Podle IT manažerů jsou bezdrátové sítě nejzranitelnější částí IT infrastruktury. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti Fortinet, která je předním světovým dodavatelem síťových bezpečnostních řešení.
Téměř polovina respondentů (49 %) označila bezdrátové sítě za nejvíce vystavené bezpečnostním rizikům, v porovnání s pouhými 29 %, kteří za nejzranitelnější považují páteřní síť. Nedostatečné zabezpečení bezdrátových sítí trápí téměř všechny (92 %) IT ředitele. Není to žádné překvapení, pokud vezmeme v úvahu, že více než třetina firemních bezdrátových sítí nevyužívá ani základní bezpečnostní opatření, jako je autentizace.
„Výzkum ukázal, že i přes nárůst mobility není zabezpečení bezdrátových sítí pro firmy zatím prioritou,“ uvedl Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel pro oblast střední a východní Evropy ve společnosti Fortinet. „IT manažeři by si však měli uvědomit, že IT se za posledních pár let radikálně změnilo. Vznikají stále propojenější systémy, útoky se rozrůstají na stále širší škálu zařízení a s rozšiřováním kyberprostoru obecně stoupá i bezpečnostní riziko. Pokud chtějí firmy úspěšně využívat výhod mobility, zabezpečení bezdrátových sítí by mělo být plnohodnotnou součástí firemní IT strategie. Může totiž ochránit nejen uživatele a jejich zařízení, ale především kritické podnikové systémy a data.“
Nedostatečné zabezpečení bezdrátových sítí budí obavy
Celkem 83 % IT manažerů má obavy z nedostatečného zabezpečení svých bezdrátových sítí, v případě IT ředitelů je to dokonce 92 %. Přitom však 37 % respondentů uvedlo, že nevyužívají autentizaci, nejzákladnější bezpečnostní opatření pro bezdrátové sítě. Navíc ve své strategii pro bezdrátové sítě 39 % firem zcela přehlíží ochranu ve formě antiviru a 29 % opomíjí firewall.
Ještě horší situace panuje u dalších bezpečnostních opatření, která jsou přitom považovaná za klíčová pro ochranu páteřní infrastruktury. IPS systémy využívá pouze 41 %, kontrolu aplikací 37 % a URL filtrování jen 29 % dotázaných.
Globálně se obavy z nedostatečné bezpečnosti velmi liší, zatímco v Číně je to 71 %, v Japonsku pouze 13 %. Obecně ale platí, že vyšší informovanost v oblasti bezpečnosti vede k větším obavám z jejího nedostatečného zajištění. IT manažeři v Číně a Indii vyjádřili nejvyšší obavy ze zajištění bezpečnosti, úroveň ochrany jejich IT infrastruktury je přitom vyšší než v případě Itálie a Japonska, dvou zemí, které vyjádřily nejnižší obavy ze zajištění bezpečnosti.
K nejčastěji jmenovaným rizikům provozu nezabezpečené bezdrátové sítě patřila ztráta citlivých firemních informací (48 %). Mezi dalšími hrozbami byla zmíněna průmyslová špionáž (22 %), nesoulad se stanovenými regulacemi (13 %), výpadek služeb (9 %) a poškození firemní reputace (9 %).
Lokální správa je minulostí, firmy chtějí cloud
Jak vyplynulo z průzkumu, lokální správa bezdrátových sítí je minulostí a tuto formu řízení využívá pouze 28 % firem. Trendem je cloudová správa, pouze 12 % IT manažerů vyjádřilo obavy z využití cloudu v případě tak citlivé činnosti, jako je správa bezdrátových sítí.
Z respondentů, kteří jsou cloudu nakloněni, plánuje 58 % využít ke správě bezdrátových sítí privátní cloud a 42 % by využilo veřejný cloud přes poskytovatele služeb.
Zcela otevřený přístup pro návštěvníky
Téměř polovina (43 %) IT manažerů přiznala, že umožňují i externí přístup na své firemní wi-fi sítě, 13 % dokonce bez jakékoli kontroly. Nejčastější formou zabezpečení přístupu do firemní bezdrátové sítě je unikátní dočasné uživatelské jméno a heslo (46 %) nebo úvodní přihlašovací stránka (36 %).
O výzkumu
Online výzkum v oblasti zabezpečení bezdrátových sítí provedla pro společnost Fortinet v květnu letošního roku výzkumná agentura Lightspeed GMI. Zúčastnilo se ho 1490 manažerů zodpovědných za IT v organizacích s více než 250 zaměstnanci, především z řad IT ředitelů, technických ředitelů a vedoucích IT oddělení.
Výzkum probíhal ve dvanácti zemích po celém světě: Austrálii, Číně, Francii, Hongkongu, Indii, Itálii, Japonsku, Kanadě, Německu, Španělsku, USA a Velké Británii.