Yang Chaobin, člen představenstva a prezident divize produktů a řešení informačních a komunikačních technologií společnosti Huawei, dnes na akci Global MBB Forum 2024 přednesl hlavní projev, ve kterém konstatoval: „Nastupující éra mobilní umělé inteligence nabídne v oblasti mobilních technologií celou řadu jedinečných příležitostí a zásadním způsobem ovlivní celé nadcházející desetiletí. Rozvíjející se technologie 5.5G budou přitom pro dosažení plného potenciálu umělé inteligence v mobilních zařízeních klíčové. Společnost Huawei se těší na spolupráci se svými oborovými partnery na rozvoji technologií 5.5G připojení a posilování základů éry mobilní umělé inteligence. Společně máme možnost společnosti i našemu oboru pomoci s přechodem na inteligentní technologie.“
Podle Yanga se díky rychlému rozvoji technologií 5.5G připojení a umělé inteligence v nedávné době objevily dva nové trendy, které tento obor zcela změní a nastolí společně „éru mobilní umělé inteligence“. První z trendů označuje jako „Mobilní přechod na umělou inteligenci“ (Mobile going AI), čímž odkazuje na probíhající transformaci mobilních internetových služeb, vyvolanou zaváděním nových služeb a obchodních modelů. Druhý trend pak označuje jako „Mobilní umělou inteligenci“ (AI going Mobile), kdy se díky novým mobilním službám, jakými jsou chytrá vozidla nebo roboti, otevírají obrovské a zcela nové obchodní příležitosti. Tento vývoj je podle něj zdrojem nových impulsů a příležitostí pro společnost i pro mobilní průmysl.
Podle společnosti Huawei tyto trendy ovlivní odvětví informačních a komunikačních technologií třemi konkrétními způsoby. Zaprvé dojde ke změně podoby mobilních internetových služeb, vyvolané přístupností umělé inteligence jednotlivcům. Každý uživatel bude mít osobního inteligentního asistenta, z čehož vyplývá, že tyto asistenční sítě umělé inteligence budou muset podporovat zajištění služeb v reálném čase. Zadruhé dojde díky inteligentním vozidlům ke změnám stávající koncepce mobility a z vozidel se stanou flexibilní a inteligentní prostory. To znamená, že sítě pro inteligentní vozidla budou muset disponovat vysokorychlostním přístupem pro uplink. A konečně zatřetí najde všeobecně aplikovaná umělá inteligence využití v celé řadě aplikací, aby tak zpřístupnila novou úroveň produktivity a otevřela trh s roboty vybavenými umělou inteligencí na úrovni 10 miliard jednotek. To znamená, že budoucí robotické sítě budou mít výrazně vyšší nároky.
Yang vysvětlil, že sítě technologií 5.5G mohou podporovat diverzifikovaná připojení, zkušenosti a služby, které jsou pro splnění těchto nových požadavků ze strany asistentů s umělou inteligencí, chytrých vozidel a aplikované umělé inteligence nezbytné, protože tyto sítě podporují inovace a vývoj v celkem pěti klíčových oblastech:
V první řadě jsou technologie 5.5G připojení schopny plnit různorodé požadavky zajištěním sítí s vysokou šířkou pásma. Vzhledem k tomu, že uživatelé stále častěji vyžadují diverzifikované zážitky, lze pásma s frekvencemi pod 100 GHz integrovat na vyžádání a flexibilně tak poskytovat síťové funkce, potřebné pro vynikající všestranné uživatelské zážitky. K dosažení výjimečné energetické efektivity lze využít také technologii „0 Bit 0 Watt“.
Technologie 5.5G lze zadruhé také využít k optimalizaci TCO zařízení, protože umožňují integrovat do jediné sítě všestranná IoT připojení. Systémy RedCap a pasivní IoT technologie snižují náklady na realizaci IoT a technologie 5.5G jsou nezbytné k maximalizaci počtu současně podporovaných připojení. Pro posílení možností zařízení a všeobecné zavedení připojení internetu věcí je také nutné síťové funkce modernizovat.
Zatřetí jsou technologie 5.5G schopny zajistit provoz jednotných portálů s podporou diferencovaného zajištění zkušeností a monetizace, tedy něčeho, co bude pro operátory nezbytné, aby se byli schopni vyrovnat se stále rozmanitějšími požadavky na poskytované služby. Páteřní sítě na technologiích 5.5G disponují dostatečnou kapacitou pro poskytování funkcí zaměřených na uživatele, služby a sítě, které jsou potřebné pro diferencovanou monetizaci založenou na zkušenostech.
Začtvrté mohou připojení 5.5G nabídnout provoz jednotného portálu služeb, díky kterému stoupá úroveň dostupnosti mobilní umělé inteligence za současné podpory diverzifikovaných inteligentních služeb. Operátoři budou nativní portály služeb umělé inteligence, poskytované páteřními sítěmi technologie 5.5G, potřebovat k tomu, aby byli schopni sdílet síťové funkce s třetími stranami. Díky tomu se inteligentní služby rozšíří i na dostupnější mobilní zařízení.
Za páté pak technologie 5.5G umožňují použití modelu Telecom Foundation, který zpřístupňuje realizaci autonomních sítí na vysoké úrovni i konceptu „0 Touch, 0 Wait, 0 Fault“. Model Telecom Foundation umožňuje provoz autonomních sítí na vysoké úrovni s plnou inteligencí tím, že poskytuje dva typy aplikací – kopiloty a agenty – a tři typy digitálních expertů. To bude představovat zcela nový trend v oblasti síťového provozu.
15. globální fórum Global Mobile Broadband s mottem „5.5G technologie zavádějí éru mobilní umělé inteligence“ (5.5G Leads Mobile AI Era) se koná od 30. do 31. října v tureckém Istanbulu. Akci pořádá společnost Huawei za podpory svých oborových partnerů GSMA a GTI. Společně s operátory, předními výrobci v této oblasti a partnery z celého ekosystému se zde podělíme o nejnovější pokroky v našem oboru a poodhalíme nové příležitosti. Zástupci zúčastněných stran z tohoto oboru zde budou diskutovat o tom, jak dosáhnout obchodního úspěchu technologií 5.5G připojení v éře mobilní umělé inteligence a jak využít úspěchu 5G sítí k dosažení ještě větších úspěchů se sítěmi 5.5G.