Energetické trhy a sítě v současnosti čelí několika zásadním výzvám. Stále sílící tlak na omezení produkce skleníkových plynů a využívání fosilních zdrojů energie zvyšuje požadavky na efektivitu distribučních sítí i účinnost samotných zdrojů.
Po celém světě pak napříč všemi odvětvími i životy probíhá proměna směrem k propojené společnosti, založené na vzájemné komunikaci mezi lidmi, zařízení a optimalizace založené na zpracování a analýzách velkých dat.
Tyto změny se díky informačním a komunikačním technologiím promítnou i do energetického sektoru, který je v současnosti velmi centralizovaný a regulovaný. Informační technologie umožní otevřít tyto sítě novým – malým – poskytovatelům energií. Využití ICT bude mít vliv na nové inovativní obchodní i spotřebitelské modely, které budou využívat tisíce malých propojených zdrojů.
Informační a komunikační technologie umožní mikroúčtování i mikroplatby za využití rostoucího počtu komunitních a obnovitelných zdrojů. Přenesou také rozhodovací roli více ke spotřebitelům a pomohou vybalancovat požadavky zákazníků s možnostmi producentů energií. ICT budou hrát také kritickou roli při snižování rizik spojených s velkými projekty a zdroji a jejich dopady na potenciální poškození životního prostředí.
V propojené společnosti se předpokládá výrazně vyšší využití analýz velkých dat, vzájemné sdílení a využívání těchto informací k plánování a řízení energetických potřeb.
Výsledkem bude výrazné zvýšení efektivity distribučních energetických sítí, úspory ve spotřebě energií, zvýšení účinnosti energetických zdrojů a snížení negativních dopadů na životní prostředí.