Mlžné komory studentů z FEL ČVUT dobývají svět

Mlžná komora je přístroj zobrazující běžně neviditelnou dráhu elektricky nabitých částic.
V roce 2016 studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Ondřej Zbytek a Ondřej Svoboda spolu s Valerym Mezentsevem z VŠE vyvinuli a dodali Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) celosvětově nejvyspělejší mlžnou komoru. Zpráva o úspěchu CERNské mlžné komory se roznesla po Evropě a během loňského roku si jejich zařízení pořídilo také prestižní muzeum vědy CosmoCaixa v Barceloně. Nanedlouho následovala další mlžná komora, která je nyní součástí nově zrekonstruovaného infocentra Jaderné elektrárny v Dukovanech. Od března 2018 bude další model mlžné komory k vidění i v Steno Museu ve městě Aarhus v Dánsku.

Mlžná komora je přístroj zobrazující běžně neviditelnou dráhu elektricky nabitých částic. Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v rámci společnosti Nuledo nabízejí svoje pokročilé zařízení přizpůsobené přesně na míru specifickým potřebám a požadavkům zákazníka. Jejich mlžné komory jsou vybaveny světově unikátními interaktivními prvky, umožňujícími ovlivňovat přítomnost dopadajícího záření v reálném čase. To vše snímá speciální kamerový systém, napojený na on-line přenos, díky čemuž lze ve stejný čas porovnávat radiaci na různých místech.

V Barcelonském muzeu CosmoCaixa, které navštívilo k letošnímu roku přes deset milionů návštěvníku, tým Nuledo nainstaloval svůj nejpokročilejší model do nově připravované výstavy o mikrosvětě. Výstava bude veřejnosti přístupná počátkem tohoto roku.

Hlavní inovátor společnosti Nuledo a současně student programu Elektrotechnika, energetika a management Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Ondřej Zbytek se vyjádřil k instalaci mlžné komory do infocentra Jaderné elektrárny v Dukovanech: „Díky našemu partnerovi, společnosti NUVIA, jsme se mohli aktivně podílet na proměně stávajícího infocentra jaderné elektrárny. Máme obrovskou radost, že po úspěších v zahraničí jsme si mohli připsat také první českou instalaci v Jaderné elektrárně Dukovany“, a dodává: „Pozitivní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Několik minut po prvním spuštění mlžné komory zavítali do infocentra žáci ze Základní školy Komenského z Náměště nad Oslavou. Bylo opravdu úžasné pozorovat nadšení mladých lidí pro tak exotické téma, jako je částicová a jaderná fyzika. Troufám si tvrdit, že to by bez naší mlžné komory nebylo vůbec možné.“

Další zařízení společnosti Nuledo si budou moci od března 2018 prohlédnout návštěvníci Steno Musea v dánském Aarhusu. Zde bude nainstalován nově připravovaný model Compacta.

O dalším směřování své firmy Ondřej Zbytek říká: „V dnešním světě najdeme stovky tisíc start-upů zabývající se vývojem mobilních aplikací, her či virtuální reality. Nových firem s průmyslovým zaměřením nalezneme ale jen stovky a těch úspěšných je ještě méně. Právě v tomto směru vidíme naši budoucnost. Chceme, aby jednou lidé zařadili firmu Nuledo vedle firem Siemens nebo Bosch.“

Exit mobile version