Segment podnikových služeb v České republice zaznamenává v posledních letech silný růst, který naráží na limity v oblasti lidských zdrojů. Ty se firmy působící v tomto segmentu snaží obcházet zaměstnáváním cizinců, a to nejen ze zemí EU. V současnosti jsou však proces imigrace a doba potřebná k získání pracovních povolení a povolení k dlouhodobému pobytu výrazně delší, než by podnikový sektor potřeboval. Výsledkem toho je, že Česká republika přichází o obchodní příležitosti v odhadovaném rozsahu 10 až 15 milionů dolarů ročně.
Podnikové služby v dnešní době zaměstnávají asi 65 000 zaměstnanců a generují více než 1,5 % českého HDP. Celkem 34 % z celkového počtu zaměstnanců dnes tvoří cizinci. Dle asociace ABSL, která sdružuje firmy působící v tomto segmentu, jde především o odborníky s vysokou úrovní technických a jazykových znalostí. Nábor mezinárodních talentů však není snadný, a česká vláda by proto měla s představiteli segmentu sdílených podnikových služeb těsněji spolupracovat na zlepšení procesu, který do České republiky může přivést výrazně větší objem zahraničních investic.
„Námětů na zlepšení celého procesu máme hned několik,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL. „V prvé řadě bychom uvítali zrychlení registrace na Ministerstvu vnitra po příjezdu kandidátů do České republiky a omezení pravidla 30 dní, po nichž je pozice otevřena pro zahraniční nábor. Samozřejmě v případech, kdy je jasné, že je zde nulová nebo velmi omezená možnost získat české kandidáty.“ Důležité však je i zjednodušení požadavku na potvrzení o ubytování a akceptace dočasných řešení, jako například hotelů, neboť na úplném počátku procesu je pro kandidáty i zaměstnavatele velmi komplikované sjednat dlouhodobou nájemní smlouvu. Dle ABSL je také nutné zaměstnávat ve všech relevantních státních institucích, jako jsou finanční úřad či cizinecká policie, úředníky mluvící cizími jazyky, aby byli schopni podporovat i zahraniční zaměstnance.
„Rádi bychom rovněž iniciovali rozvoj a financování center pro cizince, která zahraničním zaměstnancům pomáhají usadit se a začít produktivně pracovat v našich předních městech,“ ukončil výčet Jonathan Appleton.
Vedle zjednodušení procesu náboru cizinců by společnosti působí v segmentu sdílených podnikových služeb uvítaly i podporu flexibilních úvazků. Český zákoník práce by měl podporovat všechny formy pružných pracovních úvazků a zajišťovat, aby jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci byli za zavádění těchto nových přístupů odměňováni. Zaměstnavatelé by také uvítali užší spolupráci s městy a úřady, pokud jde o poskytování služeb mateřských škol a řešení péče o děti. Členové ABSL jsou schopni poskytnout společné zdroje a podporu pro financování těchto iniciativ.
„Všechny naše návrhy sledují jeden cíl – zajistit skutečnou konkurenceschopnost České republiky a zabránit tomu, aby zahraniční investice byly realizovány namísto u nás u našich konkurentů, kterými jsou v případě podnikových služeb lokality jako Polsko, Rumunsko, Bulharsko či Maďarsko,“ říká na závěr Jonathan Appleton. „Máme přece zájem o rozvoj segmentu, který přináší vysokou přidanou hodnotu.“