TOUGHBOOK 55 a 33 jsou první odolná mobilní zařízení od Panasonicu, která získala certifikaci Red Hat Enterprise Linux, což uživatelům umožňuje pracovat flexibilně, bezpečně a rychle. Jaké jsou ale výhody této certifikace? V rozhovoru je shrnuje Hubert Schweinesbein, EMEA Enterprise Ecosystem Leader ve společnosti Red Hat.
Certifikace Red Hat Enterprise Linux je pro zařízení TOUGHBOOK klíčová, zejména pak pro vojenské uplatnění těchto odolných mobilních zařízení. Proč tomu tak je?
Podle našich zkušeností integrátoři a zákazníci často instalují Linux sami, protože jim to umožňuje rychle zajistit, aby jejich zařízení byla optimalizována pro zabezpečení a vývoj řešení. Při použití non-Enterprise verze Linuxu však nelze zaručit bezproblémovou interakci mezi zařízeními TOUGHBOOK a aplikacemi, což může mít vliv i na bezpečnostní záplaty a aktualizace. To ztěžuje podporu a údržbu v terénu. Díky certifikaci Red Hat Enterprise Linux mají uživatelé TOUGHBOOKů jistotu, že můžou bezpečně provozovat Linux, aniž by došlo k ohrožení funkčnosti nebo podpory.
Jaké jsou typické armádní požadavky na IT infrastrukturu a hardware?
Moderní jednotky vyžadují robustní IT a komunikační zařízení, která splňují nejvyšší standardy spolehlivosti, výkonu a bezpečnosti – ať už provádějí cvičení, operační a logistické plánování nebo jsou v první linii. Musí být také schopni snadno ovládat svá zařízení, když nejsou připojeni k vojenským sítím. Panasonic TOUGHBOOK a Red Hat Enterprise Linux společně poskytují agilitu a podporu nezbytnou pro zabezpečení kriticky důležitých aplikací a dat pro armádu.
Můžete vysvětlit, jak vypadá typická IT infrastruktura v armádě?
Jedním z aspektů jsou tradiční datová centra, často označovaná jako „strategické jádro“, která centralizují ukládání a zpracování dat. V současnosti vidíme také rostoucí popularitu cloudových datových center spolu s nárůstem nasazených datových center na okraji. Cloudová centra na okraji jsou často řízena vojáky, kteří obsluhují vozidla nebo drony – tzv. „taktická hrana“ – kteří vyžadují robustní mobilní výpočetní zařízení vojenské úrovně, jako je TOUGHBOOK. Jednotná platforma Red Hat Enterprise Linux umožňuje stejným systémům bezproblémový provoz na všech čtyřech těchto úrovních. S certifikací pro zařízení Panasonic TOUGHBOOK nyní můžeme nabídnout platformu, vývojové prostředí a koncové zařízení na okraji – jde opravdu o jedinečné řešení.
V jaké podobě dodáváte IT systémy, které kombinují flexibilitu, bezpečnost, spolehlivost a snadnost použití?
Všichni uživatelé v oblasti vývoje, provozu a zabezpečení IT využívají Red Hat Enterprise Linux v rámci jediné platformy, ať už jde o jádro, cloud nebo okraj. To nám umožňuje nabízet tradiční centralizované databázové aplikace až po moderní aplikace AI, což uživatelům umožňuje rychle, bezpečně a flexibilně reagovat na měnící se požadavky. To pak umožňuje rychle shromažďovat a analyzovat data v terénu.
Nabízíme také bezpečný dodavatelský řetězec softwaru. Klíčové je to v případě vojenských aplikací, kde musí být snadné určit a ověřit, odkud software pochází a zda splňuje požadovaná bezpečnostní kritéria. Jedním z příkladů je kontrola důvěryhodnosti řídicího softwaru pro drony na zařízení. Zatímco my máme tuto viditelnost, ostatní ne.
Konečně nabízíme také automatizovanou a bezpečnou správu zařízení, softwaru a dat – od strategického jádra až po okraj.
Jaké jsou klíčové aspekty certifikace Red Hat Enterprise Linux?
Klíčové je stanovení jasných smluv o úrovni služeb (SLA) a budování úzkého vztahu s výrobci zařízení, stejně jako otevřený komunikační kanál. Spolu se společností Panasonic pracujeme na neustálém vývoji Red Hat Enterprise Linuxu a zajišťujeme, že budoucí bezpečnostní záplaty lze snadno upgradovat na jeho zařízeních TOUGHBOOK. Dalším aspektem je dlouhodobá podpora; toto standardně běží 10 let pro hlavní verzi – to je typická životnost vojenského IT vybavení – a může být prodloužena na přání zákazníka.
Můžete uvést nějaké konkrétní příklady použití Red Hat Enterprise Linux u armády?
Jedním z příkladů je, že plně autonomní průzkumný dron může během mise shromažďovat data a v reálném čase je odesílat zpět pracovníkům pomocí zařízení Panasonic TOUGHBOOK. Modely strojového učení pak tato data využívají k následnému rozhodování bez lidského zásahu.
V dalším příkladu Reparto Sistemi Informativi Automatizzati – oddělení IT v rámci italského letectva – zmapovalo mini datové centrum na úrovni nasazené hrany. Chtěli optimalizovat síťové připojení a šířku datového pásma pro rychlejší rozhodování a zvýšit podporu na místě. Výsledkem je škálovatelná offline architektura pro aplikace, které lze rozšířit pomocí Red Hat Enterprise Linux přidáním dalšího hardwaru.