V Brně začíná výstavba univerzitních laboratoří pro Vědecko-výzkumný park prof. Lista v areálu Vysokého učení technického v Brně. Vybaveny budou speciální technologií, která obyčejné měřicí laboratoře přemění v obří stíněné komory neboli Faradayovy klece. V laboratořích má instalace této technologie ochranný důvod – měřicí přístroje jsou chráněny před rušivým vyzařováním z vnějšího prostředí, které může mít vliv na výsledky měření, a okolí naopak před únikem elektromagnetického záření vznikajícím během řady laboratorních testů. Stíněné komory ale nacházejí své uplatnění i ve zcela jiných, nevědeckých sférách. Stále častěji se ve Faradayovy klece mění také jednací místnosti a podnikatelské prostory, které jsou pak bezpečně chráněny před jakýmikoliv odposlechy. Princip fungování je přitom stále stejný – stíněná místnost jednoduše nepropustí žádný signál dovnitř ani ven. Odposlouchávaný telefon, skryté štěnice či vzdálený rádiový odposlech se v nich stávají nefunkčními.
Stíněné komory jsou využívány v řadě odvětví. Instalovány bývají především tam, kde je třeba chránit zařízení či osoby před škodlivým elektromagnetickým polem či rádiovými vlnami. Nejčastěji se s nimi setkáme v laboratořích, měřících zařízeních, ve zdravotnictví nebo v datových centrech, kde chrání uložená data před útokem zvenčí. Své využití nacházejí i jako účinná ochrana před odposlechy či průmyslovou špionáží.
„Jednou z vlastností stíněných místností je absence signálu mobilních operátorů a zároveň zamezení vysílání a přijímání rádiového signálu,“ uvedl expert na bezpečnost a ochranu před odposlechy Jiří Schmidt ze společnosti Probin, která je dodavatelem stínící technologie pro VUT v Brně. „Vytvoříme-li z vybrané místnosti Faradayovu klec, stává se pak tento prostor, mimo jiné, zcela bezpečným místem pro citlivá jednání. V tomto prostoru můžeme mít zkrátka jistotu, že směrem ven neunikne žádný signál vysílaný skrytou štěnicí nebo jiným odposlouchávacím zařízením,“ doplnil Jiří Schmidt.
Konstrukce stíněné komory má několik možností odvíjejících se od požadované stínící účinnosti. Pro nižší stínící účinnost je dostačující instalace metalizovaných tapet, které se aplikují na všechny stěny místnosti, strop i podlahu. Výsledná stínící účinnost tapet se pak pohybuje v rozpětí mezi 40 – 60 dB. Extrémně vysokého stínícího účinku lze dosáhnout pomocí instalace konstrukce skládající se z pozinkovaných plechů. Tyto stíněné komory dosahují účinků stínění až k hodnotě 120 dB.
Další informace o využití Faradayových klecí naleznete na stránkách společnosti Probin, http://www.probin.cz/cz/ochrana-proti-odposlechu.