Společnost ZEBRA SYSTEMS, distributor řešení N-able na českém a slovenském trhu, představila balíček kombinující řešení N-able EDR a N-able MDR s cílem poskytnout svým MSP partnerům nástroj pro kompletní ochranu jejich zákazníků. Nabídka navíc vychází vstříc požadavkům směrnice NIS 2 a umožňuje MSP poskytovatelům i zákazníkům rychleji implementovat potřebná opatření.
Kombinace nástrojů EDR s řízenými službami MDR nabízí komplexní pokrytí rizik. Zatímco EDR poskytuje základní ochranu koncových bodů tím, že zastavuje hrozby u jejich zdroje, tandem se službou MDR přidává odborný dohled, sběr a uchovávání logů, a ucelenou obranu sítě. Tím je zajištěno, že žádná zranitelnost nezůstane bez kontroly, a díky tomu mohou mít koncoví zákazníci naprostou důvěru v zabezpečení ze strany poskytovatelů řízených služeb.
Vícevrstvý přístup ke kybernetické bezpečnosti je dnes důležitější než kdy dříve, ať už kvůli rostoucí sofistikovanosti útoků, nebo aktuálním požadavkům na splnění směrnice NIS 2. Balíček EDR a MDR dokáže zajistit následující požadavky:
1. Odhalování incidentů a reakce na ně. Obě řešení umožňují rychlou reakci, což je klíčové pro soulad se směrnicí NIS 2, neboť ta zdůrazňuje potřebu včasného hlášení incidentů a jejich nápravy.
2. Řízení rizik a bezpečnostní opatření. Nástroje EDR mohou průběžně monitorovat a vyhodnocovat rizika koncových bodů, identifikovat zranitelnosti, a v kombinaci s RMM řešením je řešit. Služby MDR poskytují komplexní dohled nad zabezpečením, včetně hodnocení zranitelností, proaktivního vyhledávání hrozeb a strategií jejich zmírňování.
3. Hlášení incidentů. EDR umožňuje organizacím rychle odhalovat incidenty a reagovat na ně, zároveň poskytuje i podrobné údaje pro identifikaci příčiny pro hlášení a následnou prevenci. Řízené služby MDR zajišťují, že incidenty jsou identifikovány a řešeny s maximální efektivitou a bez nutnosti zásahu interního IT.
4. Průběžné monitorování a zprávy o hrozbách. Zatímco systémy EDR monitorují koncové body a poskytují upozornění na jakékoli podezřelé aktivity, MDR jde ještě o krok dál, kromě 24/7 monitoringu s pomocí SOC týmu poskytuje i proaktivní hledání možných hrozeb.
5. Uchovávání záznamů a auditní stopy. Z důvodu sbírání logů a jejich následné analýzy obsahuje N-able MDR i SIEM řešení, do kterého lze odesílat všechny záznamy z počítačů, síťových zařízení i cloudových služeb. Pro zákazníky spadající pod NIS2 je pak možné přidat jejich uchovávání po dobu kterou nařízení vyžaduje.
„Speciální balíček N-able EDR a N-able MDR je navržen tak, aby obě řešení hladce spolupracovala a nabízela komplexní pokrytí, které překonává možnosti jediného řešení,“ řekl Ondřej Šabata, Sales Engineer pro řešení N-able ve společnosti ZEBRA SYSTEMS. „Tato kombinace nechrání pouze koncové body, ale zabezpečuje celou infrastrukturu, od lokálních zařízení po cloudový identity management, poskytuje koncovým zákazníkům potřebný klid a poskytovatelům služeb pomocnou ruku. Navíc EDR a MDR plní zásadní roli pro splnění požadavků NIS 2 i nároky na dodržování dalších bezpečnostních standardů.“