Grafton: Vyhlídky tuzemského trhu práce jsou pro příští rok příznivé

Rok 2014 se nesl ve znamení zlepšujících se podmínek na pracovním trhu v České republice. I pro rok 2015 jsou vyhlídky vcelku příznivé. Vedle řady zahraničních investic, které přinesou nové pracovní příležitosti, by mělo dojít i k reálnému růstu mezd. Zaměstnavatelé však budou muset bojovat s malou ochotou Čechů stěhovat se za prací a nedostatkem technicky vzdělaných uchazečů o zaměstnání. Český trh práce mohou ovlivnit i události na mezinárodní scéně.
Tuzemský proexportně zaměřený trh je mimořádně citlivý na poptávku ze zahraničí, reaguje zejména na dění v EU, a to se zhruba 6 až 12 měsíčním zpožděním. Po období hospodářské stagnace v předchozích letech se tak i u nás nyní začaly otevírat nové příležitosti, které s sebou přineslo ekonomické oživení v zemích západní Evropy a především v Německu. Na trhu práce se tento trend začal projevovat ve formě rostoucí poptávky po flexibilním zaměstnávání a zvyšujícím se zájmem ze strany firem o nábor zaměstnanců na trvalý pracovní poměr.

Zájem investorů o Českou republiku trvá

Jednoznačně pozitivním trendem je trvající zájem zahraničních investorů, kteří přinášejí do jednotlivých regionů České republiky důležité investice a tím i nové pracovní příležitosti. A to přesto, že v konkurenci dalších zemí střední a východní Evropy je Česko znevýhodněné – jednak vysokým procentem odvodů z mezd, jednak nižší mírou veřejné podpory ve formě investičních pobídek,“ říká Martin Ježek, Business Development Director tuzemského zastoupení společnosti Grafton Recruitment a dodává: „Největším konkurentem v soutěži o nové investice je pro nás především sousední Polsko.“

Z tohoto pohledu lze jen kvitovat dvě největší ohlášené investice korejských firem. Společnost Nexen hodlá investovat v přepočtu 23 miliard korun do výstavby obřího podniku na výrobu pneumatik v průmyslové zóně Triangl poblíž Žatce a nabídnout tam od roku 2017 zaměstnání minimálně 1 000 pracovníkům. Také společnost Hyundai Mobis ohlásila záměr zahájit výrobu v roce 2017. Producent světlometů pro automobily Hyundai má v Mošnově na Ostravsku v úmyslu přijmout více než 900 pracovníků včetně managementu a dalších minimálně 600 lidí může získat práci u subdodavatelů.
K dalším významným investicím v řádu miliard korun lze zařadit avizované rozšíření výrobního komplexu Škoda Auto v Kvasinách u Rychnova nad Kněžnou, kde se připravuje produkce dvou modelů SUV, či výstavbu nového distribučního centra společnosti Amazon, které vyroste v Dobrovízi u Prahy a od léta příštího roku nabídne práci zhruba 1 500 lidem a dalším několika stovkám sezónních pracovníků.

Oživující se trh brzdí malá ochota lidí k mobilitě

Potěšitelnou tendencí je i pokles obecné míry nezaměstnanosti, která dosáhla k říjnu 2014 hodnoty 5,8 %, díky čemuž se meziročně snížila o 1,1 procentního bodu. Oživení trhu práce s sebou přineslo i růst mezd – průměrná měsíční mzda v letošním třetím kvartále poprvé po dvou letech poklesu meziročně stoupla o 1,8 % na 25 219 korun. Jakkoli lze zmíněné trendy považovat za příznivé, stále se vyskytují problémy, na nichž pozitivní vývoj na trhu práce vázne.
Jedním z nich je neochota lidí stěhovat se za prací, což potvrdila i data z průzkumu společnosti Grafton Recruitment provedeného v srpnu letošního roku. Podle získaných údajů klesá ochota Čechů k pracovní mobilitě – za prací by se nechtěla stěhovat téměř polovina všech dotazovaných a při dojíždění do zaměstnání je pouze 18 % uchazečů o práci ochotno strávit cestou více než 60 minut.

*Hity z trhu práce roku 2014 *

Nejvyšší plat: Finanční manažer 130 000 Kč
Rekordně nejvyšší mzda asistentky: 80 000 Kč
Nejneobvyklejší pracovní pozice: dozrávač banánů a inženýr najíždění parních turbín
Pozice, o kterou je největší „rvačka“: recepční

Oživující poptávka po zaměstnancích naráží na tuzemském trhu i na nedostatek kvalifikovaných pracovníků, především technického zaměření, a na jejich nedostatečnou jazykovou vybavenost. Problémy s hledáním zaměstnání mají hlavně absolventi humanitních oborů bez dostatečných jazykových kompetencí. „Mezi nejžádanější profese dlouhodobě patří informatici, dále konstruktéři, procesní inženýři, technologové a techničtí odborníci na logistiku či obchodníci s technickými produkty.

Na trhu jsou velmi žádaní také absolventi řemeslných oborů, zejména mechanici, elektrikáři, nástrojáři a kovoobráběči. Mezi humanitně vzdělanými absolventy mají výhodu vícejazyční uchazeči a obecně vzato schopní obchodní specialisté,“ konstatuje Martin Ježek a podotýká: „Požadavky na výbornou jazykovou vybavenost jsou stále častější i u technických pozic, kde je angličtina již naprostým standardem a znalost druhého jazyka, ideálně němčiny, znamená obrovskou výhodu.“

Zkušené nemá po odchodu do důchodu kdo nahradit

Velký vliv na změny na současném trhu práce má nástup nové mladé generace zaměstnanců narozených mezi lety 1980 až 1995, pro niž se vžilo označení generace Y nebo millennials. Jedná se o jedince, kteří usilují o vyváženost pracovního a soukromého života. Bývají ambiciózní a snaží se dosáhnout kariérního postupu v co nejkratší době. Potřebují náročnou práci a aktivně vyhledávají nové možnosti, jak zlepšit své dovednosti. Často zvládají více věcí najednou, jsou samostatní a flexibilní.
Tito lidé se obvykle upřímně zajímají o své pracovní prostředí a firemní strategii, snaží se ji pochopit a podílet se na ní. Motivují je netriviální úkoly a sami je vyžadují. Opakující se nebo podřadná práce je naopak dokáže snadno demotivovat. Generace Y je velkou výzvou pro manažery a personalisty hlavně ve výrobních podnicích, protože mladí lidé výrobu – bohužel – nevnímají jako příležitost pro atraktivní kariéru a dlouhodobě nadprůměrný výdělek.

Zatím není v dohledu snaha legislativně podpořit zaměstnávání rizikové skupiny 50+, což je problém, který bude vzhledem k demografickému vývoji společnosti postupem času eskalovat. Postupně do důchodu odcházejí starší ročníky technicky kvalifikovaných, zkušených zaměstnanců, které bude jen velmi obtížné nahradit. Lze očekávat, že vedle chronického problému se zaměstnáváním absolventů studijních oborů, které neodpovídají potřebám pracovního trhu, se právě tady, na opačném pólu věkového spektra zaměstnanců, rýsuje další komplikace na tuzemském trhu práce příštích let.

Exit mobile version