V souladu s postupující digitalizací státní správy a vzhledem ke sjednocování souvisejících agend, přechází kompletní správa, rozvoj a financování Registru obyvatel a Registru osob od 1. listopadu 2024 z Ministerstva vnitra, resp. Českého statistického úřadu na Digitální a informační agenturu (DIA). Stanovila tak novela zákona č. 111/2009 Sb. o základních registrech, kterou podepsal 16. září 2024 prezident České republiky.
Základní registry poskytují spolehlivou a centralizovanou evidenci klíčových údajů o obyvatelstvu, právnických a fyzických osobách, nemovitostech a dalších entitách. Stát tyto registry vede už od roku 1919, původně „papírově“, nyní digitálně. Registr obyvatel uchovává informace o obyvatelích včetně jejich identifikačních údajů a Registr osob pokrývá širší spektrum osob, včetně právnických osob. Data ze základních registrů umožňují fungování a propojování jednotlivých služeb státu, jako je například „občanka v mobilu“ – aplikace eDoklady, Portál občana či online podávání daňového přiznání. Naplňuje se tak myšlenka, že „obíhat mají data, nikoli občané“.
Převod správcovství základních registrů pod DIA právě vede ke zefektivnění správy a využití dat. Přínosy zahrnují lepší koordinaci mezi registry, zjednodušení administrativních procesů, zvýšení kvality a dostupnosti dat pro veřejné i soukromé subjekty, a posílení bezpečnostních standardů.
Český statistický úřad, Ministerstvo vnitra a Digitální a informační agentura se dlouhodobě připravovaly na změnu správy obou registrů tak, aby ji uživatelé a editoři vůbec nezaznamenali. Pouze v době samotného převodu obou registrů od 31. října 20:00 do 1. listopadu 04:00 se může projevit snížená dostupnost jejich služeb.
Digitální a informační agentura se tak stane klíčovým místem pro správu, rozvoj a modernizaci základních registrů. Chystá se také zavést několik novinek, které zjednoduší přístup k datům a zlepší jejich bezpečnost. K hlavním cílům patří modernizace systémové infrastruktury, která zajistí spolehlivější a bezpečnější práci s daty. V plánu je také zavést prvky umělé inteligence pro lepší zpracování informací a vytvoření přehledných online portálů, které uživatelům usnadní vyhledávání a získávání potřebných informací. S tím bude souviset i rozšířená spolupráce s dalšími státními institucemi a soukromým sektorem.