Technologické hračky pod vánoční stromeček

Hardware

Vánoce se neodvratně blíží, a tak je pravý čas na zamyšlení se nad dárky, dokud není pozdě. Už v této chvíli zažívají obchodní řetězce návaly nervózních zákazníků. Každý se snaží nakoupit mnoho dárků pod stromeček, případně pořídit nové vybavení, aby ho bylo možné odečíst ještě tento rok z daní. Udělejte tyto Vánoce radost vašemu počítači nebo těm, kteří ho nejvíce využívají.

Postupně si projdeme, jaké dárky si můžete nadělit pod vánoční stromeček pro svůj počítač. Uvedené ceny pochází z internetových obchodů a jsou přibližné. Při dobrém hledání a štěstí můžete i několik stovek na nákupu ušetřit. Vánoční období nemělo na pokles cen výrazný vliv (kromě nové nabídky notebooku HP 530), v této oblasti ceny klesají neustále.

DVD mechaniky

Mechaniky Blue-ray a HD-DVD jsou v současné době stále výrazně dražší než klasické DVD. Dostupnost filmů s českým dabingem či titulky není na takové úrovni, jako je tomu u DVD. Tento stav ještě nějakou chvíli potrvá. Trendem těchto Vánoc tedy stále zůstává technologie DVD, o příštích svátcích už by se to mohlo změnit. Ceny DVD vypalovaček jsou nízké, a tak se nevyplatí přemýšlet o jiné možnosti. Důležitým prvkem při výběru je samozřejmě dobré čtení a zápis, to může být ovšem proměnlivé kus od kusu, případně firmware od firmwaru.

Hlavními kritérii pro výběr bývá barva a přítomnost technologií LabelFlash, LightScribe či zápis na DVD-RAM. LabelFlash a LightScribe slouží k popisu druhé strany média, pomocí takto vybavené vypalovačky můžete vypálit i obrázek či logo. Média ovšem musí být speciální. Mezi zajímavou volbu patří mechaniky s rozhraním S-ATA Samsung SH-S203P za 700 Kč či s rozhraním PATA Samsung SH-S203B za 650 Kč.

Televizní karta

Volný čas lze občas zaplnit i sledováním televize, pokud dávají nějaký ten zajímavý pořad. Vysílání po Internetu není zatím dostupné pro všechny, a tak musí být počítač vybaven televizní kartou. Ta může být externí či interní. Výběr závisí na vašich požadavcích, pakliže byste chtěli sledovat TV i na notebooku, bude jednoznačnou volbou USB externí TV tuner. Dostupnost digitálního vysílání stále není všude, ale to se pomalu zlepšuje. Je tedy jasné, že karta by měla mít jak analogový, tak digitální tuner.

Jestliže bydlíte v oblasti, kde je dostupné digitální vysílání, můžete zvolit tuner pouze digitální. Mnoho dostupných karet používá podobné tunery, takže rozdíly bývají především v ovládacích prvcích (dálkové ovládání, obslužná aplikace). Dobře propracované aplikace mají například TV karty od společnosti Leadtek. Jako interní tuner bych zvolil Leadtek WinFast DTV2000 H za 1300 Kč či externí AVerMedia AverTV Hybrid+FM Volar za 1600 Kč.

Reproduktory

Vybírat lze i mimo počítačové obchody, díky tomu se výběr a cenové rozpětí výrazně rozšiřuje. Vhodný výběr se neodvíjí pouze od technických parametrů, jako tomu bývá u jiných komponent. V této oblasti záleží především na jejich využití. Na poslech hudby postačí stereo reproduktory, ale pro lepší požitek při sledování filmů a hraní her jsou vhodné prostorové sestavy. U prostorových sestav je zapotřebí dostatek prostoru, aby mohly být vhodně rozmístěny.

Dalším měřítkem může být použitý materiál – dřevěné reproduktory vydávají lepší zvuk než ty plastové. Na druhou stranu také více váží, zabírají větší prostor a cena je vyšší. Velmi populární prostorovou sestavou k PC pro všestranné využití jsou Genius SW-HF 5.1 5000 za 2300 Kč či 2.1 reprosoustava Logitech X-230 za 1100 Kč. Pakliže máte sousedy s netopýříma ušima, můžete zvolit sluchátka značky Koss či Sennheiser.

Klávesnice

Při výběru klávesnice často nejsou kladeny žádné požadavky. To je škoda, protože právě kvůli tomu vám může brzy přestat vyhovovat. Především ty zažloutlé či plné jídla by si zasloužily výměnu. I trh klávesnic je celkem bohatý a ceny různorodé. Někteří mohou vybírat dle barvy, jiní podle funkčních tlačítek. Já osobně vybírám dle ergonomie. Jednotlivé klávesy mohou mít nízký zdvih (používají se u notebooků) nebo vysoký. Každému uživateli může vyhovovat jiná varianta, proto je dobré vyzkoušení klávesnice před samotnou koupí.

