České Radiokomunikace (ČRa) hledají nejlepší nápady, aplikace a konkrétní možnosti pro budoucí využití LPWAN sítě internetu věcí založené na technologii LoRa. Vyhlašují proto soutěž Czech IoT Summer Jam 2016, určenou pro studenty, absolventy, start-upy i firmy, které v oboru působí. Poběží do konce října, vítězné projekty získají možnost realizace v praxi i finanční odměnu.
Soutěžním úkolem je vytvoření prototypu aplikace, která bude zpracovávat data ze sensorů přenášená pomocí technologie LoRa. Soutěžící mohou přijít s vlastními nápady na prostředí i parametry, které chtějí sledovat, České Radiokomunikace vybraná prostředí na základě jejich nápadů osadí sensory. Ty budou umístěné i v rámci provozů partnerů soutěže, například společností REKOLA, Personal Green, soukromých lesů a polí a dalších a budou snímat ukazatele v daném prostředí – například měřit teplotu, vlhkost, detekovat pohyb, mapovat polohu. Účastníci soutěže budou mít volnost data libovolným způsobem transformovat a vizualizovat.
„Mladí lidé jsou kreativní, nezatížení provozní slepotou, mají fantazii a rozlet. To je přesně to, co oblast internetu věcí i technologie LoRa potřebuje. Nejlepší odměnou pak je, když svou fantastickou ideu můžete i převést do praxe. Chceme proto poskytnout adekvátní technologické podmínky a umožnit tvorbu konkrétních nápadů. Nejlepší z nich pak podpoříme a umožníme jejich praktickou realizaci na naše náklady,“ říká Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRa.
Soutěžní týmy se do Czech IoT Summer Jam 2016 mohou přihlašovat na webové stránce pripoj.me. Na ní najdou informace a možnosti přihlášení vlastních nápadů, samotná registrace do soutěžní databáze bude spuštěna 1. července. Soutěžní projekty musí být dodány do 31. října. Poté bude vybráno 5 nejlepších, které postoupí do finálového kola. To se uskuteční v první polovině listopadu a vybrané týmy budou prezentovat své projekty před porotou složenou z managementu Českých Radiokomunikací a zástupců partnerů soutěže, například společností Intel, EY, Develict Solutions, Averia a dalších. Vítězný projekt bude na náklady organizátorů uvedený do praxe, vybrané projekty získají i finanční odměnu v řádu desítek tisíc korun.
České Radiokomunikace provozují již od jara v Praze a všech krajských městech speciální síť pro internet věcí, postavenou na technologii LoRa. Kromě vysoké spolehlivosti a možnosti přenosu dat i při velmi nízkém vysílacím výkonu je další předností technologie LoRa možnost obousměrné komunikace, takže lze ze zařízení nejen na dálku získávat data, ale rovněž je i aktivně řídit.