prostředky (plynoucí z prodeje domény .green dalším subjektům) na projekty a programy ve všech oblastech světa.
Po konferenci ICANN New gTLD Big Reveal of new gTLDs, která se konala 13. června v Londýně, je nyní Praha ústředním dějištěm další konference organizace ICANN v této historické době velké expanze internetu. Dialog o novém programu domén nejvyšší úrovně (TLD) pokračuje a po uskutečnění prvotních testů budou do kořene internetu v roce 2013 přidány očekávané nové řetězce napravo od tečky jako rozšíření stávajících domén. Nové domény nejvyšší úrovně rozšíří možnost výběru adres nových webů a pomohou lépe vyjádřit zájmy uživatelů a návštěvníků. Většina z 1930 žádostí o nové domény nejvyšší úrovně přišla od několika málo tzv. portfoliových žadatelů včetně tří dalších konkurenčních žádostí o doménu .green. The DotGreen Community zažádala pouze o doménu .green, protože takové soustředění pozornosti je podle jejího názoru ve veřejném zájmu.
Proces rozšiřování domén nejvyšší úrovně a doména .green jako online identifikátor udržitelnosti navazuje na konferenci Rio +20, kde se celý svět zaměřil na globální prosazování udržitelného rozvoje. Tento summit v Rio de Janeiru minulý týden zahrnoval více než 500 vedlejších akcí a mnoho prezentací. Jako delegát za Českou republiku zde vystoupil prof. Bedřich Moldan z českého Ministerstva životního prostředí. Zástupci organizace DotGreen zde vystoupili s prezentací na pozvání francouzské delegace.
„Těšíme se z uznání za pozitivní přínos celému odvětví v mnoha zemích, který byl vřele přivítán na konferenci Rio +20 a teď i tady v Praze,“ řekla Annalisa Roger. „Ze všech stran se setkáváme s povzbuzováním, abychom pokračovali v prosazování domény .green ve prospěch lidí a planety.“
DotGreen Community představila také zelenější stránku Prahy včetně vzdělávání zaměřeného na udržitelnost více než 60 internetovým delegátům z různých zemí. Akce se konala před zahájením 44. konference organizace Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) tento týden v Praze. Sobotní událost byla druhou konferencí série People & Planet, kterou organizuje právě organizace DotGreen.
Účastníci akce se pražskou MHD vypravili na Farmářský trh na Náplavce, aby si nakoupili čerstvé místní potraviny, a po procházce v Kinského zahradě se s nimi místní řečníci podělili o své znalosti zelenější stránky Prahy. Později odpoledne měli účastníci možnost buď si užít procházku historickou Prahou, nebo se na kole projet po zelených cyklostezkách (Greenways) v okolí.
Před delegáty promluvil Daniel Mourek, koordinátor středo a východoevropských zelených stezek (Greenways) v Nadaci Partnerství, která už déle než deset let působí pod zastřešením EPA. Cílem Nadace Partnerství je vytvářet zelenější region a pomáhat lidem zlepšovat životní prostředí prostřednictvím grantů neziskovým organizacím, školám a jednotlivcům. Pan Mourek hovořil o projektu Zelené Prahy, města na křižovatce provinčního hlavního města a moderního, dlouhodobě udržitelného evropského města. Druhá prezentace Stanislava Milera, který je znám svým projektem Ecojourneys, se věnovala současnému využití a budoucímu potenciálu obnovitelných zdrojů energie v České republice. Pan Miler se rovněž podělil o vlastní zkušenost s uplatňováním udržitelného životního stylu a s environmentálním vzděláváním mladých lidí.
„Chtěli jsme navázat dialog o zeleném životním stylu na osobní rovině a o významu celospolečenských iniciativ, které mají pozitivní dopad na životní prostředí,“ řekla Annalisa Roger, zakladatelka a generální ředitelka společnosti DotGreen. „Svět se ze zelených projektů v Praze může hodně naučit. Je důležité, aby internet hrál roli v prosazování místního i globálního udržitelného posunu v této době, která je pro lidi a planetu tak klíčová.“