Klávesnice s klasickým zdvihem pak mohou být ergonomické, tedy klávesy s písmeny jsou rozděleny na dvě poloviny. Delší psaní je potom na takové klávesnici pohodlnější. Přídavné a programovatelné klávesy také naleznou u mnoha uživatelů využití. Pro použití v obývacím pokoji je ideální volbou bezdrátová klávesnice s multimediálními tlačítky a ovládacím prvkem namísto myši. Vhodnou klávesnicí pro delší psaní může být Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 OEM za 850 Kč či bezdrátová pro multimediální počítač Genius LuxeMate 810 USB za 1100 Kč.

Myš

Myš na tom bývá s výběrem a investicemi o něco lépe než klávesnice. Mohou za to především reklamní slogany o vysokém rozlišení, počtu tlačítek a použitém optickém snímání. U myší je stejně jako u klávesnice důležitá především ergonomie. Pokud vás bude myš do ruky tlačit, nebo bude nepohodlná, asi s tím mnoho nenaděláte a práce nebude příjemná. Kurzor, který skáče od jednoho kraje ke druhému, musíte zkrotit buď pomocí vhodné podložky či pořízením nové myši. Vhodnou volbou může být jak drátová myš A4Tech X750BF za 500 Kč, tak bezdrátová myš Microsoft Wireless Laser Mouse 6000 OEM za 700 Kč.

Procesor

Do rozhodování, zda je lepší Intel či AMD, se nemá cenu pouštět. Procesory obou výrobců nabízejí při podobné cenové hladině obdobný výkon. Se spotřebou jsou na tom běžné procesory na dobré úrovni. Pokud váš počítač slouží pouze pro připojení k internetu a psaní dokumentů, postačí vám jednojádrová varianta a změna nebude zapotřebí.

V ostatních případech je ideální volbou dvoujádrová varianta. Frekvence už pak závisí pouze na finančních možnostech a individuálních potřebách. Pro kancelářské využití postačí Intel Celeron 420 za 850 Kč, pro multimediální centrum a náročnější aplikace to může být AMD Athlon 64 X2 4000+ EE za 1550 Kč.

Grafická karta

V případě, že rádi hrajete nové hry, určitě uvítáte novou grafickou kartu. Na výběr je opravdu velké množství, a tak se jim podrobně věnuje mnoho specializovaných serverů. Nečekejte tedy nějaké porovnávání výkonu. Uvádím zde pouze dvě karty, o kterých si myslím, že jsou v těchto dobách velmi žádané, bohužel z těchto důvodů často i nedostupné. Prvním a o malinko starším zástupcem je GeForce 8800GT od nVidie, jejíž cena začíná na 5500 Kč. O dostupnosti se mluvit příliš nedá, spíše naopak. Další populární grafický čip pochází od konkurenční AMD/ATI a má název Radeon HD 3850 a cena se pohybuje od 4000 Kč.

LCD monitor

Rozdíly mezi panely mohou být propastné a to jak v ceně, tak i kvalitě obrazu. Od těch nejlevějších nelze očekávat věrné barevné podání pro editaci fotografií. Pro běžné používání, kterým je hraní her, sledování filmů a kancelářská práce, postačí panely založené na technologii TN. Pokud kladete důraz na kvalitu zobrazení, je vhodné vybírat z panelů MVA, PVA a jejich různých variant. Pro profesionální grafiku jsou vhodné IPS displeje.

Než samotná úhlopříčka může být důležitější nativní rozlišení, které vám poví, kolik bodů se na displej vejde. Ne všechny aplikace podporují změnu DPI, tudíž panel s vysokým rozlišením nemusí být pro každého plus. Podrobným testům se také věnují specializované servery. Kvalitní displej s dobrým poměrem cena/výkon je například 20“ NEC 20WGX2 s cenou okolo 11 000 Kč, pakliže to je mnoho, můžete zvolit 22“ LG L226WA-WN, který lze zakoupit 7500 Kč. Profesionálové přes grafickou tvorbu mohou vybírat z produktů značky Eizo.

Paměť

Jak na pevném disku, tak ani v operační paměti není volného místa nikdy dostatek. Náročnost her, programů i operačních systémů neustále vzrůstá. Výrazné rozdíly mezi jednotlivými produkty ovšem nejsou. Nakupovat tak můžete podle délky záruky, ceny či zkušeností ostatních. Cena SSD disků je v současné době stále vysoká, avšak bude klesat.

Operační paměti typu DDR II jsou v současné době opravdu pěkné, a tak je dobré nakupovat s dostatečnou rezervou. Pevné disky s dobrým poměrem cena/kapacita jsou 320GB modely, Samsung HD321KJ za 2000 Kč je výkonný i tichý. Operační paměti s nízkou cenou a dlouhou zárukou jsou A-Data DIMM 2048 MB DDR II za 950 Kč.

Zdroj a skříň

Zdroj bývá při výběru taktéž podceňován a je na něm zbytečně šetřeno. Druhým případem je honba za vysokým papírovým „výkonem“ u levných zdrojů. V této oblasti se nespletete při výběrů jedné ze značek jako je Forton, Enermax či Seasonic. Fortron FSP500-60GLN 500W nabízí dobrý poměr cena/výkon, přitom výkon je dostatečný i pro výkonné sestavy. Pro kancelářské použití stačí kvalitní 350W či 400W. Skříně jsou často voleny pouze podle vzhledu, což nemusí mít zrovna pozitivní vliv na chlazení a přenos vibrací. Populární skříň je například Thermaltake Mambo VC2000 s cenou okolo 1300 Kč.

Základní deska

K dispozici je mnoho různých typů s ještě rozmanitějším vybavením. Mezi hlavní rozdíly lze zařadit podporu pro jednotlivé procesory. Pokud už jste se rozhodli pro určitou platformu, musíte zvážit, kolik budete potřebovat portů a konektorů pro další rozšíření. Pro kancelářské využití jsou ideální základní desky, jež mají většinu komponent integrovaných. Díky tomu mají tyto sestavy nízkou spotřebu a nízké pořizovací náklady. V případě potřeby lze přikoupit výkonnější grafickou kartu a získat tak výkon i pro herní využití. Zajímavou volbou může být pro platformu AMD Gigabyte GA-MA69GM-S2H za 1550 Kč či pro Intel Gigabyte GA-G33M-DS2R za 2300 Kč.

Nový notebook


Notebook HP 530 nelze zakoupit s jiným systémem než Windows Vista.
Předchozí verze by byla možná rychlejší.

Čas svátků přináší akční nabídky a výrazné slevy. Například společnost Hewlett-Packard (HP) představila notebook HP 530 v sestavě označené GU327AA s cenou pod 9900 Kč bez DPH. Přístrojů s obdobnou cenou je na trhu vícero, ale HP své zařízení vybavilo navíc operačním systémem Microsoft Windows Vista Home Basic. To je jednoznačně plus, jelikož cena samotného systému tvoří pomalu jednu sedminu celého kompletu. U konkurenčních produktů naleznete různé distribuce Linuxu.

Tento krok má ovšem i své negativní stránky, tou hlavní je zejména náročnost samotného operačního systému. Tímto se dostáváme k samotné hardwarové výbavě. Srdcem notebooku je Intel Celeron M 420, který na kancelářskou práci, brouzdání po Internetu, poslech hudby a sledování filmů vystačí bez potíží. Ovšem u náročnější práce se zapotí a může se snadno stát, že výkon nebude dostatečný.

Nedostatečná může být i výdrž při provozu na baterie, jelikož procesory z rodiny Celeron neobsahují úsporné technologie. I tak by notebook měl vydržet okolo 2 hodin. Příliš časté cestování a práce v terénu se u tohoto notebooku nepředpokládá, jelikož hmotnost, velikost i použité materiály se na časté a dlouhé cesty příliš nehodí. Samozřejmě, že na víkendy či použití ve škole je notebook dostatečný.

Dalším důležitým prvkem pro zhodnocení výkonu je operační paměť, v tomto případě je 512 MB opravdu málo. Pakliže budete nakupovat přes internetové obchody, není problém přikoupit další modul s 512 MB a dosáhnout tak celkové kapacity 1 GB a cena stále nepřesáhne magickou hranici 10 000 Kč bez DPH. Notebook je vybaven širokoúhlým 15,4“ displejem, který uvítají především příznivci filmů. Na náročnější práci by ovšem bylo vhodnější vyšší rozlišení. Pro častý přenos by zase mohla být úhlopříčka menší. Toto je tedy další daň za nízkou cenu.

Mezi rozšiřujícími porty naleznete dva USB 2.0 konektory, PCMCIA slot, audio konektory, VGA, RJ-11 a RJ-45. Škoda, že u takto velkého notebooku není k dispozici více USB konektorů. Dále by mi chyběl S-Video či HDMI konektor pro připojení TV.

Jaký je tedy výsledný verdikt? Pokud jsou vaše finanční prostředky omezené, může být tento notebook vhodným kandidátem pro koupi. Vhodný je zejména pro nenáročnou činnost, jako je kancelářská práce, brouzdání po Internetu a multimediální použití (ne tvorba). Při jakémkoliv využití bych ovšem doporučil přikoupit minimálně 512 MB operační paměti.

Související

Vánoční nabídky operátorů: slevy a volání zadarmo
Vizuální vyhledávání výrobků
Digitální fotoaparát jako vánoční dárek

Exit mobile version