Ericsson a T-Mobile dosáhli při testování jako první na světě rychlosti vyšší než 1 Gb/s použitím 12-vrstvové technologie Licensed Assisted Access (LAA)
Společnosti Ericsson a T-Mobile dosáhly rychlosti 1,1 Gb/s použitím 12-vrstvové technologie LAA a jako první na světě překonaly rychlost 1 Gbps na nelicencovaném spektru.
Neville Ray, ředitel pro technologie ve společnosti T-Mobile, k tomu uvedl: „T-Mobile vybudoval nejrychlejší LTE síť díky inovacím a novým technologiím, které pro své zákazníky přináší na trh. Technologie LAA vychází z nasazení technologií 4×4 MIMO a 256 QAM a poskytne zákazníkům v roce 2018 ještě lepší přístup k téměř gigabitovým rychlostem.“
Fredrik Jejdling, výkonný viceprezident společnosti a ředitel pro obchodní divizi Sítě v Ericssonu, dodal: „Překonání hranice rychlosti 1 Gb/s znamená, že komerční gigabitové rychlosti nejsou díky technologii LAA a MIMO jako klíčového faktoru pro mnoho uživatelů širokopásmového připojení daleko od reality. Zároveň je toto příkladem toho, jak s partnery inovativně pracujeme na posouvání hranic technologií a dosahování nových milníků.“
Testování proběhlo v laboratořích společnosti T-Mobile Bellevue ve Washingtonu s využitím technologie Ericsson Radio System a zařízení sítě na testování TM500 od společnosti Cobham Wireless. Přenosová rychlost dat byla dosažena kombinací několika klíčových technologií LTE včetně 256 QAM, 4×4 MIMO a LAA, a to prostřednictvím agregace dvou licencovaných a tří nelicencovaných nosičů.
Kombinace použití těchto technologií LTE v nelicencovaném a licencované spektrum a umožňuje většímu počtu operátorů dosáhnout ve svých sítích gigabitových rychlostí.
Technologie LAA byla v minulosti testovaná na 10 vrstvách a dosáhla rychlosti stahování do 1 Gb/s. Rozšíření na 12 vrstev umožňuje rychlost přesahující 1 Gb/s.
Technologie Ericsson Radio 2205 umožňuje operátorům nasadit LTE na nelicencovaném pásmu 5 GHz v prostředí vnějších mikrobuněk. Díky LAA mohou být nelicencované nosiče agregované s těmi licencovanými na mikrobuňkách anebo na blízkých makrobuňkách.