Osvědčené postupy pro snížení závislosti na jediném dodavateli cloudových technologií a dosažení vysoké bezpečnosti prostředí koncových uživatelů, ověřené strategie pro migraci do cloudu, ale i scénáře pro případný exit z něj, nebo jak s využitím AI nedesignovat mikroslužby lusknutím prstu. To jsou mimo jiné témata letošní Cloud Computing Conference 2025, která se uskuteční 13. května 2025 v pražském Hotelu Grandior. Půldenní program nabídne i případové studie z oblasti cloud computingu a praktické rady, jak zapsat poskytovatele i jeho služby do Katalogu cloud computingu.
Cloudové technologie slibují flexibilitu, škálovatelnost a snížení provozních nákladů. Realita však často přináší riziko závislosti na konkrétním poskytovateli, tzv. vendor lock-in, který může výrazně omezit volnost při migraci, zvýšit náklady a snížit vyjednávací pozici organizace. Výroční setkání odborníků na cloud zahájí Ondřej Šika, DevOps architekt, konzultant a lektor, který představí praktické strategie pro minimalizaci proprietárního uzamčení, včetně využití open source technologií, standardizovaných API a kontejnerizace. Ukáže i reálné příklady úspěšných řešení a poskytne doporučení, jak najít optimální rovnováhu mezi flexibilitou a efektivitou v cloudu.
Kvantování v praxi
S problematikou kvantových počítačů a pro jaké úkoly je lze dnes použít účastníky konference seznámí Petr Leština, architekt cloudové platformy společnosti IBM, který mimo jiné představí i novinky v IBM Cloudu, WatsonX jako klíčovou technologii pro AI nebo případovou studii využití cloud computingu s IBM technologiemi v praxi.
Bezpečnost prostředí koncových uživatelů
Na aspekty bezpečnosti webových aplikací a virtualizaci aplikací a desktopů se ve své prezentaci zaměří Roman Kapitán a Pavel Buček ze společnosti Cloud Software Group Eastern Europe. Věnovat se budou i analytickým službám a jejich integraci do SIEM nástrojů a procesů při provozu v prostředí on-prem, veřejného i hybridního cloudu, a nahlédnou pod pokličku i bezpečnostním a asistenčním řešením, která pro segment vysoce bezpečného End User Computingu připadají v úvahu. Na konkrétních funkcích platformy Citrix ukáží, jak lze zajistit vysokou provozní bezpečnost a spolehlivost.
Migrace do cloudu a exit strategie
Cloudová migrace je o strategickém přístupu, a pokud organizace funguje v režimu on-premise, musí myslet i na zadní vrátka. Jak by to v reálu mělo vypadat, ukáže na konkrétním příkladu firmy, ve které došlo k náhlému odchodu jediného IT technika, Tomáš Jeníkovský ze společnosti Geetoo Technology. Odhalí i další důležité důvody, proč by v žádném cloudovém scénáři neměla chybět exit strategie.
Mikroslužby jako motor změn v moderním cloudu
Jak architektura mikroslužeb pomáhá firmám zvládat rostoucí nároky na efektivitu, bezpečnost a náklady v hybridních a multi-cloudových prostředích, ukáže CEO společnosti CodeNOW Petr Svoboda. Podělí se i o konkrétní zkušenosti z implementace mikroslužeb a vysvětlí, proč změna architektury nemusí být bolestivý proces, ale naopak příležitost k technologické i organizační transformaci.
Katalog cloud computingu
Pokud chcete jako dodavatel nabízet cloudové služby veřejné správě, nevyhnete se zápisu vaší společnosti i jednotlivých služeb do katalogu cloud computingu, který spravuje Digitální informační agentura. David Sláma, právník advokátní kanceláře ROWAN LEGAL, ve své přednášce představí související požadavky a povinnosti, stejně jako samotný proces zápisu služby a obvyklé komplikace a chyby, kterých se dodavatelé dopouští.
Odborná konference Cloud Computing Conference 2025 se koná prezenčně 13. května 2025 od 9:00 do 13:30 hodin v pražském hotelu Grandior, a je určena jak IT profesionálům a IT manažerům, tak zástupcům organizací ze soukromého i veřejného sektoru, kteří využívají nebo plánují využívat cloudové služby ve své firemní infrastruktuře. Více informací a registrace na https://cloud.konference.cz.