Česká společnost IQ Structures vyvinula zcela nový přístup k ochraně osobních dokladů proti padělání. Tzv. Národní koncept využívá unikátní holografickou technologii a propojení všech hlavních ochranných prvků do jednoho. Ve Středočeském kraji vyrostl přirozený partner pro výrobu nových občanských a řidičských průkazů nebo cestovních pasů. O bezpečnostní prvky vyvinuté českými vědci mají zájem i zahraniční národní banky pro ochranu bankovek a cenin.
„Padělatelé dokladů se rychle učí a pro vlády je nezbytné, aby si před nimi udržely náskok. Národní koncept představuje řešení, které nelze napodobit. Zásadním způsobem tak zvyšuje zabezpečení dokladů proti padělání, a tedy i ochranu jejich držitelů. Zároveň pomáhá příslušným orgánům jednoduše a jednoznačně odlišit originál od falzifikátu,“ řekl Petr Franc, ředitel společnosti IQ Structures, a dodal: „Ohledně zavedení našich ochranných prvků jak pro doklady, tak i bankovky a jiné ceniny jednáme aktuálně s desítkami zemí po celém světě.“
Národní koncept sdružuje všechny důležité ochranné prvky, jako je bezpečnostní tisk, UV tisk, opticky proměnlivé barvy, hologramy a jiné, do jednoho komplexního bezpečnostního vizuálu. Ten může přecházet například z občanského průkazu přes cestovní pas až na řidičský průkaz. Součástí tohoto celku jsou i transparentní a kovové hologramy IQ proID, chránící veškeré údaje na přední i zadní straně dokladu. To zvyšuje jeho odolnost proti padělání. Národní koncept představuje inovativní přístup k ochraně dokladů, který neposkytuje žádná jiná firma na světě.
Hologramy IQ Structures pravidelně vítězí v nejprestižnější světové soutěži IHMA Excellence in Holography Award. Konkrétně technologie IQ proID, na které je Národní koncept založen, pak v loňském roce obdržela také hlavní cenu za inovaci zabezpečení dokladů v soutěži Government Security Awards 2019. „Naše nejnovější technologie budou součástí expozice „České poklady“ v rámci národního pavilonu na EXPO 2021 v Dubaji. Vybrané unikáty představíme už v září na Týdnu inovací v Praze,“ informoval Petr Franc.
Společnost IQ Structures spojuje inovativní přístup s unikátním designem hologramů. Ve vývojovém centru působí vědci, technici i výtvarní experti, kteří vytvářejí snadno rozpoznatelné holografické efekty, které jsou však extrémně odolné proti padělání. IQ Structures se kromě vývoje hologramů věnuje rovněž výrobě mikro a nanostrukturované optice Nanoptiqs. Tato unikátní řešení pro výrobu transmisních a reflexních prvků se využívají ve svítidlech, senzorech, v předních světlometech a zadních lampách automobilů, v interním osvětlení atd. Výrobcům svítidel dávají nové možnosti jak v oblasti designu, tak miniaturizace, a to na úrovni, které nelze dosáhnout s pomocí tradičních technologií. Zároveň umožňují úsporu materiálu a energií.
Výzkum a vývoj inovací IQ Structures finančně podpořilo Středočeské inovační centrum, příspěvková organizace Středočeského kraje. Jejím cílem je utvářet partnerství mezi komerční a akademickou sférou.
„Středočeský kraj vytvořil program Inovačních voucherů, jednorázových finanční dotací na spolupráci s výzkumnou nebo akademickou institucí. Firmám umožňují plně se soustředit na podnikání, zatímco výzkumná organizace dodá služby potřebné pro inovace, které si společnost nemůže zajistit vlastními silami. Za pět let našeho působení kraj podpořil přes sto malých a středních podniků ve středních Čechách a jsme rádi, že firmě IQ Structures pomáhá posouvat jejich technologická řešení dál,“ vysvětlil Jakub Hudec, Business Innovation Manager Středočeského inovačního centra.
Program Inovačních voucherů mohou pro podporu svého podnikání využít také další začínající podnikatelé ve Středočeském kraji. Je stále otevřený a díky snadné administraci nabízí možnost, jak rychle získat až půl milionu korun na zahájení či zintenzivnění inovačních aktivit. Více informací o programu je na www.s-ic.cz a bude k dispozici také v rámci expozice inovátorů Středočeského kraje na veletrhu Týden inovací ČR 29. září 2020 ve Fóru Karlín Praha.