Stále více firem v Česku využívá moderní digitální technologie, ve většině ukazatelů jsme však pod průměrem Evropské unie. Podniky začínají pronikat na internetová tržiště a roste i využití umělé inteligence.
Podíl firem s 10 a více zaměstnanci, které se připojují k internetu rychlostí vyšší než 100 Mbit/s, se v Česku od roku 2020 zvýšil z 35 % na 46 % v roce 2024. Přesto jsme v tomto ukazateli stále pod průměrem EU27, kde je takto připojeno 65 % firem. Nejrychlejší připojení k internetu mají dlouhodobě podniky v Dánsku, kde mělo loni připojení umožňující maximální rychlost stahování vyšší než 100 Mbit/s více než 90 % podniků.
Během roku 2023 uskutečnilo v Česku prodej přes vlastní webové stránky nebo mobilní aplikace 19 % podniků s 10 a více zaměstnanci, což je mírně nad unijním průměrem (18 %). Nejvyšší zastoupení podniků s vlastním prodejním webem či aplikací je na Maltě (31 %) a v Irsku (30 %). Podnikové prodeje začínají zvolna pronikat i do prostředí online tržišť, v Česku v roce 2023 takto prodávalo 8 % firem (průměr EU činil 9 %). Výrazné prvenství zde patří Litvě, kde takto ve sledovaném období prodávalo 35 % podniků. Platformy online tržišť využívají k prodeji svých služeb v Česku, ale i v jiných zemích EU zejména podniky působící v cestovním ruchu.
V zemích EU se v roce 2023 s alespoň jedním incidentem v oblasti kybernetické bezpečnosti setkalo 22 % podniků, v Česku jich bylo 27 %. Nejvyšší byl tento podíl ve Finsku (42 %) a v Polsku (32 %). Naopak jen 12 % podniků na Slovensku, Bulharsku, ve Slovinsku a v Rakousku uvedlo, že se setkalo bezpečnostním ohrožením v oblasti jejich informačních technologií a systémů. V zemích EU se v průměru 19 % podniků setkalo s bezpečnostním incidentem, který měl za následek nedostupnost jejich ICT služeb, u 5 % podniků došlo ke zničení nebo poškození dat a 2 % podniků uvedla prozrazení důvěrných údajů.
Využívání strojů, programů a systémů umělé inteligence podniky s více než 10 zaměstnanci v Česku v roce 2024 oproti roku 2023 vzrostlo z 6 % na 11 %, přesto se s touto hodnotou nacházíme pod průměrem zemí EU27, který za rok 2024 činil 13 %. Umělou inteligenci ze zemí EU využívaly nejčastěji podniky v Dánsku (28 %) a dále čtvrtina podniků v Belgii a ve Švédsku, nejméně naopak podniky v Rumunsku (3 %). S umělou inteligencí pracují dlouhodobě častěji velké podniky. V Česku i v unijním průměru v roce 2024 tak činilo 41 % velkých podniků, ale například ve Finsku to bylo 70 % velkých podniků. Nejčastěji jsou podniky využívány technologie AI umožňující pokročilou práci s texty, generování textu nebo řeči a strojové učení